W dniach 7-18.10.2020 na stażu naukowym w Instytucie Nauk Politycznych UWM w ramach programu PROM przebywał mgr Oleksandr Kashynskyi. Głównym celem pobytu była kwerenda naukowa i pozyskanie materiałów do pracy doktorskiej i artykułu naukowego. Organizatorką i opiekunką stażu była dr hab. Teresa Astramowicz-Leyk, prof. UWM, koordynatorka współpracy UWM z UN „Akademia Ostrogska”.
Staż jest efektem pobytu delegacji Sejmiku warmińsko-mazurskiego w partnerskim regionie Obwodzie Rówieńskim w Ukrainie w listopadzie 2019 r.
Celem mobilności było otrzymanie materiałów oraz informacji na temat populizmu i działań władz samorządowych, wpływu polityki etnicznej i ekologicznej na poziomie regionalnym i lokalnym oraz wpływu polskich partii politycznych na postawy populizmu w Polsce. Doktorant uczestniczył w debacie w ramach WAMA Film Festiwal pt. „ZIELONY ŁAD CZY ZNISZCZONA ZIEMIA? CZY AMBITNA STRATEGIA KOMISJI EUROPEJSKIEJ ZMIENI GOSPODARKĘ STAREGO KONTYNENTU”, zdobył informacje na temat kierunków działań liberalnych ruchów i polityki ekologicznej w Polsce. Wziął udział w zdalnych zajęciach dydaktycznych na Wydziale Nauk Społecznych Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie. Zdobył informacje na temat polityki narodowej i etnicznej samorządu województwa warmińsko-mazurskiego. Uczestniczył w „Dniu Mazurskim”, w tym w przekazaniu archiwum Karola Małłka, wystawie „Galeria mazurskiego portretu” w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej w Olsztynie wraz z albumem „Moi i Twoi sąsiedzi” oraz w debacie wraz z promocją książki „Zanik ludu mazurskiego” autorstwa prof. Janusza Małłka w Kościele Ewangelickim w Olsztynie. Wysłuchał referatu prof. Andrzeja Saksona z Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu na temat sytuacji ludności mazurskiej po II wojnie światowej.
W ramach badania polityki etnicznej i działań samorządów zapoznał się z historią regionu i uczestniczył w wyjeździe dydaktycznym do takich miejscowości jak Morąg, Elbląg, Frombork, Lidzbark Warmiński. Zapoznał się z historią regionu i działaniem samorządów w tych miastach. Wziął czynny udział w obradach komisji sejmiku województwa warmińsko-mazurskiego: „Mniejszości narodowych i etnicznych” oraz „Współpracy międzynarodowej”, co dało możliwość przeprowadzenia obserwacji uczestniczącej działania samorządu województwa w dobie pandemii. Ponadto Doktorant uczestniczył w spotkaniu z wicemarszałkiem województwa warmińsko-mazurskiego Mironem Syczem, które dotyczyło rozwoju województwa warmińsko-mazurskiego i współpracy partnerskiej z obwodem rówieńskim. Odbył też spotkanie z szefem kancelarii sejmiku i pełnomocnikiem marszałka województwa ds. mniejszości narodowych i etnicznych Wiktorem Markiem Leykiem. Rozmowa dotyczyła funkcjonowania samorządów terytorialnych w polskim systemie ustrojowym (25 października 2020 r. w Ukrainie odbędą się wybory samorządowe).
Odbył roboczą rozmowę z dyrektorem INP UWM, a zarazem Prezesem Polskiego Towarzystwa Nauk Politycznych prof. A. Żukowskim i nawiązał bezpośredni kontakt z przedstawicielem doktorantów INP UWM.
Podczas pobytu w INP UWM przygotował projektu artykułu naukowego na temat wpływu populizmu na bezpieczeństwo narodowe Polski i Ukrainy. Planuje też realizować wspólny projekt pracowni dotyczący badań nad wojną hybrydową oraz wojną informacyjną w Europie Środkowej i Wschodniej. Projekt miałby powstać na bazie współpracy Katedry Politologii Bezpieczeństwa „Akademii Ostrogskiej” w Ukrainie i Instytutem Nauk Politycznych Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego.