Alicja Kulik (Polskie Radio Olsztyn), Historia zapisana dźwiękiem – jak słuchać, aby opowiedzieć. Pamięć indywidualna, a źródła historyczne
28 maja 2019 r., godz. 13.15, Aula Dietrichów, Centrum Humanistyczne
Historie opowiadane przez bohaterów moich reportaży radiowych są zazwyczaj kameralne. Dotyczą najczęściej jednego wydarzenia sprzed lat. Jednak to wydarzenie jest na tyle ważne, że staje ono dla opowiadającego czymś w rodzaju mitu. Drugą cechą charakterystyczną tych opowieści jest ich tło: indywidualne historie są zawsze wpisane w zmieniającą bieg dziejów „wielką” historię, która też ulega mitologizacji. Dzieje się tak między innymi dlatego, że mit pozwala na powtarzanie historii przez pokolenia, co nadaje światu sens, a człowiekowi z jego doświadczeniem zbiorowym oraz indywidualnym pozwala odnaleźć się w tym świecie. Przysłuchując się opowieściom moich bohaterów, muszę jednak pamiętać, że historia mówiona – a ona jest materią, z którą pracuję – ma swoje pułapki. Jakie? Jak je rozpoznawać? Czy i jak o nich mówić? – będzie przedmiotem moich rozważań.
Alicja Kulik – absolwentka filologii angielskiej UAM w Poznaniu. W Radiu Olsztyn pracuje od 2000 roku. Autorka reportaży radiowych o tematyce społecznej i historycznej. Laureatka ogólnopolskich konkursów, m.in. Polsko-Niemieckiej Nagrody Dziennikarskiej im. Tadeusza Mazowieckiego (2009) za reportaż „Na początku było marzenie” o życiu w Niemczech emigrantów z Gdańska, którzy stali się zaprzeczeniem stereotypu o „polnische Wirtschaft”; ogólnopolskiego konkursu „Pogranicze 2015” za reportaż „Moje matki” o odnajdywaniu swojej tożsamości; Grand Press 2016 za reportaż „Skazani na siebie” o tym, jak po marszu KOD w Olsztynie pracownik pubu odmówił obsłużenia ludzi, których poglądy mu nie odpowiadały; nagroda specjalna Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w Konkursie Artystycznych Form Radiowych „Grand PiK 2019” w Bydgoszczy za reportaż „Życie po przeżyciu” o relacjach polsko-żydowskich ukazanych przez pryzmat losów charyzmatycznego bohatera.
Wykłady z cyklu Historia publiczna praktycznie stanową formę upowszechniania wiedzy na temat problematyki studiów Animacja pamięci społecznej, nowego kierunku z zakresu public history otwieranego przez Instytut Historii i Stosunków Międzynarodowych UWM w roku akademickim 2019/2020.