Badania Instytutu w zakresie dyscypliny nauki o bezpieczeństwie

 

  • Informacje ogólne

Nauki o bezpieczeństwie są dyscypliną naukową, która w znacznej mierze wywodzi się z nauk o polityce (obecnie nauk o polityce i administracji). Wiele klasycznych dla politologii obszarów badawczych wraz z ewolucją systemów dziedzin (obszarów) i dyscyplin naukowych weszło w skład badań nad bezpieczeństwem, np. polityka bezpieczeństwa, bezpieczeństwo międzynarodowe, bezpieczeństwo państwa czy międzynarodowe systemy bezpieczeństwa. Warto podkreślić, że czołowe politologiczne ośrodki analityczne w Europie, np. w Skandynawii prowadzą właśnie badania nad pokojem, czyli w zakresie szeroko pojętego bezpieczeństwa - Stockholm International Peace Research Institute (SIPRI) oraz The Peace Research Institute Oslo (PRIO).

Instytut Nauk Politycznych UWM właściwie od początku swojego istnienia prowadził badania także w zakresie bezpieczeństwa. Jeszcze w 2001 r. w ramach Instytutu powołano do życia Zakład Stosunków Międzynarodowych, którego pracownicy prowadzili badania również w zakresie bezpieczeństwa. Od 2004 r. funkcjonowała także Katedra Zagrożeń Cywilizacyjnych i Polityki Bezpieczeństwa. INP wydał jedną z pierwszych w Polsce prac naukowych analizującą wieloaspektowo skutki, jakie dla Świata, Europy i Polski przyniosły wydarzenia z 11 września 2001 r. pt. „Świat po 11 września 2001 roku” pod red. Krzysztofa Gładkowskiego.

Potencjał naukowy pracowników Instytutu w dyscyplinie nauk o bezpieczeństwie poparty jest licznym i uznanym dorobkiem publikacyjnym. Dla przykładu, książka „Podstawowe kategorie bezpieczeństwa narodowego” pod redakcją A. Żukowskiego, M. Hartlińskiego, W.T. Modzelewskiego, J. Więcławskiego, jest głównym podręcznikiem na wiodących uczelniach w całej Polsce; została zakwalifikowana do finału konkursu „Książka geopolityczna roku” organizowanego przez Polskie Towarzystwo Geopolityczne. Także kolejna pozycja: Żukowski A., Modzelewski W. T. (red.) „Kaliningrad: its internal and external issues” została nominowana do nagrody Polskiego Towarzystwa Geopolitycznego w konkursie Książka Geopolityczna Roku 2016. Wydano także pierwszy w Polsce tego typu podręcznik pt. „Wprowadzenie do międzynarodowych stosunków wojskowych” autorstwa płk dr. Ryszarda Korzeniowskiego.

Dowodem uznania dla wkładu Instytutu w badania nad bezpieczeństwem była organizacja w dniach 1-2 grudniu 2018 roku X Zjazdu Geopolityków Polskich oraz Finału Olimpiady Geopolitycznej.

Instytut intensywnie rozwija współpracę międzynarodową w zakresie bezpieczeństwa, czego przejawem jest wstępne nawiązanie w grudniu 2018 roku współpracy z Institute for Peace and Unification Studies (IPUS) at Seoul National University (uczelnia na 63 miejscu z 500 Listy Szanghajskiej).

Liczna grupa pracowników Instytutu posiada dorobek w zakresie nauk o bezpieczeństwie, m.in.

  1. dr hab. Marcin Chełminiak
  2. dr hab. Dominik Hryszkiewicz
  3. dr hab. Degefe Gemechu
  4. dr hab. Jacek Więcławski
  5. dr Piotr Lotarski
  6. dr Wojciech Kotowicz (w trakcie przygotowania rozprawy habilitacyjnej)
  7. dr Ewa Czarkowska (w trakcie przygotowania rozprawy habilitacyjnej)
  8. dr Magdalena Kumelska-Koniecko
  9. dr hab. Wojciech Tomasz Modzelewski
  10. dr Krzysztof Żęgota (w trakcie przygotowania rozprawy habilitacyjnej)

Ponadto w Instytucie są jeszcze inne osoby posiadające także dorobek wpisujący się w nauki o bezpieczeństwie, a przy nadchodzącej ewaluacji firmują nauki o polityce i administracji.

