Najlepiej oceniony projekt nosi tytuł Świadomość, stan wiedzy oraz zainteresowanie spożyciem, czyli owady jadalne jako alternatywne źródło białka – badanie zainteresowania wśród młodzieży szkoły gastronomicznej. O jego szczegółach opowiedziała „Wiadomościom Uniwersyteckim” inż. Joanna Browarek, przewodnicząca Koła Naukowego Technologów Przetwórstwa Surowców Roślinnych i studentka I roku studiów magisterskich w zakresie technologia żywienia.
- W związku z tym, że na świecie zwiększa się liczba ludności, to źródła białka są już powoli wykorzystywane. Dlatego poszukuje się alternatywnych źródeł. Chcemy sprawdzić, jak uczniowie średniej zapatrują się na produkty z dodatkiem mąk wzbogacanych w białko zwierzęce. Owady jadalne są tańsze w hodowli niż uprawa roślin i bardziej przyjazne środowisku. Produkują też mniej azotu niż np. bydło. Chcemy zobaczyć, czy uczniowie szkoły gastronomicznej mają świadomość spożywania białek jadalnych i jaki jest rzeczywisty stan ich wiedzy. Chcemy wiedzieć czy znają ich wady i zalety oraz czy mają świadomość występowania innych aspektów związanych ze spożywaniem białka z owadów, m.in. ekonomicznych, prawnych, mikrobiologicznych czy psychologicznych – wyjaśnia inż. Joanna Browarek.
Studenckie Koło Naukowe Technologów Przetwórstwa Surowców Roślinnych współpracuje w tym projekcie z Kołem Naukowym Żywienia i Profilaktyki Żywieniowej przy Wydziale Nauki o Żywności. Z pewnością rezultatem badania będą publikacje naukowe, udział w konferencjach naukowych, a także prezentacje dla uczniów szkół gastronomicznych. Środki na te działania zostaną pokryte z otrzymanych w ramach grantu środków.