24 Maja 2023

Aktualności


Michał Ostrowski, absolwent filologii polskiej na Wydziale Humanistycznym Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego, zdobył Wawrzyn Czytelników za książkę pt. „Młynarski. Światowe życie”.

Wawrzyn Czytelników jest częścią Nagrody Literackiej Warmii i Mazur „Wawrzyn”. Przyznają ją – jak sama nazwa wskazuje – czytelnicy, którzy na stronie Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej głosują na ulubioną książkę spośród tych, które wcześniej kapituła konkursu wyłoniła do finału. W tym roku oddano prawie 1300 głosów, a biografia Wojciecha Młynarskiego zwyciężyła zdecydowaną większością.

– To, co się dzieje, jest dla mnie jakąś abstrakcją – mówił po otrzymaniu nagrody Michał Ostrowski. – Dziękuję za każdy głos oddany na moją książkę. Za jej sprawą chciałem „odczarować” Wojciecha Młynarskiego. Napisano o nim bardzo dużo, ale on sam nie pisał o sobie w ogóle – nie zostawił dzienników czy pamiętników jak chociażby Agnieszka Osiecka. Traktuję tę nagrodę jako zachętę do dalszego pisania. Temat już mam – kolejna książka będzie o niepełnosprawności.

Główną nagrodę, czyli Wawrzyn za rok 2022 zdobyła Ishbel Szatrawska za „Żywot i śmierć pana Hersha Libkina z Sacramento w stanie Kalifornia”. To dramat, który opowiada o łódzkim Żydzie, który ocalał i wyjechał do Hollywood, aby zrobić karierę aktorską, jednak sprawy zaczęły się komplikować, gdy jego przeszłością zaczęły interesować się służby FBI. Za tę książkę Ishbel Szatrawska była również nominowana do Paszportów Polityki. Warto odnotować, że autorka jest córką dr. hab. Krzysztofa Szatrawskiego, prof. UWM, poety, pisarza i teoretyka kultury, który pracuje na Wydziale Sztuki.

Michał Ostrowski / Fot. WBP w Olsztynie

 

Ponadto w finale Wawrzynu za rok 2022 znajdowały się następujące książki: „Między światem a zaświatem” Katarzyny Jackowskiej-Enemuo, „Zamalowane okna” Anny Liminowicz oraz „Bezlitosny jest chleb” Jakuba Świdziniewskiego.

Literacka Nagroda Warmii i Mazur „Wawrzyn” przyznawana jest od 2005 roku. W skład kapituły wchodzą: Robert Lesiński, Andrzej Marcinkiewicz, Wojciech Ogrodziński, Małgorzata Sieniewicz, dr hab. Joanna Szydłowska, prof. UWM (Instytut Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej UWM), Adrianna Walendziak oraz Joanna Wilengowska.

mw

Fot. WBP w Olsztynie

Rodzaj artykułu