Problem stosunków polsko-niemieckich po traktacie z 1991 roku z perspektywy regionalnej

pod red. Krzysztofa Gładkowskiego

"Studia Politologiczne" tom 4, Olsztyn 2014, ISBN: 978-83-89559-58-6

 

Traktat między Rzecząpospolitą Polską a Republiką Federalną Niemiec o dobrym sąsiedztwie i przyjaznej współpracy, podpisany w Bonn 17 czerwca 1991 roku, będący uzupełnieniem polsko-niemieckiego traktatu granicznego z 14 listopada 1990 roku, był przedmiotem wielu sympozjów, kongresów i konferencji w Polsce w roku 2011 z okazji jubileuszu jego dwudziestolecia.

W Olsztynie w ostatnim miesiącu roku jubileuszowego, 1–2 grudnia 2011 roku Instytut Nauk Politycznych Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie, we współpracy z Wydziałem Sztuki tegoż Uniwersytetu oraz Ośrodkiem Badań Naukowych im. Wojciecha Kętrzyńskiego w Olsztynie, zorganizował międzynarodową konferencję, której przedmiotem – obok Traktatu – były zagadnienia, które dzięki niemu stały się rzeczywistością społeczną, kulturową i polityczną, szczególnie ważną w województwie warmińsko-mazurskim. Dziesięć procent jego obywateli stanowią przedstawiciele innych niż polska społeczności narodowych i etnicznych.

Kolejny, IV tom „Studiów Politologicznych” jest próbą podsumowania znaczenia Traktatu dla rozwoju międzynarodowej współpracy województwa warmińsko-mazurskiego w różnych dziedzinach, współżycia mniejszości narodowych (zwłaszcza społeczności niemieckiej) oraz badań dziedzictwa kulturowego i kultury pamięci regionu.