O biogospodarce i zielonej rachunkowości

Zrównoważony rozwój i ekologiczne inicjatywy są coraz ważniejsze w globalnej gospodarce. W dobie rosnącej troski o środowisko naturalne, pojęcia takie jak biogospodarka i zielona rachunkowość zyskują na znaczeniu. Na naszym wydziale gościliśmy wykładowczynie z Vytautas Magnus University w Kownie, które przybliżyły te zagadnienia.

Znaczenie ekologicznych inicjatyw dla zrównoważonego rozwoju

Doc. dr. Anastasija Novikova wyjaśniła, czym jest biogospodarka, jakie ma cele i dlaczego jest ważna dla naszego środowiska. Omówiła historię działań ekologicznych w Europie i cele Europejskiego Zielonego Ładu. Na zakończenie, studenci i studentki wzięli udział w grze na temat biogospodarki i zagadnień środowiskowych.

Doc. dr. Anastasija Novikova

Doc. dr. Erika Besusparienė

Doc. dr. Erika Besusparienė przedstawiła temat zielonej rachunkowości. Wyjaśniła, jak ważne jest oddzielne księgowanie kosztów środowiskowych w firmach, aby były one widoczne i zrozumiałe dla wszystkich. Uczniowie wzięli udział w dyskusji, dzieląc się przykładami i rozmawiając o tym, jak można lepiej raportować te koszty, aby zwiększyć przejrzystość finansową firm.

Połączenie teorii z praktyką

Wykłady profesorek odbyły się w ramach programu Eramsus oraz przedmiotu „Ekonomia zasobów publicznych” prowadzonego przez dr Agnieszkę Napiórkowską-Baryłę. Była to okazja do zrozumienia, jak przedstawione aspekty mogą wpływać na nasze życie. Dzięki połączeniu teorii z praktycznymi przykładami, studenci i studentki mogli lepiej zrozumieć te skomplikowane tematy i zobaczyć, jak można je zastosować w rzeczywistości.