Formy pracy ze studentem
Wykłady i ćwiczenia praktyczne związane z kształceniem w zakresie technologii mleczarskiej (kierunek: Technologia Żywności i Żywienie Człowieka) są ściśle związane ze zdobywaniem niezbędnej w przemyśle mleczarskim wiedzy oraz umiejętności, na najwyższym poziomie.
W ramach zajęć inżynieryjnych realizujemy takie przedmioty jak:
- Aparatura w przemyśle mleczarskim,
- Inżynieria i techniki membranowe w przemyśle mleczarskim,
- Technologiczne projektowanie zakładów przemysłu spożywczego.
W ramach zajęć technologicznych, studenci zdobywają wiedzę i praktyczne umiejętności na takich przedmiotach jak:
Podstawy produkcji i oceny mleka,
- Technologia mleka, napojów i koncentratów,
- Technologia serów i preparatów białkowych,
- Technologia masła i produktów wysokotłuszczowych,
- Postęp techniczno-technologiczny w przetwórstwie mleka.
W puli zajęć tzw. jakościowych dedykowanych naszym studentom mieszczą się takie przedmioty jak:
- Opakowalnictwo produktów mleczarskich,
- Systemy zarządzania jakością i bezpieczeństwem żywności,
- Higiena produkcji,
- Mycie i odkażanie w przemyśle mleczarskim.
Zajęcia w hali technologicznej to podstawa
Zajęcia praktyczne z pewnością nie byłyby tak skuteczne, gdyby nie możliwość realizowania ich w nowoczesnej hali technologicznej, wyposażonej w najwyższej klasy urządzenia do produkcji niemalże każdego produktu mleczarskiego. Hala technologiczna została tak zaprojektowana, aby prowadzone procesy odzwierciedlały realia przemysłowe. Studenci pod okiem wykwalifikowanych pracowników inżynieryjno-technicznych i nauczycieli akademickich mogą poznać tajniki produkcji wielu wyrobów mleczarskich, a także kontrolować proces, oceniać surowiec, półprodukt czy produkt gotowy z zastosowaniem nowoczesnych technik analitycznych.
Współpraca z przemysłem w ścieżce dydaktycznej studentów
Zajęcia terenowe, czyli spojrzenie w przyszłość
Stałym elementem zajęć dydaktycznych jest możliwość konfrontacji wiedzy i umiejętności, którą młodzi adepci mleczarstwa zdobyli podczas zajęć w zderzeniu z praktyką zakładową. Wyjazdy studyjne (nawet kilkudniowe), które odbywają się nie tylko w zakładach mleczarskich, ale również w firmach produkujących instalacje dla przemysłu mleczarskiego, to doskonała możliwość poszerzenia wiedzy na temat technologii mleczarskiej, również w odniesieniu do aktualnych problemów i wyzwań, przed którymi stoi branża mleczarska.
Realizowanie zajęć studyjnych w zakładach i firmach jest możliwe dzięki szerokim, od lat wzmacnianym, kontaktom Wydziału Nauki o Żywności UWM w Olsztynie, a szczególnie Katedry Mleczarstwa i Zarządzania Jakością, z otoczeniem gospodarczym.
Warto nadmienić, że w większości zakładów mleczarskich funkcje kierownicze sprawują właśnie absolwenci naszego Wydziału, z czego jesteśmy bardzo dumni.
Inne formy współpracy z przemysłem wspierające tok studiów
Przez lata ukształtowane porozumienie Wydziału Nauki o Żywności z przedstawicielami przemysłu przyczyniło się do rozwoju bardzo dobrych relacji partnerskich, co przekłada się na wsparcie procesu dydaktycznego, m.in. przez czynne uczestnictwo praktyków (przedstawiciele przemysłu mleczarskiego) w zajęciach. Przedstawiciele przemysłu są cyklicznie zapraszani do przedstawiania prezentacji czy też udziału w zajęciach praktycznych. Studenci, z pierwszej ręki mogą dowiedzieć się o nowościach techniczno-technologicznych, realiach pracy w przemyśle, codziennych problemach w zakładach i sposobach na radzenie sobie z nimi.
Rozwijanie pasji w czasie wolnym
Połączenie pasji, możliwości wymiany myśli naukowej oraz doskonałej formy integracji studenckiej, to perspektywa jaką daje przynależność do studenckich kół naukowych, w tym prężnie działającego od lat Naukowego Koła Technologów Mleczarstwa. To w ramach działalności koła możliwy jest udział studentów w konferencjach kół naukowych, targach tematycznych, możliwość uczestniczenia w corocznym, organizowanym przez Katedrę – Sympozjum Technika i Technologia w Przemyśle Mleczarskim czy świetna zabawa i praca przy współorganizacji Ogólnopolskiego Święta Sera – Festiwalu Serów i Twarogów Polskiego Mleczarstwa.