Studencka wizyta studyjna w Porto (Portugalia)

W ostatnim tygodniu października (23-27) grupa studentek i studentów IV roku Zarządzania i Inżynierii Produkcji wraz z opiekunami, w ramach projektu Uniwersytet Wielkich Możliwości (POWR.03.05.00-00-Z201/18), wybrała się do deszczowego (w tym czasie) Porto. Wyjazd studyjny miał na celu poznanie działalności przedsiębiorstw funkcjonujących w tym ciekawym, pod względem gospodarczym, społecznym i kulturowym, regionie Portugalii.

Pierwszą odwiedzaną przez nas firmą był Wiimer. Jest to nowoczesne, bazujące na rozwiązaniach rodem z rewolucji przemysłowej 4.0/5.0 przedsiębiorstwo, oferujące rozwiązania dla przemysłu i nie tylko. Misją firmy jest uwolnienie potencjału branż intensywnie wykorzystujących dane, poprzez innowacyjne podejście do procesów biznesowych i podejmowania decyzji. Wiimer opracowuje i dostarcza wypracowane przez ekspertów modele wspomagania decyzji i rozwiązania cyfrowe oparte na unikalnym połączeniu wiedzy biznesowej, zaawansowanej analityki i technologii informatycznych. Możliwości firmy poznaliśmy na przykładzie branży produkcji plastiku. W trakcie spotkania z założycielem i jedocześnie prezesem firmy doktorem Miguelem Moreira da Silva oraz Franciscą Almeida, dyrektor ds. korporacyjnych i prawnych mieliśmy okazję poznać historię firmy oraz działania, które są przez nią podejmowane, aby jej wizja przyszłości stała się teraźniejszością. Długo dyskutowaliśmy o potencjale branży, ale również o etycznych aspektach wykorzystania i wpływu sztucznej inteligencji na biznes, gospodarkę, czy szerzej społeczeństwo.

Drugiego dnia pobytu odwiedziliśmy Super Bock Group, a dokładnie jeden z browarów należący do tej grupy. Super Bock Group to największy eksporter piwa w Portugali. Początki firmy sięgają czasów industrializacji sektora napojów w Portugalii, kiedy to 7 marca 1890 r. utworzono CUFP (Companhia União Fabril Portuense das Fábricas de Cerveja e Bebidas Refrigerantes). Konglomerat ten można uznać za matkę firmy. Obecnie grupa eksportuje swoje produkty do ponad 50 krajów, na wszystkich zamieszkanych kontynentach. W trakcie wycieczki mieliśmy okazję zapoznać się z procesem produkcyjnym piwa oraz jak zmieniał się on na poszczególnych etapach rozwoju firmy. Poznaliśmy nie tylko aspekty techniczne, ale również podejmowane działania marketingowe oraz bardzo ważną w codziennym funkcjonowaniu firmy realizowaną przez nią politykę społecznej odpowiedzialności firmy (CSR).

Ostatniego dnia wyjazdu zwiedzaliśmy założoną w 1920 roku, przez czterech partnerów, firmę Pinhais & Cia. Firma mimo ponad stuletniej historii, pozostała wierna tradycyjnej metodzie produkcji sardynek w puszce. W trakcie zwiedzania mieliśmy okazję zanurzyć się w historię firmy, jej rodzinny charakter oraz poznać i zrozumieć jej przywiązanie do tradycji i wartości. Prześledziliśmy proces produkcji sardynek w puszce od przyjęcia surowych ryb, aż po pakowanie gotowych produktów. Sami przekonaliśmy się, że pakowanie puszek nie jest takie proste jakby się wydawało, a to było najłatwiejsze działanie w procesie… Była to trzecia zwiedzana firma, w której menadżerowie bardzo mocno wskazywali na wartości biznesu społecznie odpowiedzialne jako źródło sukcesu zarządzanych przez nich firm.

Nasz wyjazd minął szybko. Niektórzy mogą powiedzieć, że za szybko. Uniwersytet Wielkich Możliwości -  program podniesienia jakości zarządzania procesem kształcenia i jakości nauczania (Nr projektu:  POWR.03.05.00-00-Z201/18) po raz kolejny otworzył nam możliwości i perspektywy. Obserwowaliśmy zróżnicowane procesy, podejścia, wizje w praktyce działania. Co ważne i jednocześnie budujące, mimo coraz większego znaczenia rozwiązań rewolucji przemysłowej 4.0/5.0, w tym AI, menadżerowie w dalszym ciągu podkreślają praktyczną wagę CSR oraz rolę człowieka w sukcesie zarządzanych przez nich firm. Wyjazd ten będzie dla nas inspiracją na długi czas…

Wyjazdy zrealizowane zostały w ramach projektu pn. Uniwersytet Wielkich Możliwości – program podniesienia jakości zarządzania procesem kształcenia i jakości nauczania, nr POWR. 03.05.00-00-Z201/18 współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.