Prof. Tadeusz Iwiński od 1992 r. pracownik Instytutu Nauk Politycznych UWM został członkiem Europejskiej Akademii Nauk i Sztuk - interdyscyplinarnej struktury z siedzibą w mieście Mozarta - Salzburgu.
Profesora Iwińskiego powołano do sekcji V Akademii – Nauk Społecznych, Prawa i Ekonomii. Uroczystość przyjęcia kilkudziesięciu nowych członków, która ma miejsce raz do roku odbyła się na Uniwersytecie w Salzburgu 5 marca. W tym gronie znaleźli się z Polski także prof. Jerzy Woźnicki, były rektor Politechniki Warszawskiej i prof. Urszula Narkiewicz ze Szczecina. Elementem uroczystości była przy tym dyskusja o przyszłości Europy, w której wziął udział m.in. prof. Michał Kleiber, wiceprezes Europejskiej Akademii, do niedawna prezes Polskiej Akademii Nauk.
Europejska Akademia Nauk i Sztuk to stowarzyszenie uczonych i przyjaciół nauk, organizacyjnie związane z salzburskim Mozarteum, założone w 1990 r. z siedzibą w Salzburgu. Skupia ok. 2 tys. ludzi nauki z całego świata. Na jej czele stoi wybitny austriacki kardiochirurg prof. Felix Unger. Wśród członków Europejskiej Akademii Nauk i Sztuk, w tym 29 laureatów Nagrody Nobla, jest także wielu naukowców i artystów z innych regionów świata. Członkami EASA z Polski są lub byli m.in. Stefan Angielski, Jerzy Buzek, Władysław Bartoszewski, Krzysztof Penderecki, Stanisław Sołtysiński, Andrzej Zoll, abp Alfons Nossol, Maciej Nowicki, Ryszard Tadeusiewicz. Akademia ma na celu popieranie twórczości naukowej, literackiej, muzycznej i artystycznej oraz współdziałanie w skali Europy na rzecz upowszechniania jej jedności kulturalnej. Publikuje rocznik „Annales” oraz kwartalnik Litterae Academiae Scientiarum et Artium Europaea.