Procedury i standardy etyczne

Procedury i standardy etyczne są zgodnie z wytycznymi Komitetu do spraw Etyki Publikacyjnej (COPE – Committee on Publication Ethics) oraz wytycznymi zawartymi w komunikacie Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego z 29 maja 2013 roku w sprawie kryteriów i trybu oceny czasopism naukowych.

1. Stosowane są procedury gwarantujące optymalną jakość merytoryczną i edytorską prezentowanych w czasopiśmie artykułów naukowych. Względy komercyjne nie rzutują na zapadające w redakcji decyzje dotyczące oceny zaproponowanych do publikacji materiałów.
 
2. Od autorów zaproponowanych do publikacji materiałów oczekujemy, że zagwarantują pełną oryginalność swoich tekstów. Autorzy zobowiązani są do złożenia oświadczenia, że przedłożony do publikacji tekst jest dziełem oryginalnym, które nie narusza żadnego z zapisów prawa autorskiego. W przypadku współautorstwa artykułu, każdy z autorów określa procentowo wkład własny. Autorzy składają także oświadczenie o przeniesieniu niewyłącznych praw autorskich na wydawcę i udzieleniu wydawcy licencji na rozpowszechnianie artykułu na wszystkich polach eksploatacji.
 
3. Teksty naukowe przekazane przez autorów do publikacji w czasopiśmie „Forum Artystyczne. Interdyscyplinarny Rocznik Artystyczny” podlegają procedurze recenzenckiej. Procedura recenzencka obejmuje dwa etapy: w pierwszym redaktor odpowiedzialny opiniuje nadesłaną propozycję oraz proponuje recenzentów. W drugim na podstawie recenzji zewnętrznych podejmowana jest decyzja o przyjęciu tekstu do publikacji. Każdy tekst w ramach zewnętrznej procedury recenzenckiej oceniany jest przez dwóch niezależnych recenzentów w trybie „double-blind peer review”.

4.  Recenzenci zobowiązani są do zachowania obiektywności, a także do zawarcia w treści własnej recenzji argumentacji uzasadniającej przedstawioną ocenę danego artykułu. Recenzenci winni dysponować wiedzą niezbędną do adekwatnej oceny danego artykułu. Podjęte podczas procesu recenzyjnego decyzje zachowują klauzulę poufności.
 
5. Obowiązkiem redakcji i wydawcy jest ochrona danych osobowych autorów i recenzentów. Podczas procesu wydawniczego zachowywane są normy etyczne i intelektualne. Zachowana zostaje integralność zapisów naukowych i standardów edytorskich.

6. Redakcja używa wszelkich możliwych środków do wykrywania plagiatów. Redakcja jest zobowiązana do eliminacji zjawisk „ghostwritingu” i „guest authorship”. W związku z tym Autorzy są zobowiązani do zamieszczania w swoich artykułach dokładnych informacji o ewentualnym udziale innych osób na wszystkich etapach powstawania nadsyłanych tekstów oraz wyjaśniania wątpliwości na etapie recenzji.