I projekt z programu Horyzont 2020 na UWM
Regionalny Punkt Kontaktowy informuje, iż na Wydziale Kształtowania Środowiska i Rolnictwa od marca br. jest realizowany projekt badawczy COSMOS - Camelia & crambe Oil crops as Sources for Medium-chain Oils for Specialty oleochemicals w ramach programu Horyzont 2020.
Celem 4,5-letniego projektu kierowanego przez Instytut Żywności i Bio-Badań (Wageningen UR, Holandia), jest redukcja uzależnienia europejskiego przemysłu oleochemicznego od importowanego oleju, na rzecz dochodowego, zrównoważonego i wszechstronnego wykorzystania olejów niemodyfikowanych genetycznie roślin: lnianki siewnej i katranu abisyńskiego.
Obecnie europejski przemysł oleochemiczny jest uzależniony od importowanego oleju kokosowego, kwasów tłuszczowych i oleju pozyskiwanego z nasion palmy olejowej oraz oleju rycynowego jako źródeł kwasów tłuszczowych o średniej długości łańcucha (C10-C14) i związków wykorzystywanych jako bloki budulcowe polimerów. Są one niezbędne w produkcji plastików, związków powierzchniowo czynnych, detergentów, smarów, plastyfikatorów i innych produktów.
Projekt COSMOS ma na celu redukcję tej zależności poprzez dochodowe, zrównoważone wykorzystanie w przemyśle chemicznym, uzyskiwanych w Europie olejów z lnianki siewnej i katranu abisyńskiego. Potencjał tych roślin nie jest w pełni wykorzystany, a ponadto gatunki te nie są modyfikowane genetycznie. Badane nasiona katranu i lnianki będą selekcjonowane i udoskonalane poprzez wykorzystanie technik genetycznych, których celem będzie zwiększenie plonu, obniżenie wymagań roślin, zwiększenie wartości pozostałości roślin oraz poprawa składu kwasów tłuszczowych odpowiadającego potrzebom przemysłu.
W celu oceny możliwości upraw badanych gatunków, m.in. potencjału plonowania, zawartości oleju, możliwości zbioru roślin i nakładów na produkcję, prowadzone będą wielkoobszarowe doświadczenia polowe w różnych regionach Europy.
Wyekstrahowane oleje będą frakcjonowane na różne typy kwasów tłuszczowych (jednonienasycone oraz wielonienasycone) poprzez wykorzystanie selektywnych technologii enzymatycznych i procesów ekstrakcji. Tak otrzymane długołańcuchowe jednonienasycone kwasy tłuszczowe będą przetwarzane do kwasów tłuszczowych o średniej długości łańcucha (MCFA) oraz cennych bloków budulcowych do produkcji bioplastików, aromatów i składników zapachowych poprzez chemiczne i enzymatyczne procesy rozcięcia łańcucha. Frakcje wielonienasyconych kwasów tłuszczowych (PUFA) bogatych w wiązania ω3 będą oczyszczane i wykorzystane jako dodatki do żywności i pasz. Pozostałości roślin t.j. słoma, liście i makuch będą wykorzystane jako pasza dla owadów, z których można uzyskać białka wysokiej wartości, chityny i tłuszcze. Tłuszcze i białka pochodzące z owadów będą wyizolowane i przygotowane do wykorzystania w żywności i produktach paszowych. Projekt będzie oceniony pod względem ekonomicznym, społecznym i środowiskowym. Oceniony zostanie także cykl życia całego łańcucha wartości. Wpływ projektu dla Europy będzie oceniony pod względem potencjału tworzenia nowych wartości (nowa wiedza, nowa technologia) i nowych miejsc pracy.
Partnerzy projektu
Projekt tworzy osiemnastu partnerów, z czego połowa należy do sektora małych, średnich oraz dużych przedsiębiorstw, a drugą połowę stanowią uniwersytety i instytuty badawcze. Konsorcjum badawcze jest zarządzane przez Instytut Żywności i Bio-Badań (Wageningen UR, Holandia).
W skład uniwersytetów i instytutów badawczych wchodząAlma Mater Studiorum – Università di Bologna (Włochy), Ernst-Moritz-Arndt-Universität Greifswald (Niemcy), Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie (Polska), Wageningen University and Stichting Dienst Landbouwkundig Onderzoek (Holandia), Université de Rennes (Francja), Centre for Physical Sciences and Technology (Litwa), Centre for Renewable Energy Sources and Saving (Grecja) oraz Imperial College of Science, Technology and Medicine (Wielka Brytania).
Firmy zaangażowane w projekt to Enzymicals AG, Institut für Energie- und Umweltforschung Heidelberg GmbH, nova-Institut für Politische und Ökologische Innovation GmbH z Niemiec, InCatT B.V. (spin-off Uniwersytetu w Amsterdamie), Kreca Ento-Feed B.V. oraz Linnaeus Plant Sciences B.V. z Holandii, Solutex GC, S.L. z Hiszpanii, Apeiron Synthesis z Polski i Arkema z Francji.
W krótce dostępna będzie strona www projektu: www.cosmos-h2020.eu.
Projekt COSMOS jest finansowany z programu Wspólnoty Europejskiej – Horyzont 2020 (H2020), numer umowy 635405. W celu uzyskania dalszych informacji proszę kontaktować się z koordynatorem projektu:
Rolf Blaauw, Wageningen UR (University & Research centre, Holandia) poprzez rolf.blaauw@wur.nl lub telefonicznie: +31 (0)317 48 01 55, lub rzecznikiem prasowym odpowiedzialnym za rozpowszechnianie i wykorzystanie projektu:
Stephan Piotrowski, nova-Institute, poprzez stephan.piotrowski@nova-institut.de lub telefonicznie +49 (0) 2233 48 14 53.