Intensyfikacja badań nad bezpieczeństwem w ramach Instytutu Nauk Politycznych skutkująca publikowaniem w czasopismach z bazy danych Scopus i Web of Science oraz aplikacją o granty badawcze będzie solidnym przygotowaniem pod ewaluację dyscypliny nauk o bezpieczeństwie. W tym roku pracownicy Instytutu Nauk Politycznych pod kierownictwem prof. Arkadiusza Żukowskiego już przygotowali i złożyli międzynarodowy projekt naukowy w ramach programu Horyzont 2020 pt. Cross-border Cooperation as an instrument strengthening security on the borders of the European Union. Dzięki bogatej współpracy międzynarodowej INP UWM udało się do projektu włączyć partnerów z uniwersytetów w Hiszpanii, Grecji, Bułgarii, Turcji, Rosji, Ukrainie oraz na Litwie.

Warto także zwrócić uwagę, że znaczna część czasopism z nowej listy ministerialnej jest zakwalifikowana jednocześnie do nauk o polityce i administracji oraz nauk o bezpieczeństwie.

 

  • Książki i publikacje

Szczególnie wartościowymi publikacjami książkowymi, wydanymi ostatnio przez pracowników Instytutu Nauk Politycznych są:

    • Ryszard Korzeniowski, Wprowadzenie do międzynarodowych stosunków wojskowych, [spis treści]


  • Dariusz Rodziewicz, Edukacja obronna w procesie kształtowania bezpieczeństwa narodowego Polski w latach 1918-1939. Wybrane problemy, [spis treści]

 

Poniżej wykaz wszystkich publikacji z ostatnich pięciu lat:

 

  • Kształcenie

Instytut prowadzi kształcenie na kierunku Bezpieczeństwo narodowe na studiach I stopnia (od roku akademickiego 2011/2012) oraz II stopnia (od roku akademickiego 2014/2015). W tym roku akademickim kształcimy ponad 700 studentów na tym kierunku.

Obecnie rozpoczynamy prace nad przygotowaniem oferty w języku angielskim dla kierunku National and International Security. Posiadamy już ofertę przedmiotów dotyczących bezpieczeństwa narodowego i międzynarodowego w języku angielskim dla studentów Erasmus+.

Mając na względzie wdrożenie anglojęzycznej formuły kształcenia doskonalimy naszą ofertę dydaktyczną. Dbamy także o rozwój naszej kadry dydaktycznej, która od lat zdobywa międzynarodowe doświadczenie w zakresie nauczania w obszarze bezpieczeństwa w zagranicznych ośrodkach naukowych w ramach programu POWER.

Obecnie już posiadamy ofertę kształcenia międzynarodowego, w ramach którego są przedmioty związane także z bezpieczeństwem:

International Relations – Global and Regional Perspective

  •  BA programme (I level, 6 semesters)
  •  MA programme (II level, 4 semesters)

Political Science - International Political and Economic Relations

  •  MA programme (II level, 4 semesters)

Modyfikujemy program dotyczący studiów doktoranckich w języku angielskim z dwoma ścieżkami specjalizacyjnymi. Jedna z nich będzie ogniskować się wokół problematyki bezpieczeństwa: Stosunki międzynarodowe i bezpieczeństwo w świecie.

Obecnie posiadamy w ofercie liczne przedmioty w języku angielskim dla studentów Erasmus+, które są związane ze wspomnianym kierunkiem, m.in.

