Rozdział II Przywództwo polityczne jako kategoria teoretyczna

1. Pojęcie przywództwa politycznego

Skąd bierze się zainteresowanie przywództwem politycznym? Czym jest przywództwo? Czym charakteryzuje się przywództwo polityczne? Jak definiuje się przywództwo polityczne? Co decyduje o staniu się przywódcą politycznym? Co decyduje o staniu się zwolennikiem? Jak badać przywództwo polityczne?

2. Typologia przywództwa politycznego

Jakie typy przywództwa politycznego można wyróżnić? Na jakich poziomach rozpatruje się przywództwo polityczne? Kogo uznamy za przywódcę politycznego? Czy przywództwo polityczne dotyczy tylko osób? Czy przywództwo polityczne jest zawsze legalne i formalne? Co oznacza pojęcie stylu przywództwa politycznego? Co oznacza pojęcie formy przywództwa politycznego?

3. Wybrane koncepcje przywództwa politycznego

Kiedy mamy do czynienia z przywództwem demokratycznym i autorytarnym? Czym różni się przywództwo transakcyjne od transformacyjnego? Jakie przykładowe koncepcje przywództwa politycznego można odnaleźć w literaturze przedmiotu?

Rozdział III Przywództwo prezydenckie i przywództwo premierowskie w Polsce

1. Uwarunkowania przywództwa prezydenckiego i premierowskiego w Polsce

Jaka jest pozycja ustrojowa prezydenta i premiera? Przywództwo prezydenckie – przywódca państwa czy przywódca narodu? Przywództwo premierowskie – przywódca rządu czy większości parlamentarnej? Jakie uprawnienia kreują przywództwo prezydenckie i premierowskie? Jaką odpowiedzialność ponoszą przywódcy – prezydent i premier? Co kształtuje relacje przywództwa prezydenckiego z przywództwem premierowskim? Przywództwo prezydenckie a przywództwo wojskowe? Czy przywództwo prezydenckie oraz premierowskie może być symultaniczne? Czy przywództwo prezydenckie jest bierne i apolityczne? Jak kończy się przywództwo premierowskie i prezydenckie?

2. Przywództwo prezydenckie w Polsce

Jakim zapleczem instytucjonalnym dysponuje przywództwo prezydenckie? Jak wygląda procedura wyboru? Jak przebiegał proces selekcji? Kto ubiegał się o przywództwo prezydenckie? Co wiemy o prezydentach?

3. Przywództwo premierowskie w Polsce

Jakie zaplecze instytucjonalne pozwala kreować przywództwo premierowskie? Przywództwo premierowskie – jakie są etapy i kryteria selekcji? Co wiemy o premierach?

Rozdział IV Przywództwo partyjne w Polsce

1. Problematyka badań nad przywództwem partyjnym

Jak badać przywództwo partyjne? Co wiemy o selekcji przywódców partyjnych? Czy istnieje „efekt przywództwa”? Na co zwraca się uwagę badając przywództwo partyjne w Polsce?

2. Przywództwo partyjne w świetle struktur partii politycznych w Polsce

Jaka jest pozycja przywódcy w partii? Jakie kompetencje posiadają przywódcy partyjni? Jak wygląda procedura selekcji przywódców partyjnych?

3. Przywódcy partyjni w Polsce

Kim są przywódcy partii politycznych w Polsce? Czy przywódcy partyjni byli kandydatami swoich partii na stanowiska premiera lub prezydenta?

Zakończenie