Konferencja „Współczesne wyzwania rynku nieruchomości mieszkaniowych”
W czwartek, 09 czerwca 2022 roku odbyła się pod honorowym patronatem JM Rektora, prof. Jerzego Przyborowskiego konferencja pt. „Współczesne wyzwania rynku nieruchomości mieszkaniowych”, która została zorganizowana przez Wydział Nauk Ekonomicznych UWM w Olsztynie oraz olsztyński Oddział Narodowego Banku Polskiego. Idea tych spotkań narodziła się kilka lat temu i w zamyśle miała być wydarzeniem cyklicznym, w każdym przypadku uwzględniając inne aspekty rynku nieruchomości. Tegoroczne wydarzenie, powracające po pandemicznej przerwie poświęcone było wyzwaniom rynku mieszkaniowego. Pandemia oraz bieżąca sytuacja polityczno-społeczno-gospodarcza ma istotny wpływ na procesy zachodzące na tym rynku. Dlatego też takie spotkanie było doskonałą okazją do wymiany myśli i doświadczeń, pochodzących zarówno ze strony badaczy tego rynku jak i działających na nim praktyków. Spotkanie uroczyście otworzyli prof. UWM Mirosław Gornowicz, Prorektor ds. rozwoju i polityki finansowej, dr Tomasz Wierzejski, prodziekan ds. kształcenia WNE oraz dr Kamil Iwankiewicz, Dyrektor Oddziału Okręgowego NBP w Olsztynie.
W gościnnych murach Starej Kotłowni UWM spotkanie zostało zaplanowane dwuetapowo. W pierwszej części głos oddano czołowym krajowym badaczom rynku nieruchomości. W pierwszej kolejności prof. Jacek Łaszek (NBP Warszawa, Szkoła Główna Handlowa) zaprezentował aktualną sytuację mieszkaniową w Polsce oraz pokusił się o próbę wyznaczenia przyszłych ścieżek rozwoju. Tę myśl rozwijał następnie prof. Marek Bryx (Szkoła Główna Handlowa), który podnosił znaczenie zrównoważonego rozwoju miast, uwzględniając perspektywę środowiskową i urbanistyczną. Następnie głos zabrał prof. UEP Piotr Lis (Uniwersytet Ekonomiczny w Poznaniu), który przedstawił wyniki prac swojego zespołu badawczego w ramach projektu dotyczącego kooperatyw mieszkaniowych. Akcentował polskie przywiązanie do własności i preferencje mieszkaniowe młodych ludzi w kontekście form i sposobów zamieszkania. Ostatni prelegent w tej części, prof. UEP Radosław Trojanek (Uniwersytet Ekonomiczny w Poznaniu) przedstawił analizę cen ofertowych i transakcyjnych, która pozwala monitorować zmiany na rynku mieszkaniowym. Do wyprowadzenia wniosków wykorzystano w tym przypadku pokaźną, liczącą kilka milionów rekordów bazę ofert nieruchomości.
W drugą część konferencji moderował dr Marek Siemiński, Prodziekan ds. studenckich WNE, a głos oddano praktykom rynku nieruchomości, którzy reprezentowali zarówno stronę popytową i podażową. Tę część rozpoczął Paweł Oktaba (NBP Olsztyn), który zaprezentował perspektywę inwestycyjną na przykładzie rynku mieszkań w popularnych zagranicznych i krajowych destynacjach turystycznych. Następnie głos zabrały przedstawicielki pośrednictwa w obrocie nieruchomościami. Katarzyna Łaciak (Członek Zarządu Warmińsko-Mazurskiego Stowarzyszenia Pośrednictwa w Obrocie Nieruchomościami) opisała bieżące tendencje i preferencje na regionalnych i lokalnych rynkach, a Agnieszka Rosolińska (Prezes Zarządu Freedom Nieruchomości) rozwinęła te wątki o perspektywy jego rozwoju. O lokalnych cenach ofertowych i transakcyjnych, ale także rynku mieszkań na wynajem opowiadał w ciekawy sposób Henryk Borzym (NBP Olsztyn). O perspektywę społeczną zadbali z kolei dr inż. Marek Garbowski (Wydział Nauk Ekonomicznych UWM) oraz dr inż. Andrzej Muczyński (Prezes Stowarzyszenia Zarządców Nieruchomości Warmii i Mazur), akcentując znaczenie mieszkań komunalnych, spółdzielczych i społecznych w równoważeniu potrzeb mieszkaniowych każdej grupy społecznej. W końcowej części miała miejsce ożywiona dyskusja dotycząca kierunków zmian na rynku mieszkaniowych na każdym szczeblu. Liczne komentarze oraz chęć wymiany poglądów pozwalają mieć nadzieję, że i przyszłe spotkania będą się cieszyły podobnie wysokim zainteresowaniem.
Szczególne słowa podziękowania należą się przewodniczącemu komitetu organizacyjnemu konferencji, dr. Marcinowi Januszowi, dzięki którego pracy cała konferencja przebiegła sprawnie i zgodnie z planem.