Pocztówka z Jutlandii
Wydział Nauk Ekonomicznych UWM w Olsztynie od wielu lat aktywnie współpracuje z Warmińsko-Mazurskim Ośrodkiem Doradztwa Rolniczego w Olsztynie (W-M ODR). Dzięki ścisłej kooperacji możliwe jest prowadzenie badań naukowych, a także organizowanie wspólnych seminariów dyplomowych zarówno w W-M ODR, jak i na Wydziale. Olsztyński Ośrodek jest także jednym ze sponsorów nagród dla absolwentów Wydziału, które przyznaje w konkursie na najlepszą pracę licencjacką z zakresu rolnictwa. W roku akademickim 2016/2017 członkowie Rady Patronackiej istniejącej przy WNE ufundowali łącznie prawie trzydzieści nagród, z czego jedna (sponsorowana przez ODR) dotyczyła możliwości udziału w wyjeździe studyjnym do Danii, zorganizowanym przez Warmińsko-Mazurski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w ramach programu „Sieć na rzecz innowacji w rolnictwie i obszarach wiejskich”.
Wśród uczestników wyjazdu, zorganizowanego w dniach od 28 listopada do 3 grudnia 2016 r., były dwie osoby reprezentujące Katedrę Polityki Gospodarczej i Regionalnej z Wydziału Nauk Ekonomicznych: Pani Ewelina Kordalska, studentka I roku MSU z ekonomii – laureatka wyróżnienia I stopnia za pracę licencjacką dotyczącą sektora agrobiznesu oraz Pani dr Joanna Zielińska-Szczepkowska – autorka wielu publikacji naukowych z zakresu problematyki polityki regionalnej.
Głównym celem wyjazdu do Danii był udział w międzynarodowych targach pod nazwą „Agromek”, promujących innowacje dla rolnictwa. Wyjazd miał charakter wizyty studyjnej z różnorodnym, bogatym programem – wspominają przedstawicielki Wydziału. Uczestnicy wyjazdu mogli wziąć udział w wielu seminariach naukowych oraz branżowych, które dotyczyły innowacyjnych technologii i rozwiązań w rolnictwie. Organizatorzy z W-M ODR zadbali o spotkania m.in. z przedstawicielami Wydziału Kształtowania Środowiska i Rolnictwa Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie, Królewskiej Akademii Weterynaryjno-Rolniczej, czy Ambasadorem Polskim w Danii. Jednym z ciekawszych wydarzeń była wizyta na wyspie Samso, wolnej od używania węgla i paliw płynnych. Przedstawiciel Akademii Energii Odnawialnej przedstawił innowacyjne sposoby pozyskiwania energii na wyspie.
Poza częścią naukową oraz branżową organizatorzy zapewnili także atrakcje rekreacyjne i turystyczne. Przedstawiciele W-M ODR, przedsiębiorcy rolni oraz naukowcy wzięli udział w uroczystej kolacji na targach, podczas której mogli nawiązać kontakty z przedsiębiorcami z branży reprezentującymi niemal wszystkie kraje członkowskie Unii Europejskiej. Uczestnicy tego spotkania bardzo pozytywnie wspominają jego najważniejsze elementy, w tym koncert oraz typowe dla kuchni duńskiej dania kulinarne. Wartością dodaną wizyty studyjnej była podróż do Kopenhagi, połączona ze zwiedzaniem największych jej atrakcji turystycznych, tj. Placu Ratuszowego, barokowego Pałacu Królewskiego, niezwykle efektownej fontanny Gefionspringvandet, a także kopenhaskiej syrenki.
Wyjazd zorganizowany przez Warmińsko-Mazurski Ośrodek Doradztwa Rolniczego pozwolił na wymianę poglądów dotyczących rozwoju sektora agrobiznesu w Europie. Mając na uwadze przypadające na jesieni bieżącego roku kolejne uroczyste rozdanie dyplomów, władze Wydziału wyrażają nadzieję na kontynuację współpracy z Ośrodkiem poprzez uhonorowanie najlepszych prac dyplomowych przygotowywanych obecnie przez naszych studentów.
Joanna Zielińska-Szczepkowska, Ewelina Kordalska