Strona pod adresem www.uwm.edu.pl/inp nie jest już aktualizowana.

Instytut Nauk Politycznych posiada nową stronę> http://wns.uwm.edu.pl/inp

Część zawartości dotychczasowej strony będzie sukcesywnie przenoszona pod nowy adres.

 

 

Sekcja Metod, Technik i Narzędzi Badawczych Polskiego Towarzystwa Nauk Politycznych oraz Katedra Filozofii i Teorii Polityki Wydziału Nauk o Polityce i Bezpieczeństwie Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu mają zaszczyt zaprosza do udziału w IX Zimowej Szkole Metodologicznej, która odbędzie się w dniach 8-9 lutego 2024 roku.

Szczegóły na stronie organizatora>>

Książka Tadeusz Katelbach: atvirai ir slaptai apie Lietuvos politiką, wybór, opracowanie i wstęp: M. Jabłonowski A. Vaisnys; I tomaz: Atvirai, s. 456 (ISBN: 978-609-405-247-2), II tomaz: Slaptai, s. 388 (ISBN: 978-609-405-243-9), Wyd: Litewska Biblioteka Narodowa im. M. Mazvydasa, Wilno 2023 stanowi rezultat realizacji w latach 2019-2023 projektu pt: „Życie kulturalne i polityczne Litwy w relacjach Tadeusza Katelbacha”, na który wydawcy, poprzez Litewską Bibliotekę Narodową im. Martynasa Mażwydasa, otrzymali grant Litewskiej Rady Kultury. Projekt ten realizowany był przez prof. dr. hab. Marka Jabłońskiego oraz prof. dr. Andriusa Vaišnysa z Uniwersytetu Wileńskiego.

Prezentowane materiały to w jednej części artykuły publicystyczne autorstwa Katelbacha które ukazywały się na łamach prominentnej „Gazety Polskiej” w Warszawie pomiędzy grudniem 1933, a wrześniem 1937. Część druga to pisma, notatki, informacje, a przede wszystkim sprawozdania i raporty z rozmów przeprowadzanych przez dziennikarza i analityka życia politycznego T. Katelbacha w Kownie pomiędzy sierpniem 1932, a lutym 1937 roku. W tych latach pełnił on rolę nieoficjalnego przedstawiciela Rzeczypospolitej Polskiej na Litwie. Wspomniane dokumenty opatrzone przemyśleniami i uwagami Katelbacha kierowane były do szefostwa Ministerstwa Spraw Zagranicznych w Warszawie. Zamiarem wydawców było przedstawienie całości raportów politycznych T. Katelbacha zachowanych w Archiwum Akt Nowych w Warszawie oraz materiałów publicystycznych które powstały w okresie jego misji „za litewskim murem”. Talent pisarski umożliwił mu przelewanie na papier wielu cennych myśl i spostrzeżeń, dając z dzisiejszej perspektywy niezwykle ważki materiał dla historii obu krajów.

 

W dniu 23 listopada 2023 r. odbyło się Pierwsze Ukraińsko-Polskie Młodzieżowe Forum Klimatyczne na temat "Co jednostka może zrobić, aby zapobiec zmianom klimatu?" w ramach projektu EU_LEAD "Globalne odpowiedzialne przywództwo UE: zmiany klimatu, środowisko i pomoc humanitarna" przy wsparciu programu Erasmus+ Jean Monnet.

Wydarzenie rozpoczęło się od przemówień powitalnych uczestników projektu EU_LEAD - prof. Yaryny Turchyn (NULP) i prof. Teresy Astramowicz-Leyk (Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie). Natomiast podczas panelu eksperckiego swoją wiedzą podzielili się prof. Stanisław Czachorowski (Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie), prof. Renata Augustyniak-Tunowska (Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie) oraz Iryna Bilyk (założycielka eko-marki "Bilka - zielone myśli w działaniu"). Uwagę skupiono na kwestiach elektrośmieci, filozofii Zero Waste oraz ekosystemów wodnych w erze antropocenu.

obraz

17 listopada 2023 r. prof. Teresa Astramowicz-Leyk przebywała w Krajowej (Rumunia), gdzie złożyła roboczą wizytę w Uniwersytecie w Krajowej - Universitatea din Craiova.

Rozmawialiśmy z Prorektorem ds. Współpracy Międzynarodowej prof. univ. dr. Nicu Panea, prorektor ds. Stosunków Międzynarodowych oraz univ. dr. Sorin Cazacu, Prodziekan ds. Erasmus+.

Wśród tematów poruszanych na spotkaniu był rozwój relacji akademickich pomiędzy dwoma uczelniami, których celem jest wymiana studentów i kadry pedagogicznej, projekty badawcze w dziedzinach wspólnego zainteresowania, a także organizacja online polsko-ukraińsko-rumuńskiego forum bezpieczeństwa dla studentów i badaczy. Wspólne projekty zostaną zrealizowane poprzez podpisanie protokołu współpracy między władzami Rektorskiemu Uniwersytetu w Craiova i Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie.

ilustracja

 

Subcategories