19 Maja 2023

Aktualności

Członkowie Caritasu diecezji Osnabrück w Niemczech, lokalni politycy oraz przedstawiciele innych profesji odwiedzili Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie.

Delegacji przewodzili Johannes Buss, dyrektor Caritasu diecezji Osnabrück, Anna Kebschull, starostka, oraz Thomas Uhlen, poseł do Landtagu. Towarzyszyli im przedstawiciele rozmaitych zawodów, w tym naukowcy, politycy oraz rolnicy.

Goście z Niemiec zwiedzili Laboratorium Technologii Biopaliw w Katedrze Inżynierii Środowiska, spotkali się z prof. Jerzym Przyborowskim, rektorem UWM, oraz prof. dr. hab. Pawłem Wielgoszem, prorektorem ds. umiędzynarodowienia uczelni, którzy opowiedzieli o Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim.

Po spotkaniu zawiązała się interesująca dyskusja – goście byli ciekawi szczegółów dotyczących funkcjonowania naszej uczelni i podziwiali, że UWM tak mocno stawia na idee zrównoważonego rozwoju. Następnie udali się na spacer po Kortowie, podczas którego zwiedzili nowoczesny stadion lekkoatletyczny oraz Bibliotekę Uniwersytecką.

- W imieniu całej grupy mogę powiedzieć, że jesteśmy pod wrażeniem Uniwersytetu i różnorodności, jaka tutaj panuje. Mam wrażenie, że jest to bardzo nowoczesna uczelnia, która odpowiada na wyzwania współczesnych czasów. Macie również wspaniały i duży kampus, który ma wiele do zaoferowania studentom. Pracujecie również nad umiędzynarodowieniem uczelni, poruszacie bardzo istotne kwestie, jak chociażby zrównoważony rozwój. Ponadto kształcicie przyszłych pracowników służby zdrowia, co w obliczu braków kadrowych w tej dziedzinie, z jakimi zmaga się praktycznie cała Europa, jest bardzo istotne – mówiła w rozmowie z „Wiadomościami Uniwersyteckimi” Ana Kebschull.

mw