Posiedzenie grupy szkoleniowej NATO

23-26 września br., Grupa Szkoleniowa NATO ds. Indywidualnego Szkolenia i Rozwoju Edukacji (NTGTG IT&ED) odbyła swoje jesienne posiedzenie. Gospodarzem był Uniwersytet Obrony Narodowej Ukrainy im. Iwana Czerniachowskiego. W posiedzeniu uczestniczyli przedstawiciele 21 krajów: Austria, Bośnia i Hercegowina, Republika Czeska, Dania, Finlandia, Francja,
 Niemcy, Węgry, Litwa, Holandia,
Macedonia Północna, Norwegia, Polska,
Portugalia, Rumunia, Słowacja, Słowenia, Szwecja, Turcja, Ukraina, USA. Obecny był również dr hab. Piotr Gawliczek, prof. UWM (Koordynator Portalu NATO DEEP ADL i pracownik naukowo-dydaktyczny Filii w Ełku Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie), jako gość zaproszony przez organizatorów. Podobny status miały jeszcze dwie osoby: dyrektor amerykańskiego Instytutu Jeffersona (dr Aaron Presnall) oraz przedstawiciel Akademii NATO ds. Komunikacji (dr Remy Tremblay).

W trakcie posiedzenia, zastępca rektora-komendanta uniwersytetu do spraw akademickich, gen. dyw. prof. Serhii Salkutsan, przedstawił istotę systemu kształcenia oraz szkolenia Sił Zbrojnych Ukrainy. Z kolei przewodniczący grupy, Paul Thurkelle, ocenił bieżące działania wynikające z mandatu grupy i nakreślił kierunki dalszych prac. W trakcie obrad, uczestnicy skupiali się nad zadaniami wynikającymi z mandatu, czyli np. opracowaniem i wdrożenia poradnika do prowadzenia zajęć z wykorzystaniem form i metod kształcenia zdalnego.

Przewodniczącym Grupy jest dyrektor Pionu Technologii Edukacyjnych i Szkoleniowych Dowództwa Strategicznego NATO ds. Transformacji, Paul Thurkettle, a współprzewodniczącą Dyrektor Inicjatywy ADL USA, dr Sae Schatz. Zadaniem NTGTG IT & ED jest zwiększenie profesjonalizmu, interoperacyjności sił NATO oraz partnerów poprzez koordynację edukacji, szkoleń, ćwiczeń i ewaluacji, ze szczególnym uwzględnieniem sfery e-learningu. Cele mandatowe grupy są następujące: (1) wspieranie rozwoju oraz wdrażania polityk, dyrektyw i standardów ETEE; (2) zalecanie rozwiązań w zakresie kształcenia i szkolenia wspierającego operacje NATO, (3) ułatwianie wymiany doświadczeń oraz tzw. najlepszych praktyk (best practices) między strukturami narodowymi i strukturą dowodzenia NATO (NCS).
Uzgodniono, że kolejne spotkanie NTGTG IT & ED odbędzie się w marcu 2020 roku w Sarajewie.