Studenci z Naukowego Koła Technologów Mleczarstwa wracają z sukcesami z XXIII Międzynarodowego Konkursu Sensorycznego

Ostatni tydzień kwietnia  niewątpliwie należał do  Naukowego Koła Technologów Mleczarstwa UWM w Olsztynie, którrego przedstawiciele mieli okazję uczestniczyć w XXIII Międzynarodowym Konkursie Sensorycznym zorganizowanym przez Europel  (European Association for Dairy Teachers). W tym roku konkurs odbył się w Rumunii (Colegiul Vasile Lovinescu Fălticeni).

W konkursie  brały udział  3-osobowe zespoły z Rumunii, Holandii, Finlandii, Hiszpanii, Włoch, Francji, Polski, a także ze Stanów Zjednoczonych. Nasi studenci: Brygida Andrzejczyk, Piotr Kalinowski, Kinga Karwacka, Klaudia Olszak, Anastazja Olzacka oraz Klaudia Zabielska byli jedynymi reprezentantami z Polski. 

W ramach konkursu studenci oceniali sensorycznie  następujące produkty mleczne: mleko, masło, ser Emmental, ser cascaval oraz świeży ser owczy.   

Międzynarodowy Konkurs Sensoryczny organizowany przez Europel, w którym nasi przedstawiciele uczestniczą od lat,  jest niebywałą okazją do pokazania kompetencji i umiejętności studentów i nic dziwnego, że nasza reprezentacja i tym razem nie zawiodła, a uroczyste rozdanie nagród było tylko doskonałym tego potwierdzeniem. I tak:

I miejsce w kategorii masła zdobyła  Kinga Karwacka,

I miejsce w kategorii serów Emmental zdobyła Klaudia Olszak,

II miejsce w kategorii masła zdobyła Brygida Andrzejczyk,

II miejsce w kategorii mleka zdobyła  Kinga Karwacka,

II miejsce w kategorii serów Emmental zdobył zespół: Brygida Andrzejczyk, Klaudia Olszak oraz Klaudia Zabielska,

III miejsce w kategorii ogólnej oceny produktów zdobyła Klaudia Olszak. 

Serdecznie gratulujemy sukcesów oraz odwagi do podwyższania sobie poprzeczki kompetencyjnej wszystkim biorącym udział w tym wyzwaniu.

Jest to oczywisty  sukces studentów, ale również  dr inż. Mariki Bieleckiej oraz dr hab. inż. Jarosława Kowalika, prof. UWM, którzy przygotowali naszą reprezentację do konkursu oraz wspierali podczas całego wyjazdu. Uatrakcyjnieniem kilkudniowego pobytu w Rumunii była możliwość zwiedzenia Uniwersytetu Stefan cel Mare w Suczawie, Zamku w Suczawie, z końca XIV wieku, obronnego monastyru z malowaną cerkwią w Voronet, kopalni soli w Kaczyce, gdzie dawniej pracowali  Polacy i gdzie zamieszkuje najwięcej naszych Rodaków w Rumunii.

 

 

Wyjazd dofinansowano ze środków Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego w ramach programu  „Regionalna Inicjatywa Doskonałości”. #RID #nauka #regionalnainicjatywadoskonalosci