Międzynarodowa konferencja e-learningowa w Kijowie

27 września br. Uniwersytet Obrony Narodowej Ukrainy im. Iwana Czerniachowskiego zorganizował drugą międzynarodową konferencję naukową na temat wyzwań związanych z wdrażaniem e-learningu w procesie edukacyjnym uczelni wyższych oraz wojskowych instytucji zajmujących się szkoleniem.

W konferencji wzięli udział przedstawiciele Ministerstwa Obrony Ukrainy, Służby Bezpieczeństwa Ukrainy, Ministerstwa Spraw Wewnętrznych Ukrainy, Państwowej Straży Granicznej Ukrainy, wyższych uczelni Ukrainy. Aktywnymi uczestnikami konferencji byli również zagraniczni eksperci sfery kształcenia na odległość, w tym: (1) z Królestwa Norwegii - przedstawiciele Norweskiego Uniwersytetu Obrony Narodowej Hans Peder Mogensen, Geir Isaksen, Eline Vik Vedde, (2) z NATO - dyrektor pionu Technologii Edukacyjnych i Szkoleniowych, dowództwa strategicznego NATO ds. Transformacji, Paul Thurkettle; (3) Koordynator portalu NATO DEEP ADL, dr hab. Piotr Gawliczek, prof. UWM (pracownik naukowo-dydaktyczny Filii w Ełku Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie), (4) z USA - Dyrektor, ADL Initiative, dr Sae Schatz oraz prezydent Jefferson Institute, dr Aaron Presnall.

Uczestnicy wymienili doświadczenia związane z wdrażaniem e-learningu w systemie szkolnictwa wojskowego oraz instytucji służb mundurowych Ukrainy. Podczas konferencji omówiono sposoby i możliwości optymalizacji wdrażania e-learningu w praktyce kształcenia i szkolenia.
Zorganizowano zostały także sesje równoległe, koncentrujące się na następujących kwestiach: (1) optymalizacja treści zasobów online, (2) projektowanie wizualne w kursach nauczania na odległość, (3) korzystanie z narzędzi H5P do tworzenia interaktywnych samouczków w językach obcych; (4) praktyczne aspekty tworzenia interaktywnych kursów multimedialnych; (5) kompetencje cyfrowe - wybór narzędzi cyfrowych dla nauczycieli, (6) narzędzia do szybkiego tworzenia pytań testowych dla platform LMS, (7) dodatkowe funkcjonalności i wtyczki do platform LMS; (8) System ADL Straży Granicznej Ukrainy.
Punktem wieńczącym konferencję było podpisana porozumienia o członkostwie uniwersyteckiego centrum e-learningu w globalnej sieci partnerstwa.