Badania Instytutu w zakresie dyscypliny nauki o bezpieczeństwie
Nauki o bezpieczeństwie są dyscypliną naukową, która w znacznej mierze wywodzi się z nauk o polityce (obecnie nauk o polityce i administracji). Wiele klasycznych dla politologii obszarów badawczych wraz z ewolucją systemów dziedzin (obszarów) i dyscyplin naukowych weszło w skład badań nad bezpieczeństwem, np. polityka bezpieczeństwa, bezpieczeństwo międzynarodowe, bezpieczeństwo państwa czy międzynarodowe systemy bezpieczeństwa. Warto podkreślić, że czołowe politologiczne ośrodki analityczne w Europie, np. w Skandynawii prowadzą właśnie badania nad pokojem, czyli w zakresie szeroko pojętego bezpieczeństwa - Stockholm International Peace Research Institute (SIPRI) oraz The Peace Research Institute Oslo (PRIO).
Instytut Nauk Politycznych UWM właściwie od początku swojego istnienia prowadził badania także w zakresie bezpieczeństwa. Jeszcze w 2001 r. w ramach Instytutu powołano do życia Zakład Stosunków Międzynarodowych, którego pracownicy prowadzili badania również w zakresie bezpieczeństwa. Od 2004 r. funkcjonowała także Katedra Zagrożeń Cywilizacyjnych i Polityki Bezpieczeństwa. INP wydał jedną z pierwszych w Polsce prac naukowych analizującą wieloaspektowo skutki, jakie dla Świata, Europy i Polski przyniosły wydarzenia z 11 września 2001 r. pt. „Świat po 11 września 2001 roku” pod red. Krzysztofa Gładkowskiego.
Potencjał naukowy pracowników Instytutu w dyscyplinie nauk o bezpieczeństwie poparty jest licznym i uznanym dorobkiem publikacyjnym. Dla przykładu, książka „Podstawowe kategorie bezpieczeństwa narodowego” pod redakcją A. Żukowskiego, M. Hartlińskiego, W.T. Modzelewskiego, J. Więcławskiego, jest głównym podręcznikiem na wiodących uczelniach w całej Polsce; została zakwalifikowana do finału konkursu „Książka geopolityczna roku” organizowanego przez Polskie Towarzystwo Geopolityczne. Także kolejna pozycja: Żukowski A., Modzelewski W. T. (red.) „Kaliningrad: its internal and external issues” została nominowana do nagrody Polskiego Towarzystwa Geopolitycznego w konkursie Książka Geopolityczna Roku 2016. Wydano także pierwszy w Polsce tego typu podręcznik pt. „Wprowadzenie do międzynarodowych stosunków wojskowych” autorstwa płk dr. Ryszarda Korzeniowskiego.
Dowodem uznania dla wkładu Instytutu w badania nad bezpieczeństwem była organizacja w dniach 1-2 grudniu 2018 roku X Zjazdu Geopolityków Polskich oraz Finału Olimpiady Geopolitycznej.
Instytut intensywnie rozwija współpracę międzynarodową w zakresie bezpieczeństwa, czego przejawem jest wstępne nawiązanie w grudniu 2018 roku współpracy z Institute for Peace and Unification Studies (IPUS) at Seoul National University (uczelnia na 63 miejscu z 500 Listy Szanghajskiej).
Liczna grupa pracowników Instytutu posiada dorobek w zakresie nauk o bezpieczeństwie, m.in.
Ponadto w Instytucie są jeszcze inne osoby posiadające także dorobek wpisujący się w nauki o bezpieczeństwie, a przy nadchodzącej ewaluacji firmują nauki o polityce i administracji.
Intensyfikacja badań nad bezpieczeństwem w ramach Instytutu Nauk Politycznych skutkująca publikowaniem w czasopismach z bazy danych Scopus i Web of Science oraz aplikacją o granty badawcze będzie solidnym przygotowaniem pod ewaluację dyscypliny nauk o bezpieczeństwie. W tym roku pracownicy Instytutu Nauk Politycznych pod kierownictwem prof. Arkadiusza Żukowskiego już przygotowali i złożyli międzynarodowy projekt naukowy w ramach programu Horyzont 2020 pt. Cross-border Cooperation as an instrument strengthening security on the borders of the European Union. Dzięki bogatej współpracy międzynarodowej INP UWM udało się do projektu włączyć partnerów z uniwersytetów w Hiszpanii, Grecji, Bułgarii, Turcji, Rosji, Ukrainie oraz na Litwie.
Warto także zwrócić uwagę, że znaczna część czasopism z nowej listy ministerialnej jest zakwalifikowana jednocześnie do nauk o polityce i administracji oraz nauk o bezpieczeństwie.
Szczególnie wartościowymi publikacjami książkowymi, wydanymi ostatnio przez pracowników Instytutu Nauk Politycznych są:
Poniżej wykaz wszystkich publikacji z ostatnich pięciu lat:
Instytut prowadzi kształcenie na kierunku Bezpieczeństwo narodowe na studiach I stopnia (od roku akademickiego 2011/2012) oraz II stopnia (od roku akademickiego 2014/2015). W tym roku akademickim kształcimy ponad 700 studentów na tym kierunku.
Obecnie rozpoczynamy prace nad przygotowaniem oferty w języku angielskim dla kierunku National and International Security. Posiadamy już ofertę przedmiotów dotyczących bezpieczeństwa narodowego i międzynarodowego w języku angielskim dla studentów Erasmus+.
Mając na względzie wdrożenie anglojęzycznej formuły kształcenia doskonalimy naszą ofertę dydaktyczną. Dbamy także o rozwój naszej kadry dydaktycznej, która od lat zdobywa międzynarodowe doświadczenie w zakresie nauczania w obszarze bezpieczeństwa w zagranicznych ośrodkach naukowych w ramach programu POWER.
