Prof. Marta Kurkowska-Budzan (UJ Kraków), Oral history jako historia publiczna. Wersja radykalna
10 czerwca 2019 r., godz. 11.30, aula 30, Centrum Humanistyczne
Michael Frisch napisał, że oral history i public history przekształciły wiedzę z narzędzi władzy i hierarchii, w instrumenty komunikacji i budowania wspólnoty. Analizując współczesną sytuację oral history w Polsce i na świecie oraz odnosząc się do historii tego prądu, wykład argumentuje na rzecz następujących twierdzeń: a) oral history/”historia mówiona” to kompleksowa aktywność poznawczo-społeczna o cechach przedsięwzięcia etycznego; b) celem oral history/”historii mówionej” jest tworzenie własnej – jednostkowej bądź grupowej – narracji o przeszłości, opartej o doświadczenie i ustną opowieść o nim; c) rolą historyka jest funkcja doradcy, a nie głównego autora ostatecznej narracji. Wykład odpowiada również na pytanie: jaka jest, wobec powyższego, rola „historii mówionej” w warsztacie naukowym?
Marta Kurkowska-Budzan – profesor nadzwyczajny w Instytucie Historii UJ. Studiowała socjologię i historię na Uniwersytecie Jagiellońskim. W 2001 roku obroniła doktorat na podstawie rozprawy „Historia zwykłych ludzi. Współczesna angielska historiografia dziejów społecznych”. Stypendystka New York University (E.M. Remarque Institute for European Studies) i United States Holocaust Memorial Museum. Stopień naukowy doktora habilitowanego uzyskała w 2011 roku na podstawie monografii „Antykomunistyczne podziemie zbrojne na Białostocczyźnie. Analiza współczesnej symbolizacji przeszłości”. Jej głównymi zainteresowaniami badawczymi są teoria i metodologia historii. Była/jest członkiem redakcji czasopism naukowych, takich jak: „Oral History Review”, „Historyka. Studia Metodologiczne”, „Rocznik Antropologii Historii”, „Stan Rzeczy”. Najnowsza publikacja książkowa to „Stadion na peryferiach” (razem z Marcinem Stasiakiem; Universitas 2016), która w 2017 roku znalazła się w gronie dziesięciu publikacji nominowanych do Nagrody im. Kazimierza Moczarskiego za najlepszą książkę historyczną roku.
Wykłady z cyklu Historia publiczna praktycznie stanową formę upowszechniania wiedzy na temat problematyki studiów Animacja pamięci społecznej, nowego kierunku z zakresu public history otwieranego przez Instytut Historii i Stosunków Międzynarodowych UWM w roku akademickim 2019/2020.