XXIII ROK AKADEMICKI NA WNE ROZPOCZĘTY
Inauguracja roku akademickiego 2017/2018 na Wydziale Nauk Ekonomicznych odbyła się 29 września. Uroczystość otworzył dziekan prof. dr hab. Roman Kisiel, prof. zw. witając wszystkich zaproszonych gości, pracowników Wydziału, a także przyszłych studentów I roku.
W przemówieniu inauguracyjnym dziekan podkreślił, że studia na Wydziale Nauk Ekonomicznych stale cieszą się bardzo dużym zainteresowaniem wśród młodych ludzi. W bieżącym roku akademickim na pierwszy rok studiów licencjackich i magisterskich zostało przyjętych około 1100 studentów, natomiast równocześnie ponad 830 absolwentów ukończyło studia –Wydział, znacznie mniej niż cały nasz Uniwersytet i inne uczelnie w kraju, odczuwa skutki związane z niżem demograficznym – zaznaczył prof. R. Kisiel. – Podejmowane są w tym zakresie bardzo szerokie działania. Aktywnie przekonujemy licealistów, że jesteśmy warci ich zainteresowania i zaufania. Współpracujemy z najlepszymi szkołami średnimi i nie ograniczamy się wyłącznie do granic województwa, a zaprzyjaźnionych dyrektorów gościmy na uroczystości – zaakcentował dziekan.
W dalszej części przemówienia prof. R. Kisiel podkreślił, że zgodnie z nową strategią rozwoju Wydział skupia się na kształceniu praktycznym. Już od następnego roku akademickiego, tj. 2018/2019, na Wydziale Nauk Ekonomicznych rozpocznie się kształcenie specjalistów we współpracy z największym pracodawcą w naszym regionie, którym jest Michelin Polska S.A. – w pierwszej kolejności na kierunku zarządzanie i inżynieria produkcji. W praktyce oznacza to studia w Uniwersytecie i w przedsiębiorstwie. Podobny proces w kierunku kształcenia dualnego z Zakładem Ubezpieczeń Społecznych został rozpoczęty na kierunku ekonomia na poziomie studiów magisterskich, na specjalności ubezpieczenia społeczne – do uczestnictwa w tej ofercie dziekan zaprosił kandydatów obecnych na sali.
Dziekan zaprezentował również możliwość kształcenia biznesowego dla najlepszych studentów w nowo utworzonej placówce – Akademii Biznesu, która połączy naukę z biznesem. Nadmienił, że do tej elitarnej Akademii będą mogli aplikować studenci studiów I i II stopnia, a także doktoranci z naszego Wydziału. Głównym zadaniem tej międzywydziałowej jednostki będzie przekazanie studentom wiedzy potrzebnej do stworzenia, a potem prowadzenia własnego przedsiębiorstwa, zdobycia funduszy unijnych na jego działalność, przygotowania biznesplanu. Jak zaznaczył dziekan – to oferta polecana wszystkim naszym studentom, bo będą szczególnymi uczestnikami Akademii.
Kierując słowa do pracowników, dziekan wskazał wyzwania stojące przed Wydziałem, a jednym z najważniejszych jest zwiększenie aktywności naukowo-badawczej pracowników, która jest ściśle związana z uzyskiwaniem stopni i tytułów naukowych, pozyskiwaniem grantów ze źródeł zewnętrznych, jakością prowadzonych badań powiązanych z gospodarką oraz nawiązywaniem i utrzymywaniem dobrych kontaktów międzynarodowych. Zaznaczył również, że wprowadzenie od nowego roku kalendarzowego samodzielności finansowej wymusiło wiele posunięć i zmian, które są konsekwentnie realizowane.
Na koniec przemówienia dziekan ponownie zwrócił się do młodzieży akademickiej:
– Cieszę się, że mogę Was przywitać w murach Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie, od dzisiaj także Waszego drugiego domu. Przybyliście tutaj z różnych miejsc naszego pięknego miasta i regionu, a także z innych – równie uroczych rejonów Polski, aby studiować, rozwijać swoje talenty i uzdolnienia. Ile zdobędziecie wiedzy, ile przeżyjecie radości i przyjaźni, będzie odtąd zależało w dużej mierze od Was samych.
A zatem drodzy młodzi przyjaciele – powodzenia!
– Rok akademicki 2017/2018 na Wydziale Nauk Ekonomicznych Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego uważam za otwarty – tymi słowami dziekan zakończył wystąpienie.
Uroczystość zaszczycił obecnością prorektor UWM ds. ekonomicznych i rozwoju prof. dr hab. Mirosław Gornowicz. W przemówieniu nawiązał do wyzwań, które stoją przed Uczelnią i Wydziałem, a są one wynikiem projektu nowej ustawy o szkolnictwie wyższym i nauce. Studentom I roku złożył gratulacje i życzenia, zaś całej społeczności Wydziału przekazał życzenia od JM Rektora pomyślności w nowym roku akademickim.
