Monografia habilitacyjna profesora Rafała Warżały wyróżniona
Wyróżnienie dla dr. hab. Rafała Warżały za monografię habilitacyjną
Podczas uroczystości wręczenia tytułu doktora honoris causa UWM prof. Emilowi Pływaczewskiemu w dniu 15 października 2018 r. zostały wręczone nagrody oraz wyróżnienia dla pracowników uniwersytetu.
W zaszczytnym gronie trzynastu osób wyróżnionych za wydanie w roku 2016/2017 w Wydawnictwie Uniwersyteckim najlepszej publikacji znalazł się dr hab. Rafał Warżała, który odebrał nagrodę z rąk JM Rektora UWM prof. dr. hab. Ryszarda Góreckiego.
Informacja o monografii dr. hab. Rafała Warżały Cykle koniunkturalne w polskich regionach. Studium teoretyczno-empiryczne Monografia poświęcona jest identyfikacji zjawiska wahań koniunkturalnych w Polsce w ujęciu regionalnym oraz poszukiwaniu różnic w budowie morfologicznej cykli regionalnych. Celem naukowym pracy była także ocena charakteru i stopnia zależności wahań cyklicznych od struktury gospodarczej polskich regionów.
Nieodłączną cechą rozwoju społeczno-gospodarczego jest jego nielinearność. Dotyczy ona funkcjonowania zarówno ugrupowań integracyjnych, krajów, jak również regionów. W dobie rosnącej roli regionów jako podmiotów polityki gospodarczej analiza cykli koniunkturalnych na poziomie kraju może stanowić zbytnie uproszczenie badań. Stopień reakcji regionów na załamania gospodarki światowej jest wynikiem oddziaływania wielu czynników, np. poziomu rozwoju określonego przez wartość PKB per capita, struktury gospodarki, udziału handlu zagranicznego w produkcji. Ta sama przyczyna wahań aktywności gospodarczej, pozornie oddziałująca w jednakowy sposób na gospodarkę całego kraju może wywierać – i wywiera – zróżnicowane skutki gospodarcze w ujęciu regionalnym. Dotyczą one nie tylko zróżnicowania pod względem zmian produkcji, zatrudnienia, konsumpcji itp., ale – co zostało wykazane w monografii – również czasu ujawnienia się i zaniku skutków załamania gospodarczego.
Wyniki przeprowadzonych badań wskazują również na zbieżność procesów obserwowanych w polskich regionach z przebiegiem zmian koniunkturalnych w regionach państw europejskich. Zaobserwowano bowiem zarówno przypadki wzrostu zbieżności, jak i zwiększenia rozbieżności wahań cyklicznych.
Nie ma tu zarazem jakiegoś jednego wzorca tych procesów. Dotyczą one bowiem zarówno biednych, jak i bogatych regionów, o zróżnicowanej strukturze PKB, i różnym położeniu geograficznym.
Głównym adresatem regionalnych badań koniunktury powinny być regionalne władze samorządowe. Jeśli procesy dywergencji rozwoju oraz desynchronizacji regionalnych cykli koniunkturalnych będą się nasilały, to będzie to oznaczać wzrost znaczenia polityki gospodarczej realizowanej na szczeblu regionu, która uwzględnia specyfikę cykliczności rozwoju tych obszarów. Tym samym badania przebiegu wahań cyklicznych w ujęciu regionalnym będą nabierały coraz większego znaczenia. Może stanowić to asumpt do kontynuowania zapoczątkowanych przez autora badań koniunktury w regionach, jako istotnego uzupełnienia informacji na temat stanu koniunktury gospodarczej w kraju ogółem.