KONFERENCJA METODYCZNA Z UDZIAŁEM PRZEDSTAWICIELI FILII UWM W EŁKU

4 października 2023 r., w nowej siedzibie Mazurskiego Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli (MODN) w Ełku, odbyła się pierwsza regionalna konferencja naukowa. Temat "Edukacja Przyszłości". Została zorganizowana przez MODN, zaś uroczystego otwarcia dokonał Starosta Ełcki - Marek Chojnowski. Do uczestników zwrócił się także Warmińsko-Mazurski Wicekurator Oświaty - Wojciech Cybulski. Konferencja była dedykowana refleksji nad przyszłością edukacji oraz istotą wpływu nowoczesnych technologii na procesy kształcenia i szkolenia. W gronie zaproszonych gości byli przedstawiciele Filii UWM w Ełku, na czele z dyrektorem - dr. Marcinem Radziłowiczem. W trakcie swojego wystąpienia przedstawił ofertę kształcenia Filii oraz zamiary związane z poszerzaniem współpracy z podmiotami edukacyjnymi objętymi zakresem kompetencyjnym MODN. Szczególną uwagę zwrócił na możliwości platformy LMS ILIAS Filii w Ełku, w której zasobach znajdują się m.in. certyfikowane kursy e-learningowe NATO w języku polskim, angielskim i ukraińskim. Z kolei dr hab. Piotr Gawliczek, prof. UWM, zapoznał uczestników z założeniami programu "e-Plecak", do gromadzenia mikro-poświadczeń oraz odznak cyfrowych. Skupił się nowej roli technologii w edukacji, w tym wykorzystaniu wirtualnej rzeczywistości (VR), sztucznej inteligencji oraz platform e-learningowych. Podzielił się doświadczeniami Filii w tych obszarach. Natomiast p. Artur Dobkowski zapoznał praktycznie uczestników z koncepcją mobilnego laboratorium VR, umożliwiającego organizowanie szkoleń sfery wirtualnej rzeczywistości w dowolnych miejscach, np. szkołach. Konferencja stanowiła ważne źródło inspiracji do pogłębionej refleksji nad przyszłością edukacji oraz kompetencjami kluczowymi w nadchodzących latach.