VI. Ogólnopolskie Warsztaty Praktyczno-Techniczne z udziałem studentów naszej Filii

W kontekście wejścia w życie ustawy o ochronie ludności i obronie cywilnej, 27 lutego 2025 roku, zorganizowane zostały VI. Ogólnopolskie Warsztaty Praktyczno-Techniczne „Organizacja szkoleń z zakresu ochrony ludności i obrony cywilnej – wymogi prawne i dobre praktyki".
Prowadzone w formacie zdalnym, były adresowane do: (1) przedstawicieli administracji rządowej i samorządowej, (2) przedstawicieli inspekcji, straży, służb, związków i instytucji będących podmiotami ochrony ludności, (3) przedstawicieli sektora prywatnego i instytucji użytku publicznego – firm i organizacji, (4) naukowców, ekspertów, studentów oraz każdej osoby zainteresowanej problematyką ochrony ludności i obrony cywilnej.  Po zakończeniu warsztatów, uczestnicy wypełnili, na platformie NATO DEEP ADL Portal, ankietę związaną z istotą problematyki warsztatów oraz wygenerowali imienny certyfikat obecności - w tym studenci Filii UWM w Ełku.
Otwierając warsztaty, dr hab. Piotr Gawliczek, prof. UWM (pracownik badawczo-dydaktyczny Filii UWM w Ełku, dyrektor NATO DEEP eAcademy) stwierdził m.in., że: warsztaty to jedno z niewielu spotkań szkoleniowych - jeśli nie jedyne - które gromadzi ludzi wszelkich stanów oraz profesji. Bezpieczeństwo, bowiem, jest tym obszarem, który dotyka KAŻDEGO człowieka, bez względu na zajmowane stanowisko, funkcję czy posiadany majątek. Żeby być twórczym, aktywnym, potrzebujemy perspektywy spokoju, przewidywalności zdarzeń. Każdy z nas do planowania kolejnych dni życia potrzebuje gwarancji spokoju, a przynajmniej poczucia, że na rysujące się zagrożenia - właściwie, RACJONALNIE zareaguje. Temu właśnie służą nasze warsztaty. Mają nam zbudować ŚWIADOMOŚĆ, co możemy zrobić, by nie dać się zaskoczyć sytuacjom BURZĄCYM nasz spokój i bezpieczeństwo. Nauczyć nas racjonalnego zareagowania i potrzeby wypracowania NAWYKÓW obronnych. Grupa prelegentów będzie starała się otworzyć Państwu przestrzenie czujności, konieczności budowania relacji środowiskowych. Tam, gdzie realne zagrożenie przynosi niepokój - warsztaty mają wnieść wiedzę o obronie, jako depozyt bezpieczeństwa. Niech nasze wspólne motto wybrzmi jako fraza, którą zaczerpnąłem podczas naszych poprzednich warsztatów: uczyć społeczeństwa samodzielnego i krytycznego myślenia! Rodzi się pytanie – jak? Mamy narzędzia, mamy materiały szkoleniowo-dydaktyczne, mamy wykładowców i trenerów, mamy szczególną grupę docelową. Jedyną w swoim rodzaju – nasze społeczeństwo. To wręcz dziejowe wyzwanie, jak trafić z właściwym przekazem, w czasach znaczonych mediami społecznościowymi i pułapkami zastawianymi przez sztuczną inteligencję...