Obecnie już posiadamy ofertę kształcenia międzynarodowego, w ramach którego są przedmioty związane także z bezpieczeństwem:
International Relations – Global and Regional Perspective
Political Science - International Political and Economic Relations
Modyfikujemy program dotyczący studiów doktoranckich w języku angielskim z dwoma ścieżkami specjalizacyjnymi. Jedna z nich będzie ogniskować się wokół problematyki bezpieczeństwa: Stosunki międzynarodowe i bezpieczeństwo w świecie.
Obecnie posiadamy w ofercie liczne przedmioty w języku angielskim dla studentów Erasmus+, które są związane ze wspomnianym kierunkiem, m.in.
Od 2016 roku Instytut jest organizatorem etapu okręgowego Olimpiady Wiedzy o Bezpieczeństwie i Obronności. Olimpiada służy popularyzacji wiedzy na temat systemu obronności Rzeczypospolitej Polskiej, powinności obronnych władz samorządowych, instytucji i obywateli. Promuje także idee powszechnej samoobrony i ochrony cywilnej.
Relacje z dotychczas rozegranych edycji znajdują się na naszej stronie.
Z dniem 1 grudnia 2016 roku, na podstawie Statutu Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie (§ 38), Prof. zw. dr hab. Arkadiusz Żukowski, Dyrektor Instytutu Nauk Politycznych powołał zespół naukowo-badawczy w ramach wewnętrznej organizacji Instytutu.
Celem zespołu jest prowadzenie badań nad przywództwem w kontekście organizacji politycznych, administracji państwowej oraz sektora organizacji pozarządowych. Pierwszym projektem jest prowadzenie międzynarodowych badań porównawczych w ramach Party Leaders Database.
Prof. Żukowski udzielił wywiadu Polskiemu Radiu Olsztyn, w którym m.in. przedstawił ideę powstania zespołu. Cały wywiad:
Arkadiusz Żukowski: Olsztyn może stać się światowym centrum badań nad przywództwem politycznym
Katedra Socjologii
Dyżury pracowników INP oraz doktorantów znajdują się w systemie USOS oraz na stronie WNS.
Archiwum Prac Dyplomowych - Instrukcja dodawania pracy do APD dla studentów - link
UWAGA STUDENCI KOŃCZĄCY STUDIA - 2019
Warunkiem złożenia pracy dyplomowej jest uzyskanie wszystkich zaliczeń, złożenie egzaminów przewidzianych programem studiów, sprawdzenie ocen w systemie USOS oraz uregulowanie wszelkich opłat związanych z odbywaniem studiów (czesne, warunki, opłaty za dyplom, itp.). Student zobowiązany jest do przesłania e-podania z prośbą o rozliczenie ostatniego semestru 2018L.
Termin składania prac dyplomowych do 30.06.2019 r.
Do dziekanatu składamy komplet dokumentów:
1. pracę w formie elektronicznej oraz oprawiony lub bindowany wydruk z archiwum prac dyplomowych (http://apd.uwm.edu.pl) zawierającą: stronę tytułową w języku polskim i angielskim, spis treści w języku polskim i angielskim, streszczenie w języku angielskim
2. 4 zdjęcia o wymiarach 4,5 x 6,5 cm (podpisane)
3. dowód wniesienia opłaty za dyplom na kwotę 60 zł (numer konta w USOSWEB)
4. oświadczenie studenta o udostępnianiu pracy (wydruk z APD)
5. formularz wyboru recenzenta
6. wypełniony formularz dotyczący odbywania praktyk (druk)
7. druk otrzymany od promotora po przeprowadzeniu procedury antyplagiatowej (raport z badania pracy)
8. zgoda na udział w badaniu losów absolwentów (druk ze strony http://www.uwm.edu.pl/studenci/badanie-losow-absolwentow
Za dodatkową opłatą (40 zł) można uzyskać odpis dyplomu w języku angielskim. Należy w tym celu złożyć podanie o wystawienie takiego odpisu, dołączyć dowód wpłaty i tłumaczenie praktyk na język angielski na formularzu oraz 1 zdjęcie identyczne jak do dyplomu w języku polskim.
Osoby, które uczestniczyły w programach wymiany studentów (MOST, SOCRATES, ERASMUS) lub legitymują się działalnością w organizacjach studenckich, kołach naukowych itp. na formularzu umieszczają te informacje w języku polskim i angielskim i składają razem zaświadczenia potwierdzające ww osiągnięcia.
Pracę dyplomową należy dostarczyć do Dziekanatu na 2 tygodnie przed planowanym terminem obrony.
Do 30 czerwca 2019 r. student jest zobowiązany do dostarczenia pracy dyplomowej lub podania o przesunięcie terminu złożenia pracy wraz z opinią promotora pracy (druk).
Warunkiem przystąpienia do egzaminu dyplomowego jest uregulowanie wszelkich zobowiązań finansowych wobec Uniwersytetu.
Warunkiem wydania absolwentowi dyplomu i pozostałych dokumentów po ukończeniu studiów jest wypełnienie elektronicznej karty obiegowej dostępnej w usosweb (zakładka „dla wszystkich” i dalej „obiegówki”).
Instytut Nauk Politycznych UWM
ul. Dybowskiego 13, 10-723 Olsztyn
tel. 89 524 63 66, 89 524 63 14
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Wydział Nauk Społecznych UWM
ul. Dybowskiego 13, 10-723 Olsztyn
tel. 89 24 62 88; 89 524 62 39
wns.uwm.edu.pl