10 Marca 2023

Aktualności


Do 30 marca trwa licytacja instalacji artystycznej autorstwa dr. hab. Antoniego Grzybka, prof. UWM. Celem zbiórki jest zakup środków medycznych dla lekarzy operujących na linii frontu w Ukrainie. „Niezłomną Ukrainę” możemy oglądać przed olsztyńskim ratuszem do końca marca.

Instalacja została wykonana ze szczątków rakiet przywiezionych z miejscowości Prudianka koło Charkowa w Ukrainie przez olsztyński konwój humanitarny. Pomysłodawcą akcji był Miejski Ośrodek Kultury w Olsztynie. 

Zadanie było trudne – mówi twórca instalacji, dr hab. Antoni Grzybek, prof. UWM, wykładowca na Wydziale Sztuki. – Miałem kilkanaście pomysłów, ale niektóre były zbyt emocjonalne. Ważne było dla mnie, by uszanować wagę tematu, ale nie zrobić taniej sztuki, nie infantylizować.

Jak przyznaje prof. Grzybek, do wykorzystania stali w projekcie został przekonany.

Rzeźba tworzona była z inżynierami, aby była bezpieczna w przestrzeni publicznej. Odłamki rakiety Grad w naszym kraju są ciekawe i wydają się nam egzotyczne. Pręty wskazują kierunek rakiety. Dla mnie najważniejszym elementem jest cokół – zauważa autor dzieła – Umieściłem na nim plakietę z wizerunkiem Ukraińca Wasi, jednego z ratowników. Wasia nie ma wątpliwości, że Rosja tę wojnę przegra. W instalacji „Niezłomna Ukraina” chciałem przekazać, że Ukraińcy obronią swoją ojczyznę.

Instalacja "Niezłomna Ukraina, fot. MOK Olsztyn

 

Dzieło ustawiono 24 lutego na placu Jana Pawła II przed olszyńskim ratuszem. Data nie była przypadkowa – to rocznica rosyjskiego ataku na Ukrainę.

Do 30 marca trwa licytacja instalacji na stronie: https://www.siepomaga.pl/niezlomna-ukraina

Pieniądze ze zbiórki zostaną przeznaczone na pomoc medyczną Ukrainie.

 

Niezłomna Ukraina, fot. MOK Olsztyn

 

Anna Wysocka

Fot: MOK Olsztyn

 

 

Rodzaj artykułu