Warmińska Szkoła Katechostów

Ojciec Święty Franciszek Listem Apostolskim motu proprio „Antiquum Ministerium” z dnia 11 maja 2021 roku ustanowił w Kościele posługę katechisty. W dokumencie tym czytamy m.in., że >>Posługa ta jest […] stałą służbą na rzecz Kościoła lokalnego, według potrzeb duszpasterskich rozeznanych przez ordynariusza miejsca, ale wykonywaną na sposób świecki, zgodnie z samą naturą tejże posługi<< (nr 8). Papież dalej zachęca, >>aby do ustanowionej posługi katechisty byli powoływani mężczyźni i kobiety o głębokiej wierze i dojrzałości ludzkiej, by brali czynny udział w życiu wspólnoty chrześcijańskiej, byli zdolni do przyjmowania innych, do szczodrości i życia w komunii braterskiej, by otrzymywali należną formację biblijną, teologiczną, duszpasterską i pedagogiczną, aby byli uważnymi głosicielami prawdy wiary oraz by mieli już wcześniejsze doświadczenie katechezy<< (nr 8).

Wypełniając zalecenie Ojca Świętego Franciszka zawarte we wspomnianym wyżej Liście Apostolskim i kierując się troską o właściwą formację osób, które będą pełnić w Archidiecezji Warmińskiej posługę katechisty, na mocy Dekretu z dnia 11 kwietnia 2024 r. (l.dz. 239/2024) powołałem do istnienia Warmińską Szkołę Katechistów przy Wydziale Teologii UWM w Olsztynie.

Abp Józef Górzyński

METROPOLITA WARMIŃSKI