Odtwórstwo historyczne

Odtwórstwo historyczne

KAPITUŁA RYCERSTWA POLSKIEGO

http://www.kapitula.com.pl/

Jednym z bardziej istotnych wydarzeń lat 90. dla nowopowstałego ruchu odtwórstwa historycznego było założenie Kapituły Rycerstwa Polskiego. Powstanie na terenie Polski niniejszej instytucji – która w kręgu bractw kapitulnych dba o rygorystyczne przestrzeganie historycznych wzorców, w tym reguły rycerskiej opartej na źródłach historycznych  – stało się oznaką procesu profesjonalizacji ruchu rekonstruktorskiego, a za razem pierwszym przejawem instytucjonalizacji rodzimego ruchu rycerskiego.

ZAMEK GNIEW – REKONSTRUKCJE HISTORYCZNE

http://www.zamek-gniew.pl/hotel/aktualnosci/szczegoly-aktualnosci?NewsID=24162

W latach 90. XX wieku na zamku gniewskim organizowano pierwsze rekonstrukcje szeroko pojętej kultury wieków średnich, w tym turnieje rycerskie, inscenizowano oblężenia kasztelu. Działalność ówczesnego ruchu rycerskiego w okręgu wspomnianego zamku i prace renowacyjne zabytku stały się inspiracją dla wielu turystów odwiedzających gmach, by zacząć zgłębiać historię lokalną, jak i dołączyć do grona odtwórców przeszłości.

Chorągiew husarska JMci Pana Mieczysława Struka

https://www.facebook.com/choragiewhusarska/

Na początku XXI stulecia zaczęto rekonstruować różne epoki historyczne, dominacja rekonstruktorów epoki średniowiecza zaczęła stopniowo ustępować miejsca na rzecz innych okresów historycznych. Przykładem może być gniewska Chorągiew husarska JMci Pana Mieczysława Struka, która zajmuje się odtwórstwem wieku wojen i militarnej chluby wojska polskiego okresu husarii.

TURNIEJ RYCERSKI NA ZAMKU W GOLUBIU-DOBRZYNIU

W 1977 roku na zamku w Golubiu-Dobrzyniu odbył się pierwszy w Polsce turniej rycerski. Jest to najstarsze w Polsce wydarzenie miłośników zmagań rycerskich zainicjowane przez kasztelana na zamku golubsko-dobrzyńskim ś.p. Zygmunta Kwiatkowskiego. Turniej nieprzerwanie odbywa się do dnia dzisiejszego.

REKONSTRUKCJA BITWY POD GRUNWALDEM

http://www.grunwald1410.pl/

Jedną z największych w Polsce inscenizacji historycznych jest bitwa grunwaldzka. Batalia, którą rekonstruuje się corocznie od 1998 roku, cieszy się niezwykłą renomą wśród rodzimych turystów, jak i rekonstruktorów, gdyż na cyklicznie organizowane obchody przyjeżdża znaczna ilość gości z Polski i z zagranicy.

SMOCZA KOMPANIA

http://www.smoczakompania.pl/

Stowarzyszeniem, które uznaje się za pierwsze zarejestrowane bractwo rycerskie w Polsce jest warszawska grupa entuzjastów historii „Bractwo Miecza i Kuszy”. Uważane jest za stowarzyszenie, które zainicjowało ruch rycerski w latach 90., a dodatkowo przyczyniło się w znacznej mierze do popularyzacji rekostruktorstwa historycznego w kraju. Niezwykle istotnym bractwem rycerskim, które podobnie jak warszawskie stowarzyszenie stworzyło w latach 90. grunt pod nowopowstały ruch była „Smocza Kompania”.

WOLIN- WIOSKA WIKINGÓW

http://jomsborg-vineta.com

Na terenie zrekonstruowanego grodu wikińskiego zlokalizowanego na wyspie Wolin odbywają się od 1993 roku rekonstrukcje historyczne życia w legendarnej osadzie Jomsborg. Oprócz spektakularnej inscenizacji bitwy na terenie skansenu można zobaczyć pokazy życia codziennego w średniowiecznej wiosce, a w tym rzemiosła, czy muzyki dawnej. Wolińscy odtwórcy współpracują z muzeum archeologicznym, które zapewnia inscenizacjom zaplecze merytoryczne.

