Ogólnopolski kongres antyterrorystyczny z udziałem pracownika Filii UWM w Ełku

28 lutego - 1 marca 2023 roku, odbył się pierwszy Ogólnopolski Kongres Antyterrorystyczny „Działania antyterrorystyczne i kontrterrorystyczne. W poszukiwaniu dobrych praktyk". Miejscem była Aula im. Roberta Schumana Uniwersytetu Kardynała Wyszyńskiego w Warszawie, w której zgromadziło się ponad 250 uczestników.

Kongres był dedykowany dla przedstawicieli administracji rządowej i samorządowej, funkcjonariuszy Policji, służb specjalnych i innych instytucji bezpieczeństwa publicznego, żołnierzy Sił Zbrojnych RP, operatorów policyjnych i wojskowych sił specjalnych, funkcjonariuszy sektora ratownictwa, pracowników ochrony i zabezpieczenia technicznego, zarządzających bezpieczeństwem w budynkach użyteczności publicznej i obiektów kluczowych dla bezpieczeństwa państwa, naukowców, ekspertów i studentów.

Obszary tematyczne: (1) terroryzm i zamachy terrorystyczne, (2) działania antyterrorystyczne i kontrterrorystyczne – aspekty teoretyczne i praktyczne, (3) podstawy prawne działań antyterrorystycznych, (4) wymiar instytucjonalny działań antyterrorystycznych, (5) zapobieganie i przygotowanie w działaniach antyterrorystycznych (6) reagowanie i odbudowa w działaniach antyterrorystycznych.

Gościem kongresu był pracownik badawczo-naukowy Filii UWM w Ełku, dr hab. Piotr Gawliczek, prof. UWM, jednocześnie dyrektor NATO DEEP eAcademy. Wygłosił wystąpienie otwierające: „How to share counterterrorism awareness? NATO DEEP eAcademy best practices and recommendations based on DEEP Dive and e-CTRC solutions". Nawiązał do międzynarodowych inicjatyw i projektów programu NATO DEEP, w tym serii podcastów DEEP Dive (dot. sfery kontrterroryzmu) oraz interaktywnego kursu e-learningowego opracowanego na podstawie wzorcowego programu kształcenia NATO (Counterterrorism Reference Curriculum – CTRC). Podkreślił znaczenie wymiany doświadczeń z instytucjami polskimi w zakresie rozwijania oraz optymalizacji systemów kształcenia zdalnego, ze szczególnym uwzględnieniem sfery sztucznej inteligencji oraz technologii wirtualnej rzeczywistości (VR). Ponadto, w gronie uczestników kongresu znaleźli się przedstawiciele podmiotów współpracujących z Filią UWM w Ełku w sferze wdrażania VR na użytek procesu kształcenia i szkolenia: Pan Jarosław Tokarczyk (Polskie Stowarzyszenie na Rzecz Bezpieczeństwa), dr Karol Jędrasiak (Akademia WSB z Dąbrowy Górniczej) oraz Pani Katarzyna Kulla (NATO DEEP eAcademy). Obradom kongresu towarzyszyły prezentacje najnowszych rozwiązań z zakresu zabezpieczeń technicznych oraz edukacji antyterrorystycznej. Ponadto prowadzone były ćwiczenia w udzielaniu pierwszej pomocy.

Szczegółowe informacje na temat kongresu: