Uroczyste posiedzenie Rady Wydziału
W dniu 21 lutego br. na Wydziale Nauk Ekonomicznych odbyło się uroczyste posiedzenie Rady Wydziału z udziałem Kolegium Rektorskiego. Najważniejszym punktem porządku obrad były Zadania Wydziału Nauk Ekonomicznych i Uczelni w kontekście Ustawy 2.0.
Rektor prof. dr hab. Ryszard Górecki podkreślił osiągnięcia Wydziału zarówno w obszarze nauki, jak i dydaktyki, czego dowodem jest otrzymanie uprawnień do nadawania stopnia doktora habilitowanego w dyscyplinie ekonomia oraz wysoka pozycja w ocenie parametrycznej. Podjęte zostały działania mające na celu uruchomienie kształcenia dualnego, m.in. z Zakładem Ubezpieczeń Społecznych. Wydział oferuje również bogaty zakres studiów podyplomowych. Zadaniem Wydziału będzie utrzymanie uprawnień akademickich, sprostanie wysokim wymogom kolejnej oceny parametrycznej oraz intensyfikacja działań w zakresie kształcenia praktycznego i dualnego. Rektor, przedstawiając założenia projektu nowej ustawy o szkolnictwie wyższym, podkreślił, że zarówno Uczelnię, jak i Wydział czeka w najbliższych latach wiele zmian. Zmieni się przede wszystkim sposób zarządzania uczelnią. Projekt ustawy zakłada powołanie rady uczelni, jako organu zarządzającego, poszerzenie uprawnień rektora oraz przekazanie senatowi cześć kompetencji rad wydziałów. Wprowadzone zostaną nowe zasady ewaluacji. Zmieni się klasyfikacja dyscyplin naukowych, których liczba zostanie zdecydowanie ograniczona (ok. 45). Ocena dyscyplin będzie się odbywała w odniesieniu do całej uczelni. Uprawnienia do nadawania doktoratów i habilitacji powiązane zostaną z kategoriami naukowymi przyznanymi Uczelni. Od oceny parametrycznej będzie zależało również finansowanie Uczelni. Zmianie ulegnie sposób kształcenia na studiach doktoranckich, które będzie prowadzone w ramach tzw. szkoły doktorskiej. Zmodyfikowana zostanie ścieżka kariery naukowej pracowników i zasady awansów.
Prof. dr hab. Jerzy Jaroszewski, prorektor ds. nauki w kontekście projektu nowej ustawy zwrócił uwagę na zasady przyszłej ewaluacji jednostek naukowych. Pierwsza ocena według nowych kryteriów będzie miała miejsce w 2021 roku (za lata 2017-2020). Ocenie podlegać będzie cała uczelnia w zależności od potencjału kadrowego i naukowego, jakim dysponuje w ramach poszczególnych dyscyplin naukowych, czyli oceniana będzie grupa pracowników przypisanych do danej dyscypliny.
Prof. dr hab. Mirosław Gornowicz, prorektor ds. ekonomicznych i rozwoju przedstawił informacje na temat finansowania Uczelni. Prorektor podkreślił, że aktualnie sytuacja finansowa Uczelni jest stabilna, jednak pewien niepokój budzi wysokość dotacji podstawowej, stanowiącej podstawowe źródło przychodów (ok. 70%), która będzie znana dopiero na początku kwietnia. W bieżącym roku dotacja może być niższa w stosunku do roku ubiegłego ze względu na wyniki ostatniej oceny parametrycznej. Z ośmiu wydziałów z kategorią A obecnie otrzymały ją tylko trzy. Uczelnia podejmuje działania mające na celu poprawę tych wyników poprzez zmiany restrukturyzacyjne na wydziałach, co wiąże się z przystąpieniem do ponownej parametryzacji oraz odwołania od decyzji.