  • Past and Contemporary U.S. Foreign and Security Policy - Dr. Magdalena Kumelska-Koniecko
  • Local Politics and Local Government in Comparative Perspective - Dr. Karolina Tybuchowska-Hartlińska
  • Contemporary Political Systems - Dr. Karolina Tybuchowska-Hartlińska
  • The Doctrines of the USA Security Policy - Dr. Magdalena Kumelska-Koniecko
  • American Foreign and Security Policy after Cold War - Dr. Magdalena Kumelska-Koniecko
  • The USA Peacekeeping Role - Dr. Magdalena Kumelska-Koniecko
  • International Conflicts & Conflict Resolution Mechanisms in the Context of New World Order in the 21st century - Prof. Degefe Gemechu
  • Problems of Fragile (Failed) States in Domestic and International Security System - Prof. Degefe Gemechu
  • The Role of Regional and International Organizations (AU, EU, UN, etc.) in the Process of International Peace and Security - Prof. Degefe Gemechu
  • Theory of Security - Prof. Marcin Chełminiak
  • Strategy of Security - Prof. Marcin Chełminiak
  • Security Issues, Decision-making Process and Political Leaders - Dr. Maciej Hartliński
  • Security Policy at Local Level - Dr. Karolina Tybuchowska-Hartlińska

 

  • Olimpiada

Od 2016 roku Instytut jest organizatorem etapu okręgowego Olimpiady Wiedzy o Bezpieczeństwie i Obronności. Olimpiada służy popularyzacji wiedzy na temat systemu obronności Rzeczypospolitej Polskiej, powinności obronnych władz samorządowych, instytucji i obywateli. Promuje także idee powszechnej samoobrony i ochrony cywilnej.

Relacje z dotychczas rozegranych edycji znajdują się na naszej stronie.

Z dniem 1 grudnia 2016 roku, na podstawie Statutu Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie (§ 38), Prof. zw. dr hab. Arkadiusz Żukowski, Dyrektor Instytutu Nauk Politycznych powołał zespół naukowo-badawczy w ramach wewnętrznej organizacji Instytutu.

Celem zespołu jest prowadzenie badań nad przywództwem w kontekście organizacji politycznych, administracji państwowej oraz sektora organizacji pozarządowych. Pierwszym projektem jest prowadzenie międzynarodowych badań porównawczych w ramach Party Leaders Database.

Party Leaders Database

Prof. Żukowski udzielił wywiadu Polskiemu Radiu Olsztyn, w którym m.in. przedstawił ideę powstania zespołu. Cały wywiad:

Arkadiusz Żukowski: Olsztyn może stać się światowym centrum badań nad przywództwem politycznym

Katedra Nauk o Polityce i Nauk o Bezpieczeństwie

I. PRACOWNIA ZAGROŻEŃ CYWILIZACYJNYCH I POLITYKI BEZPIECZEŃSTWA

  1. ppłk dr Piotr Lotarski - kierownik
  2. dr hab. Krzysztof Żęgota, prof. UWM
  3. dr hab. Dominik Hryszkiewicz
  4. dr Magdalena Kumelska-Koniecko

II. PRACOWNIA TEORII I FILOZOFII POLITYKI

  1. dr Danuta Radziszewska-Szczepaniak – kierownik
  2. dr hab. Maciej Hartliński, prof. UWM
  3. dr hab. Janusz Filipkowski
  4. dr Joanna Obrębska

III. PRACOWNIA SYSTEMÓW I DOKTRYN POLITYCZNYCH

  1. dr hab. Teresa Astramowicz-Leyk, prof. UWM – kierownik
  2. dr hab. Waldemar Tomaszewski, prof. UWM
  3. dr hab. Katarzyna Maciejewska-Mieszkowska, prof. UWM
  4. dr hab. Tomasz Bojarowicz
  5. dr hab. Wojciech Kotowicz
  6. dr Tomasz Gajowniczek
  7. dr Paweł Pietnoczka
  8. dr Karolina Tybuchowska-Hartlińska

IV. PRACOWNIA MIĘDZYNARODOWYCH STOSUNKÓW POLITYCZNYCH I BEZPIECZEŃSTWA MIĘDZYNARODOWEGO

  1. prof. zw. dr hab. Arkadiusz Żukowski – kierownik
  2. dr hab. Marcin Chełminiak, prof. UWM
  3. dr hab. Wojciech T. Modzelewski, prof. UWM
  4. dr hab. Jacek Więcławski, prof. UWM
  5. dr hab. Degefe Gemechu
  6. dr Ewa Czarkowska

