W dniu 23 stycznia 2010 r. w Instytucie Nauk Politycznych UWM w Olsztynie odbył się etap okręgowy 51. Olimpiady Wiedzy o Polsce i Świecie Współczesnym, w którym wzięli udział najzdolniejsi uczniowie z województwa warmińsko-mazurskiego.
Olimpiada Wiedzy o Polsce i Świecie Współczesnym skierowana jest do uczniów szkół ponadgimnazjalnych. Głównym celem zawodów jest rozbudzenie zainteresowania życiem społeczno-politycznym kraju i świata oraz mobilizacja do nauki. Wszyscy biorący udział w Olimpiadzie musieli wykazać się znajomością współczesnych procesów i zjawisk społeczno-politycznych oraz struktur i mechanizmów życia politycznego w Polsce, mieć opanowaną wiedzę przewidzianą w programie szkolnym z wiedzy o społeczeństwie oraz wiadomości określone programem Olimpiady. Głównym tematem tegorocznej Olimpiady była „Polityka i gospodarka”. Uczniowie musieli zmagać się z pytaniami dotyczącymi takich kwestii jak: polityka gospodarcza UE, funkcje współczesnego państwa, współczesne problemy cywilizacyjne, międzynarodowa rola euro, demokracja konsensualna czy znaczenie samorządu w państwie demokratycznym.
Spośród 328 osób, które uczestniczyły w etapie szkolnym zorganizowanym przez 38 szkół średnich z całego województwa, do etapu okręgowego zakwalifikowało się 25 uczniów, którzy musieli rozwiązać test składający się z kilkudziesięciu pytań. Po uzyskaniu odpowiedniej liczby punktów, część zawodników została zakwalifikowana do etapu ustnego, w którym odpowiadano na pytania problemowe. Uczniowie musieli wykazać się znajomością różnych źródeł informacji i opinii, umiejętnością selekcji i syntezy opanowanego materiału oraz konstruowania dłuższych form wypowiedzi. Zwycięzcami eliminacji okręgowych zostali:
Łukasz Żygis (IV LO w Olsztynie), Piotr Krajewski (I LO w Ostródzie), Rafał Radke (II LO w Elblągu) oraz Marek Friedrich (Zespół Szkół nr 1 w Działdowie).
Osoby te wezmą udział w zawodach centralnych Olimpiady, które odbędą się 13-14 marca 2010 r. w Warszawie.
Warto podkreślić, że Instytut Nauk Politycznych już po raz drugi z rzędu był organizatorem tej największej i najważniejszej w kraju Olimpiady Wiedzy o Polsce i Świecie Współczesnym. Komisja Okręgowa obradowała w składzie: prof. dr hab. Arkadiusz Żukowski – przewodniczący oraz członkowie – dr Danuta Radziszewska-Szczepaniak i dr Wojciech Kotowicz, sekretarz – Janina Przewoźna.