09 Stycznia 2024

Aktualności


Chociaż wygląda jak zdjęcie, to ma wszystkie cechy mapy. Mowa o czterometrowej ortofotomapie Kortowa, która powstała na Wydziale Geoinżynierii UWM z ponad 10 tysięcy zdjęć.

Ortofotomapę kampusu Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego można podziwiać w holu dziekanatu Wydziału Geoinżynierii (Prawocheńskiego 15). Wykonał ją Zespół Geomatyki i Nawigacji Satelitarnej z Katedry Geodezji w składzie: mgr inż. Tomasz Kozakiewicz, dr hab. inż. Dariusz Popielarczyk, prof. UWM, dziekan Wydziału Geoinżynierii, dr hab. inż. Adam Ciećko, prof. UWM, dr inż. Grzegorz Grunwald oraz dr inż. Tomasz Templin.

– To już druga ortofotomapa, która powstała w naszej katedrze. Pierwsza od ok. dwóch lat wisi w budynku katedry. Była wykonana w marcu, czyli wtedy, kiedy nie ma liści na drzewach zasłaniających to, co się pod nimi znajduje. Wówczas możemy pozyskać wszystkie informacje. Obecna powstała latem. Jest dużo ładniejsza wizualnie i bardziej kolorowa, ale ścieżek w parku kortowskim już na niej nie ujrzymy – mówi mgr inż. Tomasz Kozakiewicz, pracownik dydaktyczno-naukowy w Katedrze Geodezji, pomysłodawca i główny wykonawca ortofotomapy.

Chociaż ortofotomapa wygląda jak zdjęcie, to ma wszystkie cechy mapy, a do jej przygotowania użyto ponad 10 tys. zdjęć.

– Jest to prawdziwa ortofotomapa  (z ang. true-ortho), która jest kartometryczna, czyli pozbawiona wszelkich zniekształceń, posiada skalę i nic nie jest przesunięte. Wszystko, co na niej widzimy – chodniki, drogi, latarnie, budynki – możemy pomierzyć. Jest obrazem terenu – podkreśla Tomasz Kozakiewicz. - Najważniejszą kwestią było wykonanie nalotu fotogrametrycznego przy użyciu bezzałogowego statku powietrznego z kamerą. Ortofotomapa to jeden z produktów fotogrametrycznych, a fotogrametria to dział geodezji, który zajmuje się m.in. pozyskiwaniem zdjęć lotniczych i naziemnych. W przypadku bezzałogowych statków powietrznych mówimy o fotogrametrii niskiego pułapu – dodaje.

Nalot fotogrametryczny Tomasz Kozakiewicz zrobił 3 lipca 2023 r.

– Musiałem odpowiednio zaplanować przelot  i zaprogramować drona. Istotna była też pogoda. Nalot rozpocząłem od północnej części kampusu, czyli budynku rektoratu, a skończyłem na siedzibie Wydziału Matematyki i Informatyki. Podczas lotu kamera wykonywała zdjęcia w pięciu kierunkach – pionowo i ukośnie – wyjaśnia Tomasz Kozakiewicz.

Następnie autor ortofotomapy przez cztery dni przetwarzał zdjęcia w programie, później konsultował się z Zespołem Geomatyki i Nawigacji Satelitarnej i wysłał gotowy projekt do druku.

– Chciałem pokazać studentom, czym m.in. zajmuje się geodezja. Dzięki tej technologii i wykonaniu zdjęć ze 120 metrów możemy wygenerować wysokiej rozdzielczości obraz terenu. W ten sposób możemy w inny sposób spojrzeć na nasz kampus. Ortofotomapa, która znalazła się w budynku dziekanatu Wydziału Geoinżynierii, ma 4 metry szerokości i 1,5 metra wysokości, ale dzięki umieszczonemu kodowi QR można ją zobaczyć także w przeglądarce – podsumowuje Tomasz Kozakiewicz.

Tomasz Kozakiewicz jest także autorem modelu 3D nowego budynku Wydziału Prawa i Administracji oraz Wydziału Nauk Społecznych (link), a w planach ma przygotowanie modelu całego Kortowa w 3D w wysokiej rozdzielczości.

Link do ortofotomapy. W celu uzyskania ortofotomapy wysokiej rozdzielczości można skontaktować się z jej autorem pod adresem tomasz.kozakiewicz@uwm.edu.pl.

syla

Rodzaj artykułu