Projekt MRiRW

DOFINANSOWANO ZE ŚRODKÓW BUDŻETU PAŃSTWA DOTACJA PRZEDMIOTOWA DLA RÓŻNYCH PODMIOTÓW WYKONUJĄCYCH ZADANIA NA RZECZ ROLNICTWA

Projekt finansowany ze środków Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi na podstawie § 8 ust. 1 pkt 2 i ust. 10 rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 29 lipca 2015 r. w sprawie stawek dotacji przedmiotowych dla różnych podmiotów wykonujących zadania na rzecz rolnictwa  (Dz. U. poz. 1170 z późn. zm.). Decyzja z dnia 04.04.2023r (sygnatura DEJ.re.027.5.2023).

 

BADANIA NA RZECZ ROLNICTWA EKOLOGICZNEGO W ROKU 2023

 

Tytuł projektu: “Marketing, promocja oraz analiza rynku: Diagnoza poziomu wartości podaży oraz uwarunkowań rozwoju produkcji roślinnej i zwierzęcej w sektorze rolnictwa ekologicznego w Polsce. Określenie wolumenu konkurencyjnych roślinnych i zwierzęcych produktów rolnictwa ekologicznego o najwyższym potencjale rozwoju.

Okres trwania: 1.05 – 15. 11.2023r

Kierownik projektu: dr hab. Mariola Grzybowska-Brzezińska, prof. UWM

DOFINANSOWANIE: 166 001,00 zł

CAŁKOWITA WARTOŚĆ INWESTYCJI: 166 001,00 zł

OPIS PROJEKTU:

Celem badań jest diagnoza skali, struktury i wartości produkcji sektora rolnictwa ekologicznego w Polsce z uwzględnieniem produkcji roślinnej i zwierzęcej oraz identyfikacja uwarunkowań rozwoju tego sektora w kontekście założeń Zielonego Ładu. Opracowanie mapy koncentracji potencjału i wartości produkcji roślinnej i zwierzęcej w sektorze rolnictwa ekologicznego w Polsce oraz rekomendacji w zakresie skutecznych instrumentów  służących do kształtowania oferty produktów o największym potencjale rozwoju z uwzględnieniem rynku krajowego i eksportu. Opracowanie rekomendacji w zakresie wykorzystania metod, technik i narzędzi efektywnego szacowania potencjału podaży w poszczególnych regionach i chłonności popytu na produkty z sektora rolnictwa ekologicznego.

Zakres przedmiotowy badań:

  1. Identyfikacja i ocena  poziomu, struktury produkcji w gospodarstwach ekologicznych w Polsce z uwzględnieniem ujęcia ilościowego i wartościowego w latach 2004-2021 z możliwością predykcji do 2030 roku.
  2. Określenie dynamiki  rozwoju produkcji roślinnej i zwierzęcej w poszczególnych regionach w gospodarstwach objętych systemem rolnictwa ekologicznego oraz determinant ich rozwoju w opinii właścicieli ekologicznych gospodarstw rolnych i przetwórców z uwzględnieniem założeń Zielonego Ładu.
  3. Określenie wiodących produktów stanowiących ofertę sektora rolnictwa ekologicznego w produkcji roślinnej i zwierzęcej o najwyższym potencjale rozwoju, oraz wskazanie kluczowych atrybutów determinujących przewagę konkurencyjną tych produktów na rynku krajowym i w eksporcie w opinii konsumentów, właścicieli gospodarstw ekologicznych i przetwórców.
  4. Identyfikacja potrzeb i preferencji oraz potencjału konsumpcji w segmencie klientów indywidualnych, także oczekiwań i potencjału zakupu wśród przedstawicieli branży przetwórstwa produktów rolnictwa ekologicznego.

Realizacja celu głównego nastąpi poprzez wykorzystanie danych wtórnych oraz zgromadzenie i opracowanie danych pierwotnych pochodzących z szeroko zakrojonych badań ilościowo-jakościowych. Na zakres podmiotowy badań składają się: (1) producenci ekologiczni, (2) przetwórcy, (3) konsumenci, (4) eksperci.

Specyfika każdej z tych grup uczestników sektora wymaga odpowiedniego zaprojektowania i aplikacji metod i narzędzi badawczych. Na potrzeby realizacji badań będą nimi wywiady ustrukturyzowane (PAPI/CAPI) oraz wywiady pogłębione (IDI). Zakres terytorialny badań będzie obejmował województwa mazowieckie, warmińsko-mazurskie, podlaskie, lubelskie i zachodniopomorskie w przypadku podmiotów z segmentu 1, 2, 3, 4.  Ich wybór jest podyktowany stopniem koncentracji podmiotów na rynku żywności ekologicznej. Eksperci: przedstawiciele regionalnych Ośrodków Doradztwa Rolniczego, Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa oraz Instytucji i Ośrodków Naukowych.

W efekcie zrealizowanych badań opracowane będą mapy koncentracji potencjału i wartości produkcji roślinnej i zwierzęcej w sektorze rolnictwa ekologicznego w Polsce oraz rekomendacji w zakresie skutecznych instrumentów  służących do kształtowania oferty produktów o największym potencjale rozwoju z uwzględnieniem rynku krajowego i eksportu.

Numer umowy o dofinansowanie badań: decyzja DEJ.re.027.6.2023

Kod tematu: 22.661.012-300


Raport z realizacji zadania: Marketing, promocja oraz analiza rynku: pkt 2) badania w zakresie analizy wartości rynku produktów ekologicznych w Polsce z podziałem na wartość poszczególnych sektorów produkcji oraz wskazanie produktów o najwyższym potencjale rozwoju.

Tytuł zadania: Diagnoza poziomu wartości podaży oraz uwarunkowań rozwoju produkcji roślinnej i zwierzęcej w sektorze rolnictwa ekologicznego w Polsce. Określenie wolumenu konkurencyjnych roślinnych i zwierzęcych produktów rolnictwa ekologicznego o najwyższym potencjale rozwoju.