15 Marca 2024

Aktualności


W trwającym roku akademickim Uniwersytet Warmińsko-Mazurski świętuje swoje 25-lecie. Aby uczcić tę okazję, uczelnia przygotowała wiele atrakcji kulturalnych. Do listy jubileuszowych wydarzeń dołączą także te o charakterze sportowym: Bieg Uniwersytecki oraz mecz piłki nożnej, w którym pracownicy UWM będą rywalizować z drużyną studentek i studentów.

25 lat funkcjonowania Uniwersytetu z prawie 75-letnią tradycją akademicką  bo powinniśmy mierzyć ją od momentu pojawienia się pierwszej uczelni wyższej w naszym regionie - to powód, żeby świętować na różne sposoby. Przyjęliśmy zasadę, że chcemy świętować na sportowo, przy okazji propagując ten sposób funkcjonowania każdej osoby i całej społeczności, bo to ze wszech miar jest godne polecenia – mówił podczas spotkania z mediami rektor UWM, prof. Jerzy Przyborowski.

Z okazji swojego święta Uniwersytet proponuje udział w dwóch wydarzeniach: Biegu Uniwersyteckim oraz meczu piłki nożnej. Oba odbędą się 9 czerwca w Kortowie.

W VI Biegu Uniwersyteckim udział będą mogli wziąć zarówno dorośli, jak i dzieci. Najmłodsi uczestnicy przebiegną 400 metrów, a starsi zmierzą się z 10-kilometrową trasą, wiodącą ulicami i ścieżkami Kortowa. Za przygotowanie trasy odpowiada Krystyna Pieczulis-Smoczyńska ze Studium Wychowania Fizycznego i Sportu UWM. Uczestnicy wystartują ze stadionu. Następnie pobiegną ulicami Kortowa (wokół kampusu), ścieżkami w parku i nad Jeziorem Kortowskim oraz obok Górki Kortowskiej. Trasę tę pokonają trzykrotnie, a ostatnie metry przed metą ponownie przebiegną na stadionie.

 

Krystyna Pieczulis-Smoczyńska, Aleksandra Lisowska, prof. Jerzy Przyborowski, prof. Sławomir Przybylinski

 

Do udziału w biegu zachęcała 15 marca w Kortowie Aleksandra Lisowska, mistrzyni Europy i reprezentantka AZS UWM Olsztyn, która już pod koniec minionego roku wywalczyła sobie udział w zbliżających się Igrzyskach Olimpijskich w Paryżu. Jak podkreślała w rozmowie z mediami, czuje się ambasadorką wydarzenia odbywającego się w miejscu, w którym wyjątkowo przyjemnie jej się trenuje.

– Do Olsztyna wprowadziłam się w 2010 roku, rozpoczęłam studia na UWM i, jak widać, zostałam do dzisiaj. Zakochałam się w tym mieście, w tych trasach, lasach, jeziorach... Uważam, że jestem naprawdę ogromną szczęściarą, mogąc trenować na tak pięknych trasach i w tak pięknym miejscu – mówiła lekkoatletka reprezentująca barwy uniwersyteckiego klubu. Mistrzyni motywowała wszystkich do spróbowania swoich sił w biegu organizowanym w kampusie UWM. – Dziesięć kilometrów to nie jest maraton, więc uważam, że każdy może go przebiec lub przetruchtać, albo nawet marszobiegiem pokonać ten dystans. To jest kwestia systematycznych treningów, ale naprawdę nie trzeba nie wiadomo jak ciężkiej pracy wykonać. Uważam, że to będzie super spędzony czas! Oby tylko pogoda dopisała. Ale nawet, jeżeli nie będzie dobrej pogody, to myślę, że atmosfera będzie na tyle fantastyczna, że każdy, kto przyjdzie, po prostu nie będzie tego żałował!

Chęć uczestnictwa w biegu będzie można zgłosić już w pierwszej połowie kwietnia. Wtedy ruszą zapisy, a o szczegółach będziemy jeszcze informować.

Drugim z wydarzeń zaplanowanych na 9 czerwca jest mecz piłki nożnej, który zostanie rozegrany pomiędzy drużyną złożoną z pracowników UWM a studentkami i studentami. Jak podkreślał prof. Sławomir Przybyliński, prorektor ds. studenckich, drużyny sportowe, które reprezentują Uniwersytet, mogą pochwalić się licznymi sukcesami odnoszonymi m.in. w Akademickich Mistrzostwach Polski. 

Serdecznie zapraszamy na ten mecz na stadion lekkoatletyczny w Kortowie. Mam nadzieję, że w bardzo sportowy sposób uczcimy 25-lecie, na czym nam bardzo zależy, bo Uniwersytet to rozwój wielowymiarowy. Bardzo mocno zwracamy uwagę na rozwój sportu akademickiego i chcemy, żeby on w pełni żył - zarówno w kontekście studenckim, jak i pracowniczym – mówił prorektor UWM.

red.

 

O biegu i meczu można posłuchać także w Radiu UWM FM.

 

Rodzaj artykułu