W polskim kontekście kulturowym zjawiska przynależne do obszaru historii publicznej znajdują się w bujnym rozkwicie. Ruchy rekonstrukcji historycznej, inscenizacje wydarzeń historycznych, festiwale, targi, jarmarki o historycznej tematyce, historyczne stylizacje przestrzeni publicznej polskich miast, miasteczek i wsi, skanseny, tematyczne wioski i miejsca rekreacji odwołujące się do przeszłości, dynamicznie rozwijająca się turystyka historyczna i dziennikarstwo historyczne to zjawiska powszechnie spotykane w rzeczywistości Polski schyłku drugiej dekady XXI wieku. W dyskursie akademickim wszystkie te praktyki włączane są do dziedziny historii publicznej.
W zakładce O historii publicznej zgromadzony jest wybór informacji dotyczących akademickiego spojrzenia na historię publiczną jako dziedzinę praktyki i edukacji. Czym jest historia publiczna wyjaśniają publikacje Ewy Woźniak, Joanny Wojdon, Roberta Kelleya i Roberta Weible’a. Zainteresowanych odsyłamy też do najnowszych publikacji Wydawnictwa Naukowego PWN oraz Oxford Press. W zakładce zamieszczamy też niewielki wybór instytucji działających na polu historii publicznej, przykłady czołówki światowych uniwersytetów prowadzących edukację w zakresie public history, linki do czasopism naukowych, newsletterów, specjalistycznych blogów poświęconych historii publicznej. Dołączamy również informacje o polskich instytucjach zajmujących się tworzeniem archiwów społecznych oraz przykłady działań polskiego ruchu rekonstruktorstwa historycznego.
Zgromadzony w zakładce materiał stanowi zaledwie ułamek dostępnych w Internecie informacji na temat historii publicznej. Zachęcamy do samodzielnego poszukiwania wiadomości w tym zakresie. Z pewnością pozwoli to na właściwą ocenę głębokości i różnorodności rozrastającego się dynamicznie rynku pracy oferującego zatrudnienie dla przyszłych absolwentów Animacji pamięci społecznej.
Poruszanie się po treściach zgromadzonych w zakładce możliwe jest poprzez rozwijane menu górne oraz poprzez panel szybkiego dostępu umieszczony po prawej stronie ekranu.