06 Czerwca 2023

Aktualności


W Ośrodku Jeździeckim UWM odbyły się Regionalne Zawody Jeździeckie w dyscyplinie skoków przez przeszkody „Memoriał doc. Stanisława Wadowskiego”.

Trzydziestu pięciu zawodników i ponad czterdzieści koni zmierzyło się na parkurze, na którym przeszkody były ustawione (w zależności od klasy konkursu) na wysokości od 50 do 120 centymetrów.

- Te zawody zawsze odbywają na przełomie maja i czerwca tak, aby w ich organizacji mogli wziąć udział także studenci. Cieszymy się z tego, że pomimo przerwy związanej z pandemią zgłosiło się sporo zawodników, oraz że dopisały pogoda i publiczność – mówi dr hab. Ewa Jastrzębska, prof. UWM, kierowniczka Katedry Hodowli Koni i Jeździectwa UWM.

Memoriał doc. Wadowskiego odbywa się od 1980 roku, co czyni te zawody najstarszymi rozgrywanymi na Warmii i Mazurach. Formuła jest otwarta, co oznacza, że każdy może wziąć w nich udział. Cieszą się one sporą popularnością, a ponadto dla studentów pełnią funkcję edukacyjną. Członkowie Sekcji Jeździeckiej AZS Olsztyn mają wyjątkową okazję do zaprezentowania się przed własną publicznością.

Doc. Stanisław Wadowski był inicjatorem budowy Ośrodka Jeździeckiego UWM oraz inspiratorem wielu poczynań związanych z rozwojem hodowli koni i jeździectwa w regionie. Powołał Sekcję Jeździecką AZS Olsztyn, a następnie kierował nią do 1974 roku. W środowisku naukowym i praktyków hodowców uważany był za osobę z wielką pasją do koni.

Warto podkreślić, że Regionalne Zawody Jeździeckie odbywają się pod honorowym patronatem prof. Jerzego Przyborowskiego, rektora UWM. Ponadto o jego puchar rywalizowali zawodnicy w konkursie nr 4, w klasie N.

 

mw

Zwycięzcy Regionalnych Zawodów Jeździeckich w dyscyplinie skoków przez przeszkody „Memoriał doc. Wadowskiego” w poszczególnych konkursach:

Klasa mini LL - 50 cm – Zuzanna Majewska, koń Persa

Klasa mini LL towarzyski - 70 cm – Oliwia Kuchta, koń Timur Ewita

Klasa LL - 90 cm – Nikola Małecka, koń Esta

Klasa L - 100 cm – Maja Witkowska, koń Zibi Lazar

Klasa P – konkurs o puchar Dziekana Wydziału Bioinżynierii Zwierząt prof. dr hab. Urszuli Czarnik- 110 cm – Aleksander Obrycki, koń De Niro

Klasa N – Memoriał doc. S. Wadowskiego o puchar JM Rektora UWM dr. hab. Jerzego A. Przyborowskiego, prof. UWM- 120 cm – Michał Gospodarczyk, koń Valkira

Rodzaj artykułu