TEATR HISTORYCZNY

http://teatrhistoryczny.pl/

Krzysztof Górecki jest osobą znaną w środowiskach rekonstruktorskich m.in. ze swojej działalności rekonstruktorskiej na zamku gniewskim, współorganizacji inscenizacji Oblężenia Malborka i reżyserii inscenizacji Bitwy pod Grunwaldem. Jako współzałożyciel Kapituły Rycerstwa Polskiego prowadzi także działalność dydaktyczną, organizując od ponad 20 lat  zajęcia edukacyjno-historyczne dla młodzieży: „Żywe Lekcje Historii”, „Turnieje Rycerskie”, „Wędrówkę po warsztatach rzemiosł dawnych”. Zajęcia odbywają się w szkołach i na Zamku w Malborku. Cytując wpis ze strony internetowej Teatru Historycznego: „’Żywa Lekcja Histori’i” to podróż poprzez wieki, poruszająca zagadnienia wychowania patriotycznego, to zaznajomienie uczniów z historią poprzez kontakt z dawnymi obyczajami, bronią oraz uzbrojeniem i umundurowaniem. W trakcie zajęć dzieci i młodzież utrwalają i zdobywają wiedzę historyczną, a przy okazji świetnie się bawą”.

GRUPA REKONSTRUKCJI HISTORYCZNEJ „BLUSZCZ”

http://www.grhbluszcz.pl/

Rekonstrukcje historyczne nie obejmują wyłącznie odtwórstwa sfery militarnej. Przykładem takiej grupy, która składa się wyłącznie z kobiet, jest bydgoskie stowarzyszenie Bluszcz, zajmujące się rekonstrukcją mody w XX wieku.

GRÓD RYCERSKI POD BYCZYNĄ

https://grod.pl.tl/

Warownia pod Byczyną wzorowana jest na średniowiecznych budowlach obronnych. Jest fenomenem na skalę polską, bowiem próżno szukać podobnej osady w innych regionach naszego kraju. W kasztelu oprócz walk rycerskich można nauczyć się pisania gęsim piórem oraz obejrzeć pokaz średniowiecznych tortur.

ODYSEJA HISTORYCZNA

http://www.odysejahistoryczna.org.pl/index.php

Jedną z bardziej oryginalnych i osobliwych formą spotkań rekonstruktorów historycznych jest impreza Odyseja Historyczna. To jedna z nielicznych w Polsce imprez typu multiperiod. W trakcie jej trwania spotykają się grupy różnych okresów m.in. legiony rzymskie, Indianie, rycerstwo późnośredniowieczne, wojska bolszewickie, polskie, alianckie, czy Państw Centralnych.

REKONSTRUKCJA BITWY POD GETTYSBURGIEM

/https://gettysburgreenactment.com/

Współcześnie na całym świecie organizowane są inscenizacje historyczne, których zadaniem jest kultywowanie pamięci o wybranym wydarzeniu z historii danego kraju. Potencjał odtwórstwa historycznego, który jest poniekąd „żywym monumentem” bądź „chodzącym archiwum” już ponad sto lat temu dostrzegli Amerykanie, którzy organizują największą na świecie inscenizację bitwy pod Gettysburgiem.

GRÓD PRADZIEJOWY W BISKUPINIE

http://www.biskupin.pl/

Największą w Polsce rekonstrukcją grodu pradziejowego jest Muzeum Archeologiczne w Biskupinie. Zabytek został adaptowany przez archeologów jako skansen. Na jego terenie, odbywają się rekonstrukcje życia pradziejowego, „żywa nauka” oraz pokazy muzealne. 

REKONSTRUKCJA BITWY POD HEILSBERGIEM

https://www.facebook.com/bitwapodheilsbergiem/

Współcześnie w Polsce spektrum odtwarzanych epok historycznych obejmuje różne epoki – od starożytności do XX wieku. Inscenizacje batalii XIX nie stanowią novum. Jedną z największych rekonstrukcji militarnych okresu napoleońskiego jest bitwa pod Heilsbergiem. Impreza od ponad 10 lat odbywa się pod Lidzbarkiem Warmińskim.

opracował mgr Bartłomiej Wypych

Komentarze są wyłączone.