Zakres kształcenia na tym kierunku jest odpowiedzią na zmiany jakie dokonują w otaczającym nas świecie, w postawach konsumenckich i stylu życia. Zachodzą także duże zmiany w środowisku przyrodniczym. Pojawiają się nowe formy turystyki i działalności gospodarczej. Coraz większego znaczenia nabiera lokalność i specyfika regionalna. Zmiany te widoczne są zarówno w sferze społecznej, jak i gospodarczej.
Kierunek - dziedzictwo kulturowe i przyrodnicze - nawiązuje do uniwersyteckiej misji kształcenia wysokiej jakości absolwentów i realizacji badań, wdrażających innowacyjność w obszarach usług i rozwoju regionalnym, w szczególności w zakresie wzbogacania kultury oraz wdrażania idei ekorozwoju. W zakresie postaw konsumenckich, stylu życia i wykorzystania odnawialnych źródeł energii nawiązuje także do koncepcji green university. A w ujęciu regionalnym nawiązuje do współczesnych trendów np. cittaslow czy slow food.
Nowa sytuacja wymaga nowych kompetencji o charakterze interdyscyplinarnym. Rodzi się rynek pracy dla tak zwanej klasy kreatywnej, umiejącej dostrzegać nowe trendy i wykorzystywać je dla pobudzania rozwoju regionalnego.
Ten interdyscyplinarny, autorski kierunek studiów łączy w sobie trzy aspekty:
1) wiedzę humanistyczną
2) wiedzę przyrodniczą
3) praktykę społeczną
w zakresie: poznania, ochrony i zarządzania zasobami dziedzictwa kulturowego i przyrodniczego, zawiera treści z obszaru nauk humanistycznych i z obszaru nauk przyrodniczych.
Program kształcenia obejmuje między innymi: podstawy ochrony dziedzictwa kulturowego i ochrony przyrody, historię sztuki, biologię ogólną, ekorozwój, ochronę krajobrazu kulturowego, socjologię regionu i społeczności lokalnych, wiedzę na temat regionu Warmii i Mazur oraz szereg zajęć warsztatowych, w tym: warsztaty z zarządzania projektem, z animacji społeczności lokalnych, z dziedzictwa kulturowego regionu czy dziedzictwa przyrodniczego Polski Północno-Wschodniej.
Duży nacisk położony jest na samodzielny wybór przedmiotów przez studentów. Szeroka problematyka zajęć obejmuje człowieka jako twórcę i użytkownika kultury, człowieka w wymiarze jego biologicznego istnienia, jego powiązań z przyrodą w odniesieniu do jakości i stylu życia oraz idei zrównoważonego rozwoju. Student uzyska wiedzę o źródłach finansowania projektów regionalnych, m.in. ze środków UE, pozna metody pracy specjalisty do spraw pozyskiwania funduszy oraz metodologię tworzenia aplikacji do sponsorów i mecenasów kultury.
Absolwent studiów pierwszego stopnia będzie mógł podjąć dalszą naukę zarówno na studiach humanistycznych, jak i na wybranych kierunkach przyrodniczych.
Unikalny zespół zaangażowanych ludzi - często łączących działalność praktyczną (np. w organizacjach pozarządowych) i hobby z nauką pozwoli Państwu nie tylko studiować ciekawe przedmioty i nabywać praktyczne umiejętności, ale od pierwszego roku studiów uczestniczyć w projektach realizowanych przez organizacje - partnerów kierunku studiów.