Instytut Nauk Politycznych Wydziału Nauk Społecznych

serdecznie zaprasza społeczność akademicką Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie

na webinaria „Make Peace not War”

Cykl webinariów zostanie przeprowadzony na platformie MS Teams kod: 7uiq2dw

Pierwsze webinarium odbędzie się 16 maja 2022 r. (poniedziałek), o godz. 13.00 pt.: Międzynarodowe środki budowy zaufania i bezpieczeństwa

W webinarium udział wezmą:

ppłk. rez. dr Piotr Lotarski – temat jego referatu: Siły zbrojne w konfliktach zbrojnych i wojnach. Przykład Bliskiego Wschodu

oraz

dr hab. Wojciech Kotowicz – temat jego referatu: Budowanie pokoju i bezpieczeństwa na świecie - mechanizmy i instytucje

Webinarium poprowadzi dr hab. Waldemar Tomaszewski, prof. UWM.

Po referatach przewidziany jest czas na pytania i dyskusję.

Kolejne webinaria będą odbywać się w najbliższe poniedziałki (23.05, 30.05, 6.06) o tej samej godzinie (13.00).

ppłk rez. dr Piotr Lotarski - Pracownik Instytutu Nauk Politycznych UWM. Absolwent i były wykładowca Akademii Obrony Narodowej. Członek Polskiego Towarzystwa Geopolitycznego oraz Stowarzyszenia Kombatantów Misji Pokojowych ONZ. Uczestnik operacji pokojowej UNDOF w Syrii. Specjalizuje się w zagadnieniach dotyczących bezpieczeństwa i obronności regionu Bliskiego Wschodu, w szczególności misji i operacji pokojowych prowadzonych w regionie oraz działalności ONZ na rzecz rozwiązania konfliktu arabsko-izraelskiego. Autor i współautor książek i opracowań dotyczących udziału Wojska Polskiego w operacjach pokojowych na Bliskim Wschodzie, zagrożeń terroryzmem międzynarodowym, współpracy wojskowej Polski z sąsiadami oraz problemów dotyczących weteranów działań poza granicami kraju.

Abstrakt wystąpienia:

Bliski Wschód, szczególnie po II wojnie światowej jest obszarem objętym konfliktami zbrojnymi, w których udział brały różne podmioty stosunków międzynarodowych, takie jak: koalicje międzynarodowe, państwa, organizacje terrorystyczne, czy też prywatne firmy wojskowe. Konflikty te mają podłoże etniczne, ekonomiczne, terytorialne i religijne. W kolejnych wojnach decydującą rolę odgrywały wojska pancerne i zmechanizowane, siły powietrzne, obrona przeciwlotnicza a także właściwa strategia wojskowa oraz morale walczących wojsk. Podczas działań zbrojnych wykorzystywano nowoczesne rodzaje broni pancernej, przeciwpancernej, systemy samoobrony pojazdów, używano bezpilotowych środków latających, dronów oraz ultranowoczesny izraelski system zwalczania pocisków. W próbach rozwiązania konfliktów uczestniczą ONZ, UE, Liga Państw Arabskich, mocarstwa globalne i regionalne. Szczególnie interesujące są wnioski z konfliktu izraelsko-palestyńskiego prowadzonego w XXI wieku Strefie Gazy, ze względu na jego asymetryczny charakter - starcia regionalnej potęgi wojskowej z organizacjami paramilitarnymi, posiadającymi zdolności i potencjał prowadzenia działań ofensywnych i defensywnych w strefie zurbanizowanej, podobnej do europejskiego teatru działań.  

Dr hab. Wojciech Kotowicz – adiunkt w Instytucie Nauk Politycznych na Wydziale Nauk Społecznych. Jego zainteresowania naukowe koncentrują się wokół współczesnych problemów bezpieczeństwa międzynarodowego, polityki zagranicznej i paradyplomacji oraz pokojowych metod rozwiązywania sporów międzynarodowych. Autor m.in. monografii pt. „Życie polityczne obwodu kaliningradzkiego Federacji Rosyjskiej. Stymulatory endogeniczne i egzogeniczne”.

Abstrakt wystąpienia:

Wojny i konflikty międzynarodowe są stałym elementem historii ludzkości. Od zawsze poszukiwano również sposobów na redukcję napięć między państwami i niwelowanie tego typu zagrożeń. Zwłaszcza XX i XXI wiek przyniósł w tym względzie wiele rozwiązań prawnych i instytucjonalnych, które mają uczynić świat bezpieczniejszym. Celem wystąpienia będzie przedstawienie tych instrumentów, które budują stabilizację i pokój na świecie oraz spróbujemy odpowiedzieć na pytanie czy świat bez wojen jest w ogóle możliwy.

 

Webinaria „Make Peace not War” - plan ramowy:

16.05.2022, poniedziałek, godz. 13.00

Międzynarodowe środki budowy zaufania i bezpieczeństwa

- ppłk. rez. dr Piotr Lotarski – Siły zbrojne w konfliktach zbrojnych i wojnach. Przykład Bliskiego Wschodu

- dr hab. Wojciech Kotowicz – Budowanie pokoju i bezpieczeństwa na świecie. Mechanizmy i instytucje

Nagranie >>>

 

23.05.2022, poniedziałek, godz. 13.00

Jak Rosjanie postrzegają Europę i świat?

- dr hab. Marcin Chełminiak, prof. UWM – Rosyjskie wizje geopolityczne

- dr hab. Krzysztof Żęgota – Region bałtycki w rosyjskiej polityce bezpieczeństwa

Nagranie >>>

 

30.05.2022, poniedziałek, godz. 13.00

Szachownica mocarstw

- dr Magda Kumelska-Koniecko – Stany Zjednoczone wobec Rosji

- dr Ewa Czarkowska – Chiny wobec Rosji

Nagranie >>>

 

6.06.2022, poniedziałek, godz. 13.00

Dyplomacja i paradyplomacja jako instrumenty stabilizacji stosunków międzynarodowych

- dr hab. Wojciech T. Modzelewski, prof. UWM – Paradyplomacja samorządów terytorialnych

- dr hab. Degefe K. Gemechu – Misje pokojowe ONZ na świecie

Nagranie >>>

 

UWAGA!

Spotkania mogą być nagrywane przez organizatora. Uczestnik logując się na webinarium, wyraża zgodę na nagrywanie i udostępnianie swojego wizerunku.