Głównym punktem inauguracji była immatrykulacja przyszłych studentów, którzy złożyli ślubowanie i otrzymali listy gratulacyjne. W bieżącym roku po raz drugi był przeprowadzony nabór na studia doktoranckie organizowane na naszym Wydziale. Ślubowanie złożyli doktoranci, którzy najlepiej zdali egzamin doktorski z ekonomii i odebrali listy gratulacyjne.
Uroczystość zakończył wykład Pana Dariusza Racza – prezesa ITM z Olsztyna nt.: „Spacer w chmurach – czy sztuczna inteligencja pozbawi nas pracy?”
W niezwykle licznym gronie zaproszonych gości znaleźli się:
- Pan Marcin Kuchciński – członek Zarządu Województwa Warmińsko-Mazurskiego
- Pan Stanisław Orzechowski – reprezentujący Wojewodę Warmińsko-Mazurskiego
- Pan Ryszard Kuć – z-ca Prezydenta Olsztyna
- Pan Arkadiusz Ziółkowski – z-ca dyrektora ds. dochodów ZUS
- Pan Bronisław Reddig – Szef Zarządzający Kompetencjami Michelin Polska S.A.
- Pan Andrzej Ryński – przewodniczący Rady Patronackiej, wiceprezes REMONDIS
- Pan Zbigniew Ciechomski – prezes Warmińsko-Mazurskiej Agencji Rozwoju Regionalnego
- Pani Hanna Błońska – dyrektor Oddziału Okręgowego NBP w Olsztynie
- Pan Damian Godziński – dyrektor Warmińsko-Mazurskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Olsztynie
- Pani Maria Suszko – kierownik Działu Rozwoju Obszarów Wiejskich Warmińsko-Mazurskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Olsztynie
- Pan Marek Morze – dyrektor Urzędu Statystycznego
- Pan Kazimierz Kujawa – Przewodniczący Rady Nadzorczej Grupy Kapitałowej MASPEX
- Pan Jan Zdziarstek – vicekanclerz Loży Olsztyńskiej Business Centre Club, prezes i właściciel Olsztyńskiego Centrum Kształcenia Kierowców
- Pan Jerzy Siwkiewicz – reprezentujący Centrum Innowacji i Transferu Technologii Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie
- Pani Magdalena Statucka – z-ca dyrektora Olsztyńskiego Parku Naukowo-Technologicznego
- Pan Zbigniew Nadrowski – z-ca dyrektora Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa
- Pan Dariusz Wasiela – z-ca dyrektora Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa
- Pani Zdzisława Tołwińska – z-ca dyrektora ds. ubezpieczeń Oddziału Regionalnego KRUS
- Pan Mieczysław Włos – z-ca dyrektora Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa Oddział w Olsztynie
- Pan Marek Bojarski – z-ca dyrektora Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Olsztynie
- Pan Wojciech Krakowiński – członek Zarządu Warmińsko-Mazurskiego Klubu Biznesu
- Pan Radosław Kołecki – dyrektor Oddziału PKO BP S.A.
- Pani Elżbieta Krasowska-Jaworska – prezes Warmińskiego Banku Spółdzielczego w Jonkowie
- Pani Agnieszka Wysocka – dyrektor Regionalnego Centrum Rozliczeń Citi Handlowy
- Pan Michał Ćwiekowski – dyrektor Oddziału ds. Korporacyjnych ING Bank Śląski
- Pan Sławomir Gutkowski – prezes Zarządu Warmińsko-Mazurskiego Funduszu „Poręczenia Kredytowe”
- Pani Beata Kossakowska-Szwałek – z-ca dyrektora II liceum Ogólnokształcącego w Olsztynie
- Pani Agnieszka Antoniuk-Rumak – z-ca dyrektora Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 2 w Elblągu
- Pan Stefan Procyk – dyrektor Zespołu Szkół Ekonomicznych w Olsztynie
- Pan prof. dr. hab. Krzysztof Młynarczyk, prof. zw. – dziekan Wydziału Kształtowania Środowiska i Rolnictwa
- Pan prof. UWM dr hab. inż. Adam Lipiński – dziekan Wydziału Nauk Technicznych
- Ksiądz dr hab. Marek Żmudziński – dziekan Wydziału Teologii
- Pan prof. dr hab. Benedykt Błoński, prof. zw. – dziekan Wydziału Sztuki
- Pan dr Krzysztof Łożyński – prodziekan ds. kształcenia Wydziału Humanistycznego
- Pan prof. dr hab. Andrzej Koncicki – prodziekan ds. rozwoju i współpracy z gospodarką Wydziału Medycyny Weterynaryjnej
- Pani dr hab. inż. Anna Tarczyńska – prodziekan ds. kształcenia Wydziału Nauk o Żywności
- Pan dr Robert Dziembowski – prodziekan ds. studenckich Wydziału Prawa i Administracji
- Pana Prof. dr hab. Andrzej Gugołek, prof. zw. – kierownik Studiów Doktoranckich na Wydziale Bioinżynierii Zwierząt