Kazimierz Odo Rouppert - Katedra Łąkarstwa i Urządzania Terenów Zieleni

Przejdź do treści

Menu główne:

Kazimierz Odo Rouppert

Wydarzenia > Historia > Biogramy

Dr Kazimierz Odo Rouppert (1911-1979)

    Urodził się 27 września 1911 roku we Lwowie jako syn profesora i rektora Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, dra Kazimierza Stefana Roupperta. Szkołę powszechną ukończył w 1921 roku w Raciechowicach, a gimnazjum w Krakowie w 1929 roku. W latach 1930-1934 odbył studia na Wydziale Rolniczym Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Od 1935 do 1938 r. pracował na stanowisku I klasyfikatora i zastępcy przewodniczącego Komisji Klasyfikacji Gruntów w Zdołbunowie i Tarnowie. W roku 1938 podjął pracę na stanowisku asystenta – wykładowcy w Wyższej Szkole Gospodarstwa Wiejskiego w Cieszynie.

    Jako porucznik Wojska Polskiego brał udział w kampanii wrześniowej 1939 roku i został odznaczony Krzyżem Orderu Virtuti Militari. W latach 1939-1945 przebywał w obozie jenieckim. Po uwolnieniu z obozu natychmiast powraca do kraju i podejmuje pracę na poprzednim stanowisku w WSGW w Cieszynie. Od 1 września 1950 roku jako adiunkt Wyższej Szkoły Rolniczej w Olsztynie był w grupie organizatorów i pierwszych pracowników tej uczelni. Po czteroletnim okresie pracy w Katedrze Ekonomii został na własną prośbę przeniesiony (1.03.1954 roku) do Katedry Uprawy Łąk i Pastwisk, gdzie w 1961 roku uzyskał stopień doktora nauk rolniczo-leśnych na podstawie pracy doktorskiej pt. „Wpływ nawożenia mineralnego na mikroflorę zadarnionej gleby zbocza morenowego”.

    Prace badawcze realizował dr Kazimierz Odo Rouppert w Zakładzie Uprawy Łąk i pastwisk ART w Olsztynie. Dotyczyły one głównie zagadnień mikrobiologii gleb łąkowych, biologii gatunków roślin łąkowo-pastwiskowych, a także pielęgnacji i nawożenia użytków zielonych. Szczególne zasługi dr Rouppert ma w zakresie poznania przyczyn i przebiegu samozapalania siana, jak też zapobiegania temu zjawisku. Przez wiele lat był biegłym sądowym i znanym ekspertem w tej dziedzinie na terenie północno-wschodniej Polski. Pod koniec lat pięćdziesiątych odbył wiele staży krajowych i zagranicznych, a wśród nich w Królewskiej Akademii Rolniczej w Uppsali (Szwecja), w ramach stypendium Rockefellera w Instytucie Pasteura w Paryżu, a także w ośrodkach naukowych Szwajcarii, Anglii i Holandii. Dr Kazimierz Odo Rouppert prowadził pracę popularyzatorską w środowisku akademickim wśród pracowników naukowych i studentów, a także w ramach NOT na terenie województwa olsztyńskiego.

    W trakcie pracy naukowo-dydaktycznej i społecznej pełnił wiele funkcji, a wśród nich: wykładowcy przedmiotów ekonomicznych na Wydziale Rolniczym i Mleczarskim WSGW w Cieszynie i WSR w Olsztynie, lektora języka angielskiego i francuskiego, kierownika praktyk wakacyjnych i dyplomowych uczelni, kierownika punktu konsultacyjnego Politechniki Gdańskiej przy WSR, zastępcy dziekana Wydziału Rolniczego do spraw administracyjnych, delegata rektora do Komisji Przydziału Pracy i Egzaminów Wstępnych, członka Zarządu Miejskiego Koła Przyjaźni Polsko-Czechosłowackiej, członka Zarządu Wojewódzkiego NOT, biegłego sądowego. Był ponadto aktywnym działaczem Zarządu Uczelnianego ZNP.

   Za działalność dydaktyczno-wychowawczą i organizacyjną otrzymał wiele nagród i odznaczeń, a wśród nich: Złoty Krzyż Zasługi, Złotą Odznakę ZNP, Odznakę Zasłużonego dla Warmii i Mazur, Złotą Odznakę Polskiego Towarzystwa Gleboznawczego, Odznakę Zasłużony dla LOK. Wśród otrzymanych wyróżnień znajduje się ponadto nagroda Ministra Nauki, Szkolnictwa Wyższego i Techniki, Rektora Akademii Rolniczo-Technicznej w Olsztynie i inne.

    Bogate doświadczenia zawodowe, nabyta wiedza oraz duże umiejętności pedagogiczne zjednały Mu uznanie i sympatię nie tylko wśród współpracowników, ale także wśród szerokich rzesz studentów, z którymi był w kontakcie nawet po przejściu na emeryturę (w roku 1976).

    Zmarł 11 października 1979 roku w wieku 68 lat.

 
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego