Zasady przygotowania tekstów dla Forum Artystycznego
1. Tekst należy zapisać w formacie doc, odt lub rtf.
2. Plik z artykułem należy nazwać nazwiskiem autora, np. kowalski.doc
3. Format strony i tekstu ustawić wg następujących parametrów:
a) format strony: A4,
b) marginesy: lewy 3 cm, prawy 2 cm, górny, dolny 1 cm,
c) czcionka: Times New Roman 11 pkt dla całego tekstu łącznie z tytułami,
d) interlinia: 1,5 wiersza, bez dodatkowych odstępów przed i po akapicie
e) wyrównanie do lewego marginesu bez justowania,
f) wcięcie akapitowe: 0,5 cm,
4. Na początku tekstu należy podać imię i nazwisko pismem zwykłym (nie wersalikami), afiliację oraz adres mailowy, następnie tytuł pracy pismem wytłuszczonym (nie wersalikami).
5. Śródtytuły należy pisać pismem wytłuszczonym, wstawiając dwie interlinie nad tytułem i jedną pod tytułem.
6. Nie należy dzielić wyrazów ani automatycznie, ani ręcznie.
7. Między akapitami nie wprowadzać interlinii.
8. Tytuły książek i artykułów należy pisać pismem pochyłym, tytuły czasopism pismem prostym ujęte w cudzysłów.
9. Krótkie cytaty w tekście należy ująć w cudzysłów. Długie cytat (całoakapitowe) należy wyróżnić w tekście dodając dwie interlinie nad i pod cytatem. Cytatów całoakapitowych nie ujmuje się w cudzysłów. Cytaty obcojęzyczne powinny mieć polski odpowiednik w przypisie. Skróty w cytatach należy oznaczyć wielokropkiem ujętym w nawias kwadratowy [...].
10. Dla oznaczenia cytatu w cytacie należy użyć cudzysłowu ostrokątnego niemieckiego: »....«
11. W zdaniach zakończonych liczbą odsyłającą do przypisu kropka winna znajdować się za liczbą, analogicznie należy postępować z innymi znakami interpunkcyjnymi.
12. Prosimy nie stosować skrótów r. dla oznaczenia roku i w. dla wieku, lecz podawać pełne oznaczenia (rok, roku, wiek, wieku).
13. Daty należy podawać jednolicie w całym tekście wg formatu dzień, słownie miesiąc, rok, np. urodził się 14 października 1962 roku. Daty stanowiące ramy chronologiczne łączy się myślnikiem bez spacji, np. 1999–2007. Do oznaczenia przełomu lat stosuje się kreskę ukośną, przy czym drugiej daty nie skraca się, np. 2006/2007.
14. Przy pierwszej prezentacji nazwiska w tekście należy podać imię/imiona w pełnym brzmieniu. W tekstach naukowych imię i nazwisko podaje się w wersji oryginalnej z uwzględnieniem liter niestosowanych w polskiej ortografii.
15. Tytuły kompozycji należy przytaczać w wersji oryginalnej i jednolicie w całym tekście z podaniem tonacji i numeracji opusowej i katalogowej (jeśli występuje) wg następującego wzoru z uwzględnieniem właściwego kroju pisma: Sonata c-moll, op. 111; Christ lag in Todesbanden, BWV 718.
16. Jeżeli jakieś słowo lub fraza słów ma zostać ze względów znaczeniowych w tekście wyróżniona, należy ją podkreślić. Docelowo wyróżnienie zostanie zamienione na druk rozstrzelony.
17. Wyliczenia należy numerować za pomocą cyfr arabskich zakończonych kropką, a na poziomie niższym stosować małe litery alfabetu zakończone nawiasem okrągłym.
18. Ilustracji nie należy osadzać w dokumencie, lecz przekazać każdą w postaci oddzielnego pliku nazwanego nazwiskiem autora i kolejnym numerem, np. kowalski_01.tif. Miejsce ilustracji w tekście należy oznaczyć adnotacją w nawiasie kwadratowym, np. [kowalski_01.tif], a za nią umieścić podpis ilustracji.
19. Ilustracje muszą mieć następujące parametry: rozdzielczość 300 dpi, tryb: CMYK lub skala szarości. Uwaga! Przykłady nutowe oraz inne ilustracje czarne bez odcieni szarości należy skanować w trybie bitmapy. Dopuszczalne formaty dla ilustracji: tif, jpg bez kompresji, eps, ai.