21 Marca 2023

Aktualności


Już za kilka miesięcy Centrum Popularyzacji Nauki i Innowacji "Kortosfera" przyjmie pierwszych gości. To jedna z ważniejszych inwestycji realizowanych w ostatnich latach przez Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie. Na jakim etapie jest wyposażenie budynku i jakie atrakcje czekać w nim będą na młodszych i starszych?

Budowa Centrum Popularyzacji Nauki i Innowacji "Kortosfera" rozpoczęła się w 2019 roku.

- Najpierw powstała skorupa, czyli sam budynek. W tym momencie jesteśmy na etapie wyposażania obiektu, czyli montażu wystaw. Sama koncepcja powstała wcześniej. A od dwunastu miesięcy trwa wykonanie tych wystaw. To zajmuje niestety dużo czasu. Ale mamy nadzieję, że efekt finalny nam to wynagrodzi - mówi kanclerz UWM, Bogusław Stec. I dodaje: - Całkowita wartość projektu to prawie 33 miliony złotych (z czego ponad 16 mln zł kosztowało wyposażenie). Obiekt ma ponad 2,5 tysiąca metrów kwadratowych. Na pięciu piętrach znajduje się 2 tysiące m2 wystawienniczych.

- Wiele pracy jeszcze przed nami. To bardzo intensywny czas - podkreśla z kolei kierownik Kortosfery, Mateusz Pikulinski. - Myślę, że około 55 procent wyposażenia części wystawienniczej jest już gotowa. Czekamy jeszcze na dostarczenie mebli do laboratorium.

Przedstawiciele UWM z wizytą w Kortosferze

Centrum Popularyzacji Nauki i Innowacji UWM będzie przyjmowało gości przez siedem dni w tygodniu. Osoby, które zawitają do kortowskiego budynku, będą miały okazję skorzystać z kilku pracowni mikroskopii i laboratoriów. Jednym z tych, które na pewno będzie wzbudzać wielki entuzjazm, będzie laboratorium wysokich napięć. Ma się w nim znaleźć nie tylko cewka Tesli, ale też generator Van de Graaffa.

Kierownik Kortosfery spodziewa się, że na dłużej zatrzymają odwiedzających także atrakcje, które pojawią się na II piętrze  - związane one będą z człowiekiem. Jedną z perełek kortowskiego centrum nauki ma być Wahadło Foucaulta.

Mateusz Pikuliński, który wspólnie z powiększającym się zespołem nadzoruje powstawanie kolejnych wystaw i pojawianie się nowych obiektów w przestrzeni wystawienniczej, nie ma też wątpliwości, że popularnością będzie się cieszył także symulator traktora.

Symulator traktora w Kortosferze

 

Z myślą o tych, którzy już nie mogą się doczekać wizyty w Kortosferze, Radio UWM FM zapytało rektora Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie o datę otwarcia. Oficjalny termin poznamy za jakiś czas, ale już teraz wiadomo, że Centrum Popularyzacji Nauki i Innowacji "Kortosfera" zacznie działać mnie więcej na początku roku szkolnego, symbolicznie otwierając młodzieży z Warmii i Mazur drzwi do nowego wymiaru edukacji.

Prof. Jerzy Przyborowski podkreśla, że Centrum będzie pełniło ważną rolę w życiu uczelni i regionu.

- Będziemy chcieli pokazywać różnego rodzaju zjawiska dzieciom i młodzieży. Ale też tłumaczyć, jak funkcjonują poszczególne sfery życia - począwszy od tego, co dzieje się w glebie, przez to, w jaki sposób rośliny przetwarzają energię świetlną. Pojawią się też wystawy związane z funkcjonowaniem organizmu ludzkiego, ale także z prowadzeniem upraw, produkcją zwierzęcą, laboratoria molekularne, sensoryczne, fizyczne. Będzie tego sporo!

pisz, red.

 

Rodzaj artykułu