Realizowane projekty badawcze

W Katedrze realizowane są aktualnie trzy projekty badawcze:

Kierownik projektów: dr hab. inż. Agnieszka Dawidowicz, prof. UWM

 

 1)    Nazwa projektu: Koncepcja identyfikacji osiedli mieszkaniowych przyjaznych seniorom w aspekcie wyznaczników infrastrukturalnych i krajobrazowych.

Projekt 2019/35/B/HS4/01380 finansowany przez Narodowe Centrum Badań

Opis projektu: 03.08.2020 - 02.08.2023

Metodologia badań opracowana jest w oparciu o międzynarodowe założenia strategiczne przy współpracy z WHO: "Starzenie w miejscu zamieszkania", "Miasto przyjazne dla osób starszych", "Aktywne starzenie się", a także dogłębnej analizy współczesnych trendów w tym obszarze, z wykorzystaniem międzynarodowych wytycznych i zaleceń dotyczących aktywnej polityki w zakresie starzenia się, w ujęciu krajowym i lokalnym, jak w przypadku danych z badań ankietowych dotyczących docelowej populacji międzynarodowej oraz informacji dostarczanych przez ekspertów. Opracowana jest i sklasyfikowana lista wskaźników przyjaznej infrastruktury i krajobrazu na osiedlach mieszkaniowych. W rozszerzonych założeniach badawczych opracowanej metodologii wykorzystane są te czynniki przestrzenne, dla których informacja przestrzenna jest publicznie dostępna w celu maksymalnego zautomatyzowania procesu. Diagnoza przestrzeni oparta jest na podejściu mieszanym: kartograficznym i terenowym. Inwentaryzacja kartograficzna jest uzupełniona modelowaniem krajobrazu i infrastruktury z wykorzystaniem map i numerycznych modeli terenu z systemów informacji geograficznej (GIS). Jest to podejście usprawniające procedury pomiarowe i pozyskanie danych dla dużych obszarów, często niedostępnych podczas inwentaryzacji terenowej.

Test metodologiczny przeprowadzony w dwóch stolicach województw w Polsce: Gdańsku i Olsztynie prezentuje możliwości wykorzystania darmowego oprogramowania GIS do tworzenia map tematycznych przyjazności seniorom osiedli mieszkaniowych w mieście. Innowacyjne badania poszerzają wiedzę na temat możliwości diagnozowania otwartych przestrzeni mieszkaniowych w kontekście potrzeb seniorów w miastach. Opracowana lista kryteriów funkcjonalno-krajobrazowych przyjazności osiedli mieszkaniowych dla seniorów jest szczególnie użyteczna dla podmiotów publicznych przy tworzeniu polityk planowania miasta i mieszkalnictwa, a także dla podmiotów prywatnych do zarządzania własnymi planami inwestycyjnymi i wdrażania koncepcji starzenia się na miejscu oraz dla agentów nieruchomości do badania rynku nieruchomości na potrzeby starszych klientów. Generalnym rezultatem projektu jest opracowanie metodologii diagnozowania osiedli mieszkaniowych w miastach z uwzględnieniem kryteriów infrastrukturalnych i krajobrazowych pod kątem ich przyjazności dla osób starszych, w tym prezentacja przydatności narzędzi GIS do tworzenia map tematycznych wizualizujących stopień przyjazności.

 

2)    Nazwa projektu: Algorytm monitorowania dynamiki zachowań komunikacyjnych w miejskich obszarach funkcjonalnych w aspekcie innowacji i zagrożeń.

 Projekt 2020/39/B/HS4/01521 finansowany przez Narodowe Centrum Badań

Czas realizacji projektu: 01.07.2021 - 30.06.2024

Opis projektu:

Celem naukowym projektu jest opracowanie algorytmu monitorowania dynamiki zachowań komunikacyjnych w oparciu o złożoną listę determinant, które tymczasowo lub trwale zmieniają zachowania komunikacyjne w MOF. Rozbudowana lista uwarunkowań zmienności, w szczególności uwzględnia innowacyjności technologiczne (szanse) i zagrożenia, które mają wpływ na współczesne zmiany zachowań transportowych ludności.

Do badań zachowań i potrzeb społecznych użyte są narzędzie geoankiety, które umożliwiają przestrzenną analizę zjawisk bez permanentnego śledzenia osób. Jest to podejście alternatywne do badań przemieszczania się mieszkańców na podstawie aktywności ich telefonów komórkowych (usługi lokalizacyjne, strefy logowania do sieci, aktywności aplikacji itp.). W zaproponowanym rozwiązaniu nie są wykorzystywane dane identyfikacyjne urządzeń mobilnych. Stąd opracowane podejście jest bezpieczne dla społeczeństwa i nie narusza dóbr osobistych, ani nie zagraża ich dobrom majątkowym.

Efektem tego projektu badawczego jest opracowanie uniwersalnego (do wykorzystania na potrzeby monitoringu zachowań komunikacyjnych mieszkańców w każdym MOF), łatwego w zastosowaniu (wystarczą umiejętności analityczne w GIS) i ekonomicznego (niskosztowego) algorytmu geomatycznego do monitorowania zachowań i przyzwyczajeń komunikacyjnych.

 

3)    Nazwa projektu: Geomatyczne podejście metodologiczne do diagnozy świadomości przestrzennej dzieci w wieku szkoły podstawowej.

 Projekt 2021/41/B/HS4/00400 finansowany przez Narodowe Centrum Badań

Czas trwania projektu: 15.12.2021 - 14.12.2024

Opis projektu:

Celem badawczym jest opracowanie uniwersalnego podejścia metodologicznego wykorzystującego wiedzę pedagogiczną i geograficzną oraz narzędzia geomatyczne do określania świadomości przestrzennej dzieci szkół podstawowych, uwzględniającego uwarunkowania technologiczne, pedagogiczne i prawne. Zaproponowane metody badawcze będą zaimplementowane do określenia świadomości przestrzennej dzieci w Polsce oraz do stworzenia globalnego profilu świadomości przestrzennej. Realizacja celu głównego jest uwarunkowana celami szczegółowymi zawierającymi przegląd dotychczasowego stanu wiedzy na temat świadomości przestrzennej dzieci, opracowanie narzędzia geoankiety i zebrania obserwacji, klasyfikacji i opisu poziomów świadomości przestrzennej, czynników wpływających oraz diagnozy świadomości przestrzennej dzieci w Polsce z porównaniem uzyskanych wyników do obecnie przyjętych teorii i treści kształcenia w poszczególnych klasach szkoły podstawowej oraz badań zagranicznych.