Rankingi
Jednym ze sposobów oceniania szkół wyższych są rankingi. Obecność Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie w światowych i krajowych zestawieniach najlepszych uczelni jest nie tylko sygnałem dla kandydatów na studia, ale także wpływa na rozpoznawalność marki UWM. Umożliwia to nawiązywanie kontaktów pomiędzy naukowcami i budowanie międzynarodowych zespołów badawczych.
Jak informują twórcy THE Impact, ten światowy ranking jest jedynym, który ocenia uniwersytety pod kątem celów zrównoważonego rozwoju przyjętych przez Organizację Narodów Zjednoczonych.
W 2023 roku najlepiej wypadliśmy w celu piętnastym: Życie na lądzie. Wskaźniki, które uwzględnia ranking, pozwoliły nam na zajęcie w tej kategorii 4. miejsca wśród polskich szkół wyższych.
W 2023 roku nasza uczelnia była oceniana w kategoriach:
- CEL 3 (Dobre zdrowie i jakość życia): 6. miejsce
- CEL 15 (Życie na lądzie): 4. miejsce
- CEL 16 (Pokój, sprawiedliwość i silne instytucje): 6. miejsce
- CEL 17 (Partnerstwa na rzecz celów): 11. miejsce
W rankingu THE Impact Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie po raz pierwszy pojawił się w 2021 roku. Był to udany debiut. Nasza uczelnia zdobyła wtedy drugie miejsce w Polsce w kategorii zrównoważony rozwój miast i społeczności.
Zestawienie prowadzone przez Instytut Szkolnictwa Wyższego przy Uniwersytecie Jiao Tong w Szanghaju jest jednym z czterech najbardziej prestiżowych i najważniejszych światowych rankingów. Klasyfikuje osiągnięcia naukowe i badawcze wyższych uczelni.
Oprócz rankingów uniwersytetów instytut prowadzi także Globalny Ranking Przedmiotów Akademickich (GRAS). W 2023 roku weterynaria UWM została w nim sklasyfikowana w przedziale 101-150. Poprawiła w ten sposób pozycję z poprzedniego roku, kiedy to przyznano jej miejsce w przedziale 151-200. W zestawieniu znalazło się siedem polskich uczelni (o trzy więcej niż w ubiegłym roku), a UWM wyprzedziła tylko Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie.
W rankingu GRAS po raz pierwszy zostały sklasyfikowane nauki rolnicze. Uplasowały się w przedziale 201-300. Spośród siedmiu polskich uczelni UWM zajął czwarte miejsce za uniwersytetami przyrodniczymi w Poznaniu, Wrocławiu oraz Lublinie.
W 2023 roku UWM sklasyfikowano na 775 miejscu spośród 1183 szkół wyższych z całego świata, które zostały uwzględnione w zestawieniu.
UI GreenMetric ocenia zaangażowanie uczelni w obszary związane z ochroną środowiska - w tym z infrastrukturą, dbaniem o klimat i środowisko, transportem, zużyciem wody i energii elektrycznej czy gospodarowaniem odpadami.
Światowy Ranking Uniwersytetu Leiden jest jednym z najważniejszych zestawień uczelni wyższych. W edycji z 2023 roku uwzględnił on 1194 uczelni z całego świata. Ranking powstaje wyłącznie na podstawie danych bibliometrycznych dostępnych w bazie Web of Science z uwzględnieniem podziału na następujące obszary naukowe: biomedyczne i o zdrowiu, przyrodnicze i o ziemi, matematyczne i informatyczne, fizyczne i inżynieryjne oraz społeczne i humanistyczne.
W rankingu z 2023 roku w kategorii wpływ naukowy, w obszarze nauk przyrodniczych i o ziemi, UWM uplasował się na 208. Miejscu na świecie, 59. W Europie i 3. miejscu w Polsce.
Udział kobiet w osiągnięciach badawczych w obszarze nauk przyrodniczych zagwarantował UWM miejsce 3. wśród polskich uczelni i 241. na świecie.
Aż 14 naukowców z Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego należy w swoich dyscyplinach do prestiżowych 2% najlepszych naukowców świata według Uniwersytetu Stanforda. Lista zawiera nazwiska naukowców, których publikacje są najczęściej cytowane przez innych autorów.
W 2023 roku nazwiska naukowców z UWM znalazły się w dwóch różnych zestawieniach.
Na liście prezentujących autorów najczęściej cytowanych w 2022 r. znalazło się ponad 210 tys. osób z całego świata. Są wśród nich reprezentanci wszystkich dziedzin nauki. Znajdziemy na niej 1144 osoby ze 159 polskich instytucji naukowych, a więc instytutów badawczych i uczelni. Jest wśród nich 12 reprezentantów UWM:
- prof. Agnieszka Cydzik-Kwiatkowska, dr hab. inż. Dorota Kulikowska prof. UWM, prof. Ewa Korzeniewska, prof. Marcin Zieliński i prof. Marcin Dębowski (Wydział Geoinżynierii)
- prof. Andrzej Grzybowski i prof. Krzysztof Selmaj (Wydział Lekarski)
- prof. Andrzej Siwicki i dr hab. Joanna Małaczewska, prof. UWM (Wydział Medycyny Weterynaryjnej)
- prof. Mariusz Stolarski i prof. Paweł Kafarski (Wydziału Rolnictwa i Leśnictwa)
- dr hab. inż. Magdalena Zielińska, prof. UWM (Wydział Nauk Technicznych)
Zestawienie uwzględniające wszystkie publikacje w karierze obejmuje ponad 204 tys. naukowców z całego świata, w tym 1100 z Polski z 15 uczelni i instytucji naukowych.
UWM reprezentują na tej liście następujące osoby: prof. Agnieszka Cydzik-Kwiatkowska, prof. Andrzej Grzybowski, prof. Paweł Kafarski, prof. Dorota Kulikowska, prof. Lech Polkowski z Wydziału Matematyki i Informatyki, prof. Krzysztof Selmaj, prof. Andrzej Siwicki, prof. Mariusz Stolarski i prof. Jadwiga Wyszkowska z Wydziału Rolnictwa i Leśnictwa.
W 2023 roku UWM znalazł się na 11 miejscu wśród uniwersytetów i 41 wśród wszystkich szkół wyższych.
Pod względem warunków kształcenia UWM zajmuje 9. miejsce w Polsce, prestiżu – 21, a potencjału naukowego – 8.
Warto także odnotować, że od 2022 roku do Rankingu Uczelni Akademickich wprowadzony został nowy wskaźnik: „SDG – wkład uczelni w realizację Celów Zrównoważonego Rozwoju” (Sustainable Development Goals). Przy przygotowywaniu rankingu oceniana jest obecność problematyki objętej tymi celami w badaniach i publikacjach uczelni. W przypadku naszego Uniwersytetu wskaźnik SDG wyniósł prawie 85 punktów, co daje 9. miejsce w kraju.
Aż 12 kierunków realizowanych na UWM znalazło się wśród najlepszych w kraju:
- weterynaria – 2. miejsce
- zootechnika – 2. miejsce
- kierunki rolnicze i leśne – 4. miejsce
- kierunki o żywieniu i żywności – 5. miejsce
- architektura krajobrazu – 6. miejsce
- inżynieria środowiska – 6. miejsce
- kierunek lekarski – 7. miejsce
- geodezja i kartografia – 8. miejsce
- politologia – 8. miejsce
- ochrona środowiska – 10. miejsce
- pedagogika specjalna – 10. miejsce
- teologia – 10. miejsce