V. PRACOWNIA MIĘDZYNARODOWYCH STOSUNKÓW GOSPODARCZYCH

  1. dr hab. Przemysław Piotrowski
  2. dr Aleksandra Struk
  3. dr Danuta Tomaszewska-Hołub

VI. PRACOWNIA POLITYKI SPOŁECZNEJ, NARODOWOŚCIOWEJ I WYZNANIOWEJ

  1. dr hab. Selim Chazbijewicz, prof. UWM – kierownik
  2. dr hab. Krzysztof Gładkowski, prof. UWM
  3. dr hab. Igor Kąkolewski, prof. UWM

VII. PRACOWNIA EUROPEISTYKI

  1. prof. zw. dr hab. Marek Jabłonowski
  2. prof. zw. dr hab. Wojciech Jakubowski

Katedra Socjologii

kadra Katedry>>>

Dyżury pracowników INP oraz doktorantów znajdują się w systemie USOS oraz na stronie WNS.

Archiwum Prac Dyplomowych - Instrukcja dodawania pracy do APD dla studentów - link

 

UWAGA STUDENCI KOŃCZĄCY STUDIA - 2019

Warunkiem złożenia pracy dyplomowej jest uzyskanie wszystkich zaliczeń, złożenie egzaminów przewidzianych programem studiów, sprawdzenie ocen w systemie USOS oraz uregulowanie wszelkich opłat związanych z odbywaniem studiów (czesne, warunki, opłaty za dyplom, itp.). Student zobowiązany jest do przesłania e-podania z prośbą o rozliczenie ostatniego semestru 2018L.

Termin składania prac dyplomowych do 30.06.2019 r.

Do dziekanatu składamy komplet dokumentów:

1. pracę w formie elektronicznej oraz oprawiony lub bindowany wydruk z archiwum prac dyplomowych (http://apd.uwm.edu.pl) zawierającą: stronę tytułową w języku polskim i angielskim, spis treści w języku polskim i angielskim, streszczenie w języku angielskim

2. 4 zdjęcia o wymiarach 4,5 x 6,5 cm (podpisane)

3. dowód wniesienia opłaty za dyplom na kwotę 60 zł (numer konta w USOSWEB)

4. oświadczenie studenta o udostępnianiu pracy (wydruk z APD)

5. formularz wyboru recenzenta

6. wypełniony formularz dotyczący odbywania praktyk (druk)

7. druk otrzymany od promotora po przeprowadzeniu procedury antyplagiatowej (raport z badania pracy)

8. zgoda na udział w badaniu losów absolwentów (druk ze strony http://www.uwm.edu.pl/studenci/badanie-losow-absolwentow

Za dodatkową opłatą (40 zł) można uzyskać odpis dyplomu w języku angielskim. Należy w tym celu złożyć podanie o wystawienie takiego odpisu, dołączyć dowód wpłaty i tłumaczenie praktyk na język angielski na formularzu oraz 1 zdjęcie identyczne jak do dyplomu w języku polskim.

Osoby, które uczestniczyły w programach wymiany studentów (MOST, SOCRATES, ERASMUS) lub legitymują się działalnością w organizacjach studenckich, kołach naukowych itp. na formularzu umieszczają te informacje w języku polskim i angielskim i składają razem zaświadczenia potwierdzające ww osiągnięcia.

Pracę dyplomową należy dostarczyć do Dziekanatu na 2 tygodnie przed planowanym terminem obrony.

Do 30 czerwca 2019 r. student jest zobowiązany do dostarczenia pracy dyplomowej lub podania o przesunięcie terminu złożenia pracy wraz z opinią promotora pracy (druk).

Warunkiem przystąpienia do egzaminu dyplomowego jest uregulowanie wszelkich zobowiązań finansowych wobec Uniwersytetu.

Warunkiem wydania absolwentowi dyplomu i pozostałych dokumentów po ukończeniu studiów jest wypełnienie elektronicznej karty obiegowej dostępnej w usosweb (zakładka „dla wszystkich” i dalej „obiegówki”).