Międzynarodowe Seminarium Naukowe – 18 XII 2020

Dnia 18 grudnia 2020 r. na platformie ZOOM odbyło się Międzynarodowe Seminarium Naukowe pt. „Церква та соціальні комунікації в сучасному глобалізованому світі” („Kościół i komunikacja społeczna we współczesnym zglobalizowanym świecie”). Jego organizatorami byli: Zachodnioukraiński Uniwersytet Narodowy w Tarnopolu (Ukraina) oraz Uniwersytet Katolicki w Rużomberku (Słowacja). Spotkanie naukowe otworzyła Pani Profesor Oksana Homotiuk, Dziekan Wydziału Nauk Społeczno-Humanitarnych Zachodnioukraińskiego Uniwersytetu Narodowego w Tarnopolu.

Seminarium naukowe podzielono na pięć paneli dyskusyjnych: komunikacja religijna we współczesnym społeczeństwie informacyjnym; rola Internetu w działalności misyjnej i promocyjnej Kościoła; organizacja kształcenia na odległość w placówkach oświatowych; wpływ sztuki sakralnej na kształtowanie wartości chrześcijańskich oraz działalność charytatywna organizacji wyznaniowych.

W zorganizowanym wydarzeniu naukowym wystąpili prelegenci z Ukrainy (Lwów, Tarnopol), Włoch (Rzym), Polski (Ełk, Kraków) i Słowacji (Rużomberk, Spiskie Podgrodzie, Koszyce). Filię UWM w Ełku reprezentował dyrektor – dr Jacek Mrozek, który wygłosił referat na temat zapewnienia dostępu do dóbr kultury w świetle ustawodawstwa polskiego.

Niewątpliwie był to kolejny ciekawy projekt międzynarodowy, w którym swój udział miała także Filia UWM w Ełku. Zapoczątkowana w październiku 2020 r. współpraca międzynarodowa z zagranicznymi uczelniami ma na celu stworzenie zespołu badawczego, który będzie aplikował o granty naukowe.