W ubiegłym tygodniu w poniedziałek, członkowie KNP - Paweł Schmidt, Andrzej Jurkun oraz Zuzanna Woźniak - brali udział w projekcie "5 Ideas for a Younger Europe" na Uniwersytecie Warszawskim organizowanym przez Parlament Europejski, Europejski Komitet Społeczno-Ekonomiczny oraz Studenckie Koło Naukowe "Touching Europe" - organizator polskiej edycji.
Wiceprzewodniczący Parlamentu Europejskiego, Gianni Pittella oraz Wiceprzewodnicząca Europejskiego Komitetu Ekonomiczno-Społecznego, Anna Maria Darmanin są inicjatorami projektu „5 ideas 4 a younger Europe”. W jego ramach odwiedzają oni wybrane europejskie uniwersytety i spotykają się ze studentami nauk politycznych i studiów związanych z komunikacją. Celem projektu jest zbliżenie się do młodych ludzi i poznanie ich wizji Europy.
Wizyty odbywały się na następujących uczelniach wyższych:
- Uniwersytet Maltański (Malta)
- Uniwersytet w Calabrii (Włochy)
- Uniwersytet w Bolonii (Włochy)
- Uniwersytet w Strasbourgu (Francja)
- Uniwersytet na Korsyce (Francja)
- Uniwersytet w Saragossie (Hiszpania)
- Uniwersytet Warszawski (Polska)
- Uniwersytet w Leeds (Wielka Brytania)
- Uniwersytet w Brukseli (Belgia)
- Uniwersytet TBD (Niemcy)
Każde ze spotkań rozpoczynało się od prezentacji Wiceprzewodniczących, po której następuje debata z udziałem studentów danego uniwersytetu na temat przyszłości UE i roli, jaką mogą odegrać młodzi ludzie w odnowieniu projektu Wspólnoty Europejskiej. Podczas dyskusji studenci prezentują swoje propozycje takiej Idei. Celem cyklu debat jest zebranie pomysłów, sugestii, oczekiwań studentów, które stanowić będą „5 idei dla młodej Europy” i zostaną przedstawione w PE oraz EKES, w dwóch gremiach mających reprezentować społeczeństwo w relacjach z pozostałymi instytucjami unijnymi. Zebrane „idee” zostaną zawarte w głównej części rozdziału kończącego publikację napisaną wspólnie przez Wiceprzewodniczącego Parlamentu Europejskiego i Wiceprzewodniczącą Europejskiego Komitetu Ekonomiczno-Społecznego. Zostanie ona opublikowana w 2012 r. W ramach projektu organizatorzy przygotowali materiały promocyjne (ulotki, plakaty) oraz videoclip wyjaśniający ideę projektu. Projekt rozpoczął się we wrześniu 2011 r. Od października 2011 r. do marca 2012 r. odbywają się debaty na uniwersytetach. Uniwersytet Warszawski ma być ostatnim miejscem spotkań. Debata ta odbyła się 5 marca 2012 r. Studenci INP wzięli w niej udział prezentując swoją ideę pod tytułem "Creative Future Project", którego założeniem jest, iż gratyfikowanie kreatywności absolwentów studiów wyższych powinno być podstawą rozwoju gospodarczego oraz zachowania potencjału naukowego oraz biznesowego w ścisłym związku z uczelniami.
W marcu 2012 r. wydana zostanie publikacja PE i EKES.