Regulamin SJO

Regulamin
Studium Języków Obcych
Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie


ROZDZIAŁ 1
POSTANOWIENIA OGÓLNE
1. Studium Języków Obcych, zwane dalej Studium, jest ogólnouczelnianą jednostką organizacyjną powołaną do wykonywania zadań dydaktycznych na rzecz Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie.
2. Nadzór nad działalnością Studium pełni prorektor właściwy ds. kształcenia.
3. Studium działa zgodnie z ustawą z dnia 20 lipca 2018 r. – Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (t.j. Dz.U. z 2024 r. poz. 1571), Statutem Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie oraz Regulaminem Studiów Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie .

ROZDZIAŁ 2
ZAKRES DZIAŁALNOŚCI STUDIUM
1. Studium prowadzi działalność dydaktyczną i usługową. Zakres tych działalności wynika z posiadanego potencjału dydaktycznego oraz uzyskanych środków finansowych.
2. W zakresie działalności dydaktycznej Studium prowadzi:
    1) nauczanie języków obcych na poziomach zaawansowania zgodnych z Europejskim Systemem Kształcenia Językowego, a także nauczanie języka specjalistycznego;
    2) ocenianie znajomości języków obcych poprzez:
       a) organizowanie egzaminów dla studentów kończących lektorat,
       b) przeprowadzanie egzaminów dla doktorantów,
       c) przeprowadzanie egzaminów dla studentów wyjeżdżających na studia za granicę,
       d) przeprowadzanie egzaminów dla osób biorących udział w konkursach na wszystkie stanowiska na wydziałach, w Szkole Zdrowia Publicznego i Filii w Ełku,
       e) przeprowadzanie egzaminów lekarzy ubiegających się o specjalizację.
3. W zakresie działalności usługowej Studium prowadzi:
   1) odpłatne kursy językowe dla studentów, pracowników uczelni oraz osób spoza uczelni,
   2) przeprowadzanie egzaminów certyfikowanych w ramach Ośrodka Kształcenia Językowego.

ROZDZIAŁ 3
STRUKTURA ORGANIZACYJNA STUDIUM
1.Strukturę organizacyjną Studium tworzą:
   1) Sekcja języka angielskiego,
   2) Sekcja języków romańskich, języka rosyjskiego, niemieckiego i łaciny.
2.Ponadto w Studium działają:
   1) Zespół ds. Zapewniania Jakości Kształcenia,
   2) Zespół ds. Strategii Rozwoju Studium.
3. Studium kieruje kierownik Studium powoływany przez Rektora na 4-letni okres kadencji, która rozpoczyna się 1 stycznia roku następującego po roku wyborów Rektora.
4. Na wniosek kierownika Studium Rektor może powołać zastępcę kierownika Studium oraz koordynatora ds. administracyjno-organizacyjnych. Są oni powoływani na 4-letni okres kadencji, która rozpoczyna się 1 stycznia roku następującego po roku wyborów Rektora.
5. Na wniosek kierownika Studium Rektor powołuje koordynatorów sekcji, o których mowa w ust. 1. Są oni powoływani na 4-letni okres kadencji, która rozpoczyna się 1 stycznia roku następującego po roku wyborów Rektora.

ROZDZIAŁ 4
RADA STUDIUM
1. Rada Studium jest kolegialnym organem opiniodawczo-doradczym Kierownika Studium. Kierownik Studium zasięga opinii Rady we wszystkich sprawach o istotnym znaczeniu dla Studium.
2. W skład Rady wchodzą:
   1) kierownik Studium,
   2) zastępca kierownika Studium,
   3) koordynator ds. administracyjno-organizacyjnych,
   4) koordynatorzy sekcji językowych,
   5) przedstawiciel związków zawodowych.

ROZDZIAŁ 5
PRAWA I OBOWIĄZKI STUDENTA
1. Student ma obowiązek zarejestrowania się na lektorat w określonym terminie drogą internetową w systemie USOS zgodnie z programem i planem studiów.
2. Zasady realizacji zajęć z przedmiotu język obcy dostępne są na stronie internetowej Studium.
3. Studenci mają obowiązek systematycznego uczęszczania na wybrany przez siebie lektorat. W przypadku nieobecności usprawiedliwionych (choroba, inne poważne zdarzenia losowe) są zobowiązani do zaliczenia materiału w terminie i trybie określonym przez prowadzącego zajęcia. Jeżeli liczba opuszczonych zajęć przekroczy 30%, prowadzący może uznać, że zaliczenie lektoratu jest niemożliwe.
4. W przypadku niezaliczenia i powtarzania semestru student jest zobowiązany realizować lektorat z tego samego języka.
5. Studenci znają i przestrzegają przepisów zawartych w ustawie – Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce, Regulaminie studiów Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie oraz w Kodeksie etyki studentów Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie.

ROZDZIAŁ 6
PRZEPISY KOŃCOWE
1. Wszelkie uwagi studentów dotyczące funkcjonowania Studium powinny być kierowane do kierownika Studium w formie pisemnej.
2. Wszelkie informacje dotyczące zasad nauczania, zaliczania, plany zajęć, terminy dyżurów oraz informacje bieżące są udostępniane w gablotach sekcji językowych oraz na stronie internetowej Studium.

 

Link do strony BIP UWM