Realizacja projektów programu Horyzont2020 w czasie pandemii - FAQ
Wychodząc naprzeciw licznym zapytaniom dotyczącym projektów i ich realizacji w programie Horyzont 2020, Komisja Europejska utworzyła listę najczęściej zadawnaych pytań i podzieliła się swoim oficjalnym stanowiskiem.
Oto niektóre z nich:
1. Czy możliwe jest odroczenie/przelożenie daty rozpoczęcia trwania projektu?
Odroczenie terminu rozpoczęcia działania jest możliwe w przypadku umów grantowych, które mają zostać podpisane (na etapie przygotowywania umowy grantowej) oraz, poprzez zmianę, w przypadku umów grantowych już podpisanych, ale z datą rozpoczęcia w przyszłości (jeszcze nie rozpoczęto żadnych prac) . Termin początkowy ustalony w późniejszym terminie opóźni płatność zaliczkową.
Szczegóły:
2. W jaki sposób organy finansujące poradzą sobie z możliwymi opóźnieniami w dostarczaniu rezultatów i raportów w ramach projektów „Horyzont 2020”?
Zostanie zapewniona pełna elastyczność jezeli chodzi o zaplanownae terminy realizacji celów czastkowych i raportów, na których wyniki miały wpływ środki ograniczające. W szczególności w przypadku raportów związanych z płatnościami koordynator nadal będzie mógł przedłożyć raport w terminie określonym w umowie o dotację, ale dozwolona będzie elastyczność w odniesieniu do 60-dniowego okresu na złożenie raportu. Jednak wszelkie spóźnione zgłoszenia związane z płatnościami będą skutkowały późniejszymi płatnościami.
3. Co w przypadku gdy beneficjenci nie mogą przedłożyć wszystkich / pełnych elementów swoich sprawozdań dotyczących płatności okresowych i końcowych?
w przypadku płatności okresowych: Biorąc pod uwagę sytuację Covid 19, zapewniona zostanie elastyczność w zakresie kompletności raportów składanych w związku z płatnościami okresowymi. Beneficjenci muszą nadal składać raporty naukowe i finansowe. Biorąc jednak pod uwagę sytuację Covid-19, beneficjenci będą uprawnieni do przedstawienia krótszej narracyjnej części swojego raportu naukowego, np. koncentrując się tylko na kluczowym wyjaśnieniu wykonanych prac (np. kluczowe osiągnięcia; wyjaśnienia dotyczące trudności w wykonywaniu zadań z powodu tej sytuacji itp.) Pozostałe dokumenty mogą zostać złożone w następnym okresie sprawozdawczym.
W przypadku płatności końcowych: instytucje finansujące dokonają płatności końcowej, nawet jeśli beneficjenci nie są w stanie przedłożyć poświadczenia sprawozdania finansowego („CFS”) z obowiązkiem dotyczącym ostatecznej sprawozdawczości (zob. Art. 20.4 HGA 2020 MGA). Jednakże kwota płatności dla tych beneficjentów, którzy nie złożą CFS, zostanie ograniczona do progu wymaganego dla CFS w wysokości 324,999 EUR. Beneficjenci otrzymają płatność uzupełniającą po złożeniu CFS dla pozostałej kwoty objętej CFS. Jeśli raport końcowy nie jest jeszcze kompletny z powodu innych aspektów (np. Z powodu niektórych zadań, które nie są w pełni wykonane), koordynatorzy mogą poprosić o zmianę w celu przedłużenia czasu działania, do 6 miesięcy, w celu wykonania zadań (patrz FAQ na „czas trwania projektu”). Beneficjenci nadal będą musieli przedłożyć swój CFS wraz ze sprawozdaniem końcowym.
4. Czy istnieje możliwość przedłużenia czasu trwania dotacji w ramach programu „Horyzont 2020” z uwagi na sytuację Covid-19?
Tak, beneficjenci mogą wnioskować o przedłużenie do 6 miesięcy początkowego czasu trwania projektu z powodu sytuacji Covid-19. Takie wnioski będą rozpatrywane pozytywnie i szybko. Wszelkie wnioski przekraczające wspomniany wcześniej sześciomiesięczny okres zostaną uwzględnione na podstawie indywidualnej oceny organu finansującego. Nie można jednak zwiększyć maksymalnej kwoty dotacji wskazanej w art. 5 H2020 MGA.
Szczegóły:
Inne pytania i odpowiedzi:
Zachęcamy do zapoznania się!