Badania
BADANIA NAUKOWE
W Katedrze Nieruchomości i Studiów Miejskich działają dwa zespoły naukowe realizujące następujące tematy badawcze:
- 29.610.010-110 „Analiza i modelowanie rynku nieruchomości na potrzeby gospodarowania przestrzenią” – Kierownik dr hab. inż. Mirosław Bełej, prof. UWM,
- 29.610.025-110 „Analiza i modelowanie procesów przestrzennych oraz rynków nieruchomości w warunkach wyzwań społeczno-gospodarczych i technologicznych” - Kierownik dr hab. inż. Małgorzata Renigier-Biłozor, prof. UWM.
W Katedrze Nieruchomości i Studiów Miejskich relizowany jest projekt naukowy NCN:
Metodyka opracowania zorientowanych na konsensus „roadmaps” wspomagających transformację systemu opodatkowania nieruchomości, 2023/49/B/HS4/00701, czas trwania 01.03.2024-29.02.2027, 484 306 PLN, kierownik: dr hab. Małgorzata Renigier-Biłozor, prof. UWM; wykonawcy: prof. dr hab. Sabina Źróbek – prof. senior, dr hab. Artur Janowski, prof. UWM, dr Alina Źróbek-Różańska, dr inż. Elżbieta Zysk, dr inż. Kamilla Górska-Koplińska.
POPULARYZACJA NAUKI
W Katedrze Nieruchomości i Studiów Miejskich działają dwa koła naukowe:
Koło Naukowe EGEA Olsztyn (opiekun naukowy - dr hab. inż. Małgorzata Renigier-Biłozor prof. UWM) jest organizacją studencka, związaną z międzynarodową siecią Stowarzyszenia EGEA (European Geography Association for Students and Young Geographers). EGEA zrzesza studentów z 36 krajów, głównie europejskich, stanowi doskonałą platformę do wymiany doświadczeń i współpracy na poziomie międzynarodowym. EGEA Olsztyn jest jednym z największych kół naukowych na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim, gromadząc w swoich szeregach nie tylko studentów geografii z macierzystego wydziału, lecz także studentów z innych kierunków, co tworzy wyjątkowo zróżnicowaną i inspirującą społeczność akademicką. Nasze działania koncentrują się na poszerzaniu wiedzy i rozwijaniu umiejętności w takich dziedzinach jak geografia fizyczna, geoinformatyka, geografia społeczno-ekonomiczna oraz gospodarka przestrzenna, w tym rynek nieruchomości.
Dzięki licznym inicjatywom, członkowie koła mają okazję brać udział w międzynarodowych kongresach, warsztatach i projektach badawczych, co pozwala im nawiązywać cenne kontakty i zdobywać praktyczne doświadczenia na arenie międzynarodowej. Wymiany międzynarodowe, które organizujemy, umożliwiają naszym członkom rozwijanie kompetencji językowych oraz zdobywanie wiedzy o różnych kulturach i podejściach do zagadnień geograficznych. Koło Naukowe EGEA Olsztyn to nie tylko miejsce dla pasjonatów geografii, ale także przestrzeń do rozwoju osobistego, budowania sieci kontaktów i zdobywania nowych umiejętności.
Akademickie Koło Wyceny Nieruchomości (opiekun naukowy - dr inz. Marek Walacik) jest zrzeszanie studentów zainteresowanych szeroko rozumianą problematyką wyceny nieruchomości oraz rozwijanie ich zainteresowań naukowo-poznawczych poprzez szeroki zakres działalności edukacyjnej i integracyjnej. Koło dąży do połączenia teorii z praktyką, umożliwiając konfrontowanie doświadczeń naukowych ze środowiskiem zawodowym, co jest kluczowe dla pełnego zrozumienia i efektywnego zastosowania wiedzy w realiach rynkowych.W związku z postawionym celem działalności Akademickie Koło Wyceny Nieruchomości ściśle współpracuje m.in. z Polskim Stowarzyszeniem Rzeczoznawców Wyceny Nieruchomości z Oddziałem w Olsztynie oraz podmiotami zajmującymi się świadczeniem profesjonalnych usług na rynku nieruchomości.
Dodatkowo, celem koła jest integrowanie środowiska studenckiego poprzez organizowanie wspólnych inicjatyw, które sprzyjają budowaniu sieci kontaktów zawodowych oraz wymianie myśli i doświadczeń. To wszystko służy wzmocnieniu kompetencji przyszłych specjalistów i ekspertów w dziedzinie wyceny nieruchomości. Akademickie Koło Wyceny Nieruchomości aktywnie uczestniczy w życiu akademickim, promując i popularyzując zagadnienia związane z wyceną nieruchomości na forum ogólnouczelnianym.