Badania Instytutu w zakresie dyscypliny nauki o bezpieczeństwie
- Informacje ogólne
Nauki o bezpieczeństwie są dyscypliną naukową, która w znacznej mierze wywodzi się z nauk o polityce (obecnie nauk o polityce i administracji). Wiele klasycznych dla politologii obszarów badawczych wraz z ewolucją systemów dziedzin (obszarów) i dyscyplin naukowych weszło w skład badań nad bezpieczeństwem, np. polityka bezpieczeństwa, bezpieczeństwo międzynarodowe, bezpieczeństwo państwa czy międzynarodowe systemy bezpieczeństwa. Warto podkreślić, że czołowe politologiczne ośrodki analityczne w Europie, np. w Skandynawii prowadzą właśnie badania nad pokojem, czyli w zakresie szeroko pojętego bezpieczeństwa - Stockholm International Peace Research Institute (SIPRI) oraz The Peace Research Institute Oslo (PRIO).
Instytut Nauk Politycznych UWM właściwie od początku swojego istnienia prowadził badania także w zakresie bezpieczeństwa. Jeszcze w 2001 r. w ramach Instytutu powołano do życia Zakład Stosunków Międzynarodowych, którego pracownicy prowadzili badania również w zakresie bezpieczeństwa. Od 2004 r. funkcjonowała także Katedra Zagrożeń Cywilizacyjnych i Polityki Bezpieczeństwa. INP wydał jedną z pierwszych w Polsce prac naukowych analizującą wieloaspektowo skutki, jakie dla Świata, Europy i Polski przyniosły wydarzenia z 11 września 2001 r. pt. „Świat po 11 września 2001 roku” pod red. Krzysztofa Gładkowskiego.
Potencjał naukowy pracowników Instytutu w dyscyplinie nauk o bezpieczeństwie poparty jest licznym i uznanym dorobkiem publikacyjnym. Dla przykładu, książka „Podstawowe kategorie bezpieczeństwa narodowego” pod redakcją A. Żukowskiego, M. Hartlińskiego, W.T. Modzelewskiego, J. Więcławskiego, jest głównym podręcznikiem na wiodących uczelniach w całej Polsce; została zakwalifikowana do finału konkursu „Książka geopolityczna roku” organizowanego przez Polskie Towarzystwo Geopolityczne. Także kolejna pozycja: Żukowski A., Modzelewski W. T. (red.) „Kaliningrad: its internal and external issues” została nominowana do nagrody Polskiego Towarzystwa Geopolitycznego w konkursie Książka Geopolityczna Roku 2016. Wydano także pierwszy w Polsce tego typu podręcznik pt. „Wprowadzenie do międzynarodowych stosunków wojskowych” autorstwa płk dr. Ryszarda Korzeniowskiego.
Dowodem uznania dla wkładu Instytutu w badania nad bezpieczeństwem była organizacja w dniach 1-2 grudniu 2018 roku X Zjazdu Geopolityków Polskich oraz Finału Olimpiady Geopolitycznej.
Instytut intensywnie rozwija współpracę międzynarodową w zakresie bezpieczeństwa, czego przejawem jest wstępne nawiązanie w grudniu 2018 roku współpracy z Institute for Peace and Unification Studies (IPUS) at Seoul National University (uczelnia na 63 miejscu z 500 Listy Szanghajskiej).
Liczna grupa pracowników Instytutu posiada dorobek w zakresie nauk o bezpieczeństwie, m.in.
- dr hab. Marcin Chełminiak
- dr hab. Dominik Hryszkiewicz
- dr hab. Degefe Gemechu
- dr hab. Jacek Więcławski
- dr Piotr Lotarski
- dr Wojciech Kotowicz (w trakcie przygotowania rozprawy habilitacyjnej)
- dr Ewa Czarkowska (w trakcie przygotowania rozprawy habilitacyjnej)
- dr Magdalena Kumelska-Koniecko
- dr hab. Wojciech Tomasz Modzelewski
- dr Krzysztof Żęgota (w trakcie przygotowania rozprawy habilitacyjnej)
Ponadto w Instytucie są jeszcze inne osoby posiadające także dorobek wpisujący się w nauki o bezpieczeństwie, a przy nadchodzącej ewaluacji firmują nauki o polityce i administracji.
Intensyfikacja badań nad bezpieczeństwem w ramach Instytutu Nauk Politycznych skutkująca publikowaniem w czasopismach z bazy danych Scopus i Web of Science oraz aplikacją o granty badawcze będzie solidnym przygotowaniem pod ewaluację dyscypliny nauk o bezpieczeństwie. W tym roku pracownicy Instytutu Nauk Politycznych pod kierownictwem prof. Arkadiusza Żukowskiego już przygotowali i złożyli międzynarodowy projekt naukowy w ramach programu Horyzont 2020 pt. Cross-border Cooperation as an instrument strengthening security on the borders of the European Union. Dzięki bogatej współpracy międzynarodowej INP UWM udało się do projektu włączyć partnerów z uniwersytetów w Hiszpanii, Grecji, Bułgarii, Turcji, Rosji, Ukrainie oraz na Litwie.
Warto także zwrócić uwagę, że znaczna część czasopism z nowej listy ministerialnej jest zakwalifikowana jednocześnie do nauk o polityce i administracji oraz nauk o bezpieczeństwie.
- Książki i publikacje
Szczególnie wartościowymi publikacjami książkowymi, wydanymi ostatnio przez pracowników Instytutu Nauk Politycznych są:
- Ryszard Korzeniowski, Wprowadzenie do międzynarodowych stosunków wojskowych, [spis treści]
- Dariusz Rodziewicz, Edukacja obronna w procesie kształtowania bezpieczeństwa narodowego Polski w latach 1918-1939. Wybrane problemy, [spis treści]
Poniżej wykaz wszystkich publikacji z ostatnich pięciu lat:
- Kształcenie
Instytut prowadzi kształcenie na kierunku Bezpieczeństwo narodowe na studiach I stopnia (od roku akademickiego 2011/2012) oraz II stopnia (od roku akademickiego 2014/2015). W tym roku akademickim kształcimy ponad 700 studentów na tym kierunku.
Obecnie rozpoczynamy prace nad przygotowaniem oferty w języku angielskim dla kierunku National and International Security. Posiadamy już ofertę przedmiotów dotyczących bezpieczeństwa narodowego i międzynarodowego w języku angielskim dla studentów Erasmus+.
Mając na względzie wdrożenie anglojęzycznej formuły kształcenia doskonalimy naszą ofertę dydaktyczną. Dbamy także o rozwój naszej kadry dydaktycznej, która od lat zdobywa międzynarodowe doświadczenie w zakresie nauczania w obszarze bezpieczeństwa w zagranicznych ośrodkach naukowych w ramach programu POWER.
Obecnie już posiadamy ofertę kształcenia międzynarodowego, w ramach którego są przedmioty związane także z bezpieczeństwem:
International Relations – Global and Regional Perspective
- BA programme (I level, 6 semesters)
- MA programme (II level, 4 semesters)
Political Science - International Political and Economic Relations
- MA programme (II level, 4 semesters)
Modyfikujemy program dotyczący studiów doktoranckich w języku angielskim z dwoma ścieżkami specjalizacyjnymi. Jedna z nich będzie ogniskować się wokół problematyki bezpieczeństwa: Stosunki międzynarodowe i bezpieczeństwo w świecie.
Obecnie posiadamy w ofercie liczne przedmioty w języku angielskim dla studentów Erasmus+, które są związane ze wspomnianym kierunkiem, m.in.
- Past and Contemporary U.S. Foreign and Security Policy - Dr. Magdalena Kumelska-Koniecko
- Local Politics and Local Government in Comparative Perspective - Dr. Karolina Tybuchowska-Hartlińska
- Contemporary Political Systems - Dr. Karolina Tybuchowska-Hartlińska
- The Doctrines of the USA Security Policy - Dr. Magdalena Kumelska-Koniecko
- American Foreign and Security Policy after Cold War - Dr. Magdalena Kumelska-Koniecko
- The USA Peacekeeping Role - Dr. Magdalena Kumelska-Koniecko
- International Conflicts & Conflict Resolution Mechanisms in the Context of New World Order in the 21st century - Prof. Degefe Gemechu
- Problems of Fragile (Failed) States in Domestic and International Security System - Prof. Degefe Gemechu
- The Role of Regional and International Organizations (AU, EU, UN, etc.) in the Process of International Peace and Security - Prof. Degefe Gemechu
- Theory of Security - Prof. Marcin Chełminiak
- Strategy of Security - Prof. Marcin Chełminiak
- Security Issues, Decision-making Process and Political Leaders - Dr. Maciej Hartliński
- Security Policy at Local Level - Dr. Karolina Tybuchowska-Hartlińska
- Olimpiada
Od 2016 roku Instytut jest organizatorem etapu okręgowego Olimpiady Wiedzy o Bezpieczeństwie i Obronności. Olimpiada służy popularyzacji wiedzy na temat systemu obronności Rzeczypospolitej Polskiej, powinności obronnych władz samorządowych, instytucji i obywateli. Promuje także idee powszechnej samoobrony i ochrony cywilnej.
Relacje z dotychczas rozegranych edycji znajdują się na naszej stronie.