Podczas uroczystości inauguracji jubileuszowego roku akademickiego na UWM w dniu 1 października b.r. prof. dr hab. Marek Jabłonowski, pracownik naszego Instytutu otrzymał Złoty Medal za Długoletnią Służbę, nadawany przez Prezydenta RP za wyjątkowo sumienne wykonywanie obowiązków wynikających z pracy zawodowej w służbie Państwa.
Krótki życiorys naukowy prof. dr hab. Marka Jabłonowskiego.
Pan prof. dr hab. Marek Jabłonowski pracę zawodową rozpoczął w 1978 r. (redaktor w Biurze Prasowym Kancelarii Sejmu), a od 1984 r. pracuje w szkolnictwie wyższym (tzn. od 38 lat). W 1989 r. podjął pracę w Instytucie Historii Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Olsztynie, początkowo jako adiunkt, docent, a następnie prof. nadzw. Na WSP w Olsztynie pracował do 1996 r. Mimo, że następne lata aktywności naukowej, dydaktycznej i organizacyjnej związał z Uniwersytetem Warszawskim (m.in. wicedyrektor/dyrektor Instytutu Dziennikarstwa UW, prodziekan Wydziału Dziennikarstwa Informacji i Bibliologii UW), a także Akademią Humanistyczną im. A. Gieysztora w Pułtusku (m.in. dziekan Wydziału Nauk Politycznych) kontynuował współpracę z UWM w Olsztynie, a zwłaszcza Instytutem Nauk Politycznych Wydziału Nauk Społecznych, formalnie od 2006 r. na umowę zlecenie, a od 2008 r. jako pracownik tego Instytutu (na etacie). Był i jest animatorem wspólnych naukowych przedsięwzięć INP WNS UWM w Olsztynie z jednostkami organizacyjnymi Wydziałów Uniwersytetu Warszawskiego (grantowe i publikacyjne).
Zainteresowania badawcze prof. M. Jabłonowskiego dotyczą historii Polski i powszechnej XX wieku zwłaszcza politycznej, gospodarczej oraz wojskowości. Jest autorem przeszło czterdziestu druków zwartych indywidualnie lub we współpracy z innymi badaczami oraz dwustu artykułów, recenzji i publikacji źródłowych w periodykach naukowych i pracach zbiorowych.
Na UWM był współautorem koncepcji i programów kształcenia na kierunku Bezpieczeństwo Narodowe oraz jedynych na UWM niestacjonarnych Studiach Nauk Społecznych III stopnia w zakresie nauk o polityce. Włączył się aktywnie w tworzenie strategii współpracy naukowej z partnerami zagranicznymi. W sposób istotny pomógł w przygotowaniu wniosku o uprawnienia do nadawania stopnia doktora habilitowanego w zakresie nauk o polityce i administracji przyznanego dla UWM w 2020 r; aktywny czł. Rady Naukowej Dyscypliny Nauki o Polityce i Administracji (2020-2022); udzielał licznych konsultacji dla doktorantów i habilitantów INP; reprezentował interesy UWM w Centralnej Komisji ds. Stopni i Tytułów i Radzie Naukowej Instytutu Studiów Politycznych PAN. Ma duże osiągnięcia w kształceniu i opiniowaniu kadry naukowej: promotorstwo doktorantów (7), recenzje prac doktorskich (5), opiniowanie dorobku w przewodzie habilitacyjnym (30), opiniowanie wniosku o tytuł profesora (15), promowanie prac magisterskich i licencjackich (ponad 200). Należy też podkreślić zaangażowanie i aktywność prof. dr hab. M. Jabłonowskiego w liczne przedsięwzięcia ogólnokrajowe (m.in. redaktor naczelny kwartalnika naukowego „Studia Medioznawcze” (90 numerów, lata 2000-2020); czł. Rady Programowej kwartalnika „Społeczeństwo i Polityka. Pismo edukacyjne” (lata 2013-2018), redaktor serii „O Niepodległą i Granice” (t. 1–10, lata 1999 do dziś), redaktor serii „Polska mniej znana 1944-1989” (t. 1–18, lata 2004- do dziś)), redaktor serii „Człowiek, Społeczeństwo, Polityka” (t. 1–8, lata 2005-2008), redaktor serii „Ludzie–Media–Polityka” (t. 1–4, lata 2004-2012), czł. Komitetu Głównego Olimpiady Wiedzy o Mediach, organizator i współorganizator licznych konferencji i seminariów naukowych.
Ma znaczący wkład w naukę, edukację akademicką, a także przedsięwzięcia organizacyjno-naukowe oraz popularno